Популярна стаття
Страта
Беніто Муссоліні
28 квітня 1945 року на околиці села Меццегра в провінції Комо партизани розстріляли диктатора Беніто Муссоліні, який беззміно правив Італією 21 рік. Наступного дня тіла Муссоліні, його коханки Клари Петаччі разом з тілами ще п'ятьох страчених фашистів були повішені на глум натовпу за ноги на автозаправці в Мілані.На обкладинці: Беніто Муссоліні, 1920-і роки
61410
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після висадки союзників 10 липня 1943 року на Сицилії і перших бомбардувань Риму 19 липня проти Дуче Великої Італії Беніто Муссоліні виступила не лише офіцерська еліта, але і його найближче оточення. 24 липня він вперше за роки Другої світової війни був змушений скликати Велику фашистську раду, яка звернулась до короля з проханням відновити свої конституційні повноваження у повному обсязі. Наступного дня за розпорядженням Віктора Еммануїла III главою уряду став генерал Бадольйо, а Муссоліні був заарештований і у повній таємниці доставлений на острів Понца у Тіренському морі.

Коли 10 вересня німецькі війська увійшли в Рим, а генерал Бодольйо і королівська сім'я втеклина південь Італії, Муссоліні був звільнений групою німецьких парашутистів-десантників на чолі зі Отто Скорцені і доставлений в Мюнхен. За підтримки німців 12 вересня в містечку Сало було оголошено про створення Італійської соціальної республіки на чолі з Муссоліні, яка контролювала більшу частину півночі Апеніннського півострова. Проте з відступом німців в Альпи під натиском наступаючих з півдня союзників Республіка Сало фактично припинила своє існування. 26 квітня 1945 року Муссоліні виголосив у Мілані останню публічну промову і зі своєю коханкою Кларою Петаччі, кількома соратниками у супроводі німецькому конвою вирушив у бік Швейцарії.

Наступного дня конвой був затриманий партизанами біля озера Комо — в обмін на вільний пропуск німців, вони арештували всіх італійців, серед яких були ідентифіковані більше п'ятдесяти фашистських лідерів та члени їх сімей. Про арешт Муссоліні та Петаччі було оголошено по міланському радіо і наступного дня головнокомандуючий гарібальдійськими (комуністичними) бригадами партизан Луїджі Лонго віддав наказ про страту дуче. Його виконав один з керівників партизанського підпілля комуніст Вальтер Аудізіо.
Вальтер Аудізіо (1909-1973) виступає на мітингу в Римі, 4 квітня 1947 року © GettyImages
Вальтер Аудізіо (1909-1973) виступає на мітингу в Римі, 4 квітня 1947 року © GettyImages

Щодо подальших подій існують різні версії її очевидців, проте однозначно відомо наступне: 28 квітня 1945 року Вальтер Аудізіо сказав Муссоліні, що начебто має перевезти його та Петаччі в безпечне місце і, зупинившись в дорозі на безлюдді, наказав Муссоліні вийти з машини і о 16-10 вбив його й Петаччі, яка добровільно стала поруч з дуче. При цьому двічі автомат і один раз пістолет давали осічку. Останніми словами дуче були: "Стріляй мені в груди".

Наранок тіла Муссоліні, Петаччі разом з тілами ще п'ятьох страчених були відвезені в Мілан, де їх скинули на площі Лоретто. Розлючений натовп плював і мочився на трупи, закидав їх овочами, бив і нівечив, після чого на найближчій автозаправці тіла повісили на м'ясних гаках вниз головою.

Близько другої години дня за наказом американських військових тіла були зняті для проведення розтину. В трупі Муссоліні було виявлено сім куль, а аналіз мозку і огляд тіла не виявив ніяких ознак сифілісу, хвороби, яка, як вважалося, була причиною його екстравагантних і божевільних вчинків.
Тіла Беніто Муссоліні і Клари Петаччі в морзі Мілану, 29 квітня 1945 року © Morris Berman
Тіла Беніто Муссоліні і Клари Петаччі в морзі Мілану, 29 квітня 1945 року © Morris Berman

1 травня Муссоліні і Петаччі були поховані на міланському цвинтарі Музокко (Чімітеро Маджиоре) в безіменній могилі на ділянці для бідних. На Великдень 1946 року тіло Муссоліні було викрадене групою фашистів і перепоховане 1 вересня 1957 року у сімейному склепі в містечку Предаппіо.

Друк 11
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 22 квітня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 28 квітня

Падіння Центральної Ради

1918
#ЦейДень

Все про 28 квітня

Події, факти, персоналії

Створення стрілецької дивізії СС «Галичина»

1943

Останнє фото Адольфа Гітлера

1945

Операція «Вісла»

1947

«Кон-Тікі» Тура Хеєрдала

1947