Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Популярна стаття
Страта Беніто Муссоліні
28 квітня 1945 року на околиці села Меццегра в провінції Комо партизани розстріляли диктатора Беніто Муссоліні, який беззміно правив Італією 21 рік. Наступного дня тіла Муссоліні, його коханки Клари Петаччі разом з тілами ще п'ятьох страчених фашистів були повішені на глум натовпу за ноги на автозаправці в Мілані.
На обкладинці: Беніто Муссоліні, 1920-і роки
38788
Особистості
Володимир Лук'янюк
Після висадки союзників 10 липня 1943 року на Сицилії і перших бомбардувань Риму 19 липня проти Дуче Великої Італії Беніто Муссоліні виступила не лише офіцерська еліта, але і його найближче оточення. 24 липня він вперше за роки Другої Світової війни був змушений скликати Велику фашистську раду, яка звернулась до короля з проханням відновити свої конституційні повноваження у повному обсязі. Наступного дня за розпорядженням Віктора Еммануїла III главою уряду став генерал Бадольйо, а Муссоліні був заарештований і у повній таємниці доставлений на острів Понца у Тіренському морі.
Коли 10 вересня німецькі війська увійшли в Рим, а генерал Бодольйо і королівська сім'я втеклина південь Італії, Муссоліні був звільнений групою німецьких парашутистів-десантників на чолі зі Отто Скорцені і доставлений в Мюнхен. За підтримки німців 12 вересня в містечку Сало було оголошено про створення Італійської соціальної республіки на чолі з Муссоліні, яка контролювала більшу частину півночі Апеніннського півострова. Проте з відступом німців в Альпи під натиском наступаючих з півдня союзників Республіка Сало фактично припинила своє існування. 26 квітня 1945 року Муссоліні виголосив у Мілані останню публічну промову і зі своєю коханкою Кларою Петаччі, кількома соратниками у супроводі німецькому конвою вирушив у бік Швейцарії.
Клара Петаччі (1912-1945), 1930-і роки
Клара Петаччі (1912-1945), 1930-і роки
Наступного дня конвой був затриманий партизанами біля озера Комо — в обмін на вільний пропуск німців, вони арештували всіх італійців, серед яких були ідентифіковані більше п'ятдесяти фашистських лідерів та члени їх сімей. Про арешт Муссоліні та Петаччі було оголошено по міланському радіо і наступного дня головнокомандуючий гарібальдійськими (комуністичними) бригадами партизан Луїджі Лонго віддав наказ про страту дуче. Його виконав один з керівників партизанського підпілля комуніст Вальтер Аудізіо.
Вальтер Аудізіо (1909-1973) виступає на мітингу в Римі, 4 квітня 1947 року © GettyImages
Вальтер Аудізіо (1909-1973) виступає на мітингу в Римі, 4 квітня 1947 року © GettyImages
Щодо подальших подій існують різні версії її очевидців, проте однозначно відомо наступне: 28 квітня 1945 року Вальтер Аудізіо сказав Муссоліні, що начебто має перевезти його та Петаччі в безпечне місце і, зупинившись в дорозі на безлюдді, наказав Муссоліні вийти з машини і о 16-10 вбив його й Петаччі, яка добровільно стала поруч з дуче. При цьому двічі автомат і один раз пістолет давали осічку. Останніми словами дуче були: "Стріляй мені в груди".
Наранок тіла Муссоліні, Петаччі разом з тілами ще п'ятьох страчених були відвезені в Мілан, де їх скинули на площі Лоретто. Розлючений натовп плював і мочився на трупи, закидав їх овочами, бив і нівечив, після чого на найближчій автозаправці тіла повісили на м'ясних гаках вниз головою.
Близько другої години дня за наказом американських військових тіла були зняті для проведення розтину. В трупі Муссоліні було виявлено сім куль, а аналіз мозку і огляд тіла не виявив ніяких ознак сифілісу, хвороби, яка, як вважалося, була причиною його екстравагантних і божевільних вчинків.
Тіла Беніто Муссоліні і Клари Петаччі в морзі Мілану, 29 квітня 1945 року © Morris Berman
Тіла Беніто Муссоліні і Клари Петаччі в морзі Мілану, 29 квітня 1945 року © Morris Berman
1 травня Муссоліні і Петаччі були поховані на міланському цвинтарі Музокко (Чімітеро Маджиоре) в безіменній могилі на ділянці для бідних. На Великдень 1946 року тіло Муссоліні було викрадене групою фашистів і перепоховане 1 вересня 1957 року у сімейному склепі в містечку Предаппіо.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 22 квітня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Особистості
Друга Світова війна
Європа
Новітня історія

Головні події 28 квітня

#ЦейДень
Все про 28 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left27 квітня
29 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward