сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Продаж Луїзіани
2 травня 1803 року в Парижі представники США і Франції підписали угоду про купівлю за 60 мільйонів франків (15 мільйонів доларів) в уряду Наполеона Бонапарта території Луїзіана. В грудні, після ратифікації угоди Конгресом, США стали власниками території від Міссісіпі до Скелястих гір площею 2,1 мільйони км2, яка вдвічі перевищувала площу самих США.
13039
Політика
Володимир Лук'янюк
Французькі колоніальні володіння в Північній Америці почали інтенсивно розвиватись лише в першій половині XVII століття, коли за ініціативою кардинала Плессі де Рішельє король Людовик XIII заснував на території Канади і Акаді губернаторство, завдяки чому вздовж ріки Святого Лаврентія виник ряд великих стаціонарних поселень, зокрема Квебек і Монреаль. У 1660 році у пошуках Північно-західного проходу до Китаю розпочалась французька експансія вглиб континенту, під час якої відкриті Великі озера, засновано місто Чикаго, й почалась розвідка ріки Міссісіпі, дельту котрої у 1682 році відкрив торговець хутром Кавельє де ла Саль. Він оголосив цю територію володінням Франції і заснував на узбережжі Мексиканської затоки колонію, яку назвав на честь короля Людовика XIV.
У 1718 році в дельті Міссісіпі було засновано порт Нувель-Орлеан, навколо якого розрослось місто, що завдяки своєму географічному положенню контролювало торгівлю в регіоні. Розпорошені вздовж Міссісіпі численні поселення разом із територією сучасної східної Канади увійшли до складу віце-королівства Нова Франція і на гігантську територію від Мексиканської затоки до Великих озер з часом поширилась назва найпівденнішої колонії - Луїзіана. У 1763 році за підсумками вкрай невдалої для Франції Семилітньої війни вона була змушена поступитись Великій Британії Канадою та Луїзіаною, територія котрої на захід від Міссісіпі і сам Нувель-Орлеан рік перед тим таємною угодою були передані у володіння Іспанії. Східна частина Луїзіани за підсумками Американської революції у 1776 році увійшла до складу Сполучених Штатів Америки, а її західну частину угодою від 1 жовтня 1800 року Іспанія повернула революційній Франції в обмін на герцогство Парма.
Занепокоєні тим, що з набуттям у 1803 році чинності франко-іспанської угоди, США втратять доступ до Нового Орлеану і право на судноплавство по Міссісіпі, котрими користувались за американо-іспанським договором 1795 року, у Париж був відправлений посланець для обговорення можливості придбання Нового Орлеану і його околиць. Переговори велись неофіційно, приватним чином, і обернулись загостренням франко-американських стосунків, причому настільки, що президент Томас Джефферсон навіть розглядав можливість укладення союзу з Великобританією, щоб запобігти поверненню Франції у Північну Америку.
Ситуація змінилась у 1802 році, який для Франції видався вкрай складним: попри успішне завершення війни з Другою коаліцією, неминучість нової війни з Великобританією була очевидною, а на острові Санто-Домінго (нині - Гаїті) з новою силою поновилось повстання рабів, що змусило французів з великим втратами евакуюватись з острова. Розуміючи, що у Франції недостатньо сил в Америці, щоб втримати Луїзіану від зазіхань Великобританії, перший консул Наполеон Бонапарт вирішив зосередитись на підготовці до війни у Європі і віддав розпорядження повідомити США, що Новий Орлеан може бути проданий, але разом з усією Луїзіаною.
Територіальні придбання США у 1783-1853 роках на фоні сучасного поділу країни на штати. Територія іспанської частини Французької Луїзіани, придбаної урядом Томаса Джефферсона у 1803 році, відмічена точками
Територіальні придбання США у 1783-1853 роках на фоні сучасного поділу країни на штати. Територія іспанської частини Французької Луїзіани, придбаної урядом Томаса Джефферсона у 1803 році, відмічена точками
Це застало американців зненацька, проте сума угоди їх налаштувала оптимістично, - США були готові заплатити лише за Новий Орлеан 10 мільйонів доларів, а французи запропонували купити Луїзіану, яка по території вдвічі перевищувала тодішні США, лише за 15 мільйонів (приблизно 300 мільйонів доларів у цінах 2016 року). Представники США і Франції остаточно узгодили всі домовленості про купівлю 30 квітня, і 2 травня 1803 року відповідний договір був підписаний у Парижі американським дипломатом Робертом Лівінгстоном і міністром фінансів Франції Франсуа де Барбе-Марбуа - територія площею 2,14 млн км2 від Мексиканської затоки на півдні до землі Руперта на півночі і від Міссісіпі до Скелястих гір на заході обійшлась США біля 3 центів за акр (7 центів за гектар).
Сенат США затвердив угоду в липні 24-а голосами "за" і сімома "проти", державні заклади Франції залишили Луїзіану в грудні 1803 року, і 10 березня 1804 року відбулась офіційна церемонія її передачі під юрисдикцію США. Луїзіана була перетворена на Територію Орлеан і до 1819 року відбувалось узгодження її кордонів із Іспанією. Оскільки США придбали у Франції лише право на територію, американському уряду довелось повторно викуповувати і відвойовувати нові землі у індіанців майже до кінця XIX століття. Остаточна вартість угоди, включаючи вартість по кредитах, склала 23 213 568 доларів, 15 з яких склало погашення боргу Франції.
Освоєння Луїзіани почалось практично зразу - всі зацікавлені у переселенні могли отримати землю по ціні від 20 центів до півтора долара за гектар. Рівно через 9 років, 30 квітня 1812 року, перший штат, що виділився з придбаної території, - Луїзіана - разом із Західною Флоридою, яка свого часу була частиною Французької Луїзіани, але не була предметом договору 1803 року, став 18-м у складі США.
Сьогодні на території колишньої Луїзіани, яка становить 23% площі сучасних США, знаходиться 7 штатів і частини ще восьми; в ході Американо-британської війни північна частини Луїзіани відійшла до Великої Британії і сьогодні є частиною Канади.
20 березня 2014 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Леннон дає автограф своєму убивці
Фотоархів
Леннон дає автограф своєму убивці
Політика
Америка
Нова історія

Головні події 2 травня

#ЦейДень
Все про 2 травня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left1 травня
3 травняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward