Емпайр
Стейт Білдінг
Архітектура і будівництвоВолодимир Лук'янюк
1 травня 1931 року в Нью-Йорку пройшла офіційна церемонія відкриття найвищої у світі будівлі — 102-поверхового "Емпайр Стейт Білдінг", збудованого за проектом архітектора Вільяма Лема всього за 15 місяців. Зведена на розі 34-ї вулиці і 5-ї авеню будівля ватістю 40 мільйонів доларів залишалась найвищою у світі до 1972 року, коли в Манхеттені було збудовано башти Міжнародного торгового центру.
16723
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

З кінця XIX століття Манхеттен на перетині П'ятої авеню і 34-ї вулиці став престижним районом Нью-Йорка. Ідея зведення в цьому місці елітного офісного центру належить Джону Раскобу, фінансовому директору компанії Дюпон, який разом і з власником компанії П'єром Дюпоном, були головними спонсорами проекту, розробленого архітектором Вільямом Лемом всього за два тижні. Оскільки будівля задумувалась не тільки як офісний центр, але й як термінал для дирижаблів, то проектування будівлі велось зверху вниз. Ідея виявилась недоцільною, проте завдяки їй у Емпайр Стейт Білдінг такий велетенський шпиль і окремий ліфт між 86-м і 102-м поверхами. Швидкості проектування сприяло і використання попередніх проектів для будівництва ряду інших хмарочосів.

Земляні роботи почались 22 січня 1930 року, а зведення самої будівлі — 17 березня. На будівництві працювало 3400 робітників, головним чином емігранти з Європи та індіанці з канадського племені могавк. Воно тривало лише 410 днів, замість запланованих 550, і відбувалось зі швидкістю 4 поверхи за тиждень (рекорд — 14 поверхів за десять днів). За цей час вдалось випередити інші хмарочоси, які зводились в той час у Нью-Йорку — Волл-стріт, 40 і Крайслер Білдінг, будівництво яких почалось значно раніше, ніж Емпайр Стейт Білдінг. За офіційними даними за час будівництва загинуло лише 5 робітників, хоча за нормами техніки безпеки того часу не використовувалось ніякого страхувального обладнання. Завдяки швидкості будівництва вдалось не лише вкластися в кошторис, але й зекономити його — хмарочос обійшовся у 24,7 мільйона доларів замість запланованих 43 мільйонів.

Емпайр Стейт Білдінг був офіціно відкритий 1 травня 1931 року — президент США Герберт Гувер включив вогні будівлі натисканням кнопки з Вашингтона, а внуки губернатора штату Нью-Йорк Альфреда Сміта перерізали символічну стрічку.

Відкриття Емпайр Стейт Білдінг відбулось в період Великої депресії, і в результаті більшу частину свого офісного приміщення тривалий час не могли здати в оренду. Причиною цього була віддаленість Емпайр Стейт Білдінг від залізничних і автобусних маршрутів та зупинок громадського транспорту — за перший рік роботи дохід від туристів, що відвідували оглядовий майданчик на 86-у поверсі, перевищив орендну плату офісів будівлі. Будівля лишалася збитковою до 1950 року і в 1951 році була продана за рекордні на той час 51 мільйон доларів. Станом на 2014 рік її вартість оцінюється у майже 41 мільярд доларів.

Протягом 23 років Емпайр Стейт Білдінг був найвищою будівлею у світі, протягом 41 року — найвищою будівлею у Нью-Йорку (повернув це досягнення після руйнування хмарочосів-близнюків Всесвітнього Центру Торгівлі 11 вересня 2001 року і утримував його до 30 квітня 2102 року)

Емпайр Стейт Білдінг, назва якого походить від прізвиська штату Нью-Йорк ("Імперський штат"), збудований у стилі арт-деко, був найвищою будівлею світу до 1972 року. Він має 102 поверхи (першим у світі перевищив показник у 100 поверхів) загальною площею 257 тисяч кв. метрів, 73 ліфти, здатні за годину перевезти до 10 тисяч чоловік, і висоту 381 метр (443 метри разом зі шпилем); станом на квітень 2013 року він третій за висотою у США і 22-й у світі. В ньому орендують офіси більше 1000 компаній, в яких щоденно працює 21 тисяча чоловік. З часу відкриття оглядовий майданчик хмарочоса на 86-у поверсі, який має круговий кут огляду, відвідало більше 110 мільйонів туристів.

У 1964 році на верхніх поверхах була встановлена система прожекторного освітлення, яка підсвічує верхівку хмарочоса в кольоровій гамі, відповідно певній події, пам'ятній даті, святу або дню тижня. У 1986 році Емпайр Стейт Білдінг був визнаний національним пам'ятником США, а в 2011 році, після проведення ремонту вартістю 550 млн доларі, — найбільш екологічно чистою і енергетично ефективною будівлею США.

Відкриття Австралії
Сьогодні
Відкриття Австралії
Друк 1
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 24 квітня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 1 травня

Перший Константинопольський собор

381
#ЦейДень

Все про 1 травня

Події, факти, персоналії

Проголошення Великої Британії

1707

Перша поштова марка

1840

Королева Вікторія — імператриця Індії

1876

Найкрасивіше самогубство

1947