Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Загибель Фернана Магеллана
27 квітня 1521 року на філіппінському острові Мактан у сутичці з туземцями загинув 41-річний португальський мореплавець Фернан Магеллан. Першу навколосвітню експедицію, три чверті якої вже було здійснено, закінчив його заступник Хуан Себастьян Елькано. В результаті цього плавання було остаточно доведено, що Земля має форму кулі.
13658
Особистості
Володимир Лук'янюк
Фернан Магеллан народився в 1480 році у Португалії, в 1517 році залишив батьківщину і прибув до Іспанії. Фундаментально вивчивши навігацію і географію, він вирішив прокласти новий шлях на Схід, пливучи в західному напрямі в обхід Америки, оскільки морський шлях навколо Африки вже був освоєний португальцями.
20 серпня 1519 року Магеллан відплив з Іспанії на чолі флотилії з п'яти суден — «Тринідад», «Сан-Антоніо», «Сантьяго», «Консепсіон» і «Вікторія» — і екіпажу з 265 чоловік. Обігнувши Бразилію, він спробував знайти шлях у Тихий океан. Магеллан спробував плисти рікою Ріо-Плата, але, зрозумівши помилку, почав рухатися вздовж узбережжя Південної Америки все далі на південь. В березні 1520 року експедиція змушена була провести зимівлю в порту Сан-Хуліан. У квітні Магелану довелось придушити бунт іспанських капітанів, невдоволених португальцем, — один із заколоників був страчений, а інший — залишений в Сан-Хуліані, коли у серпні експедиція продовжила плаваня.
21 жовтня Магеллан нарешті знайшов 600-кілометрову протоку, котра з'єднує Атлантичний і Тихий океани (сьогодні вона носить його ім'я). На її подолання пішло 38 днів і це змогли зробити лише три судна. За наступні 99 днів експедиція перетнула води надзвичайно спокійного океану, котрий отримав назву "Тихий". На кораблях закінчились харчі і морякам довелось їсти шкіряні частини власного одягу і спорядження, щоб не вмерти з голоду.
6 березня 1521 року експедиція висадилась на острові Гуам, а через 10 днів досягла філіппінського острова Себу. Вождь місцевого племені, котре прийняло християнство, звернувся до європейців з проханням завоювати територію поганського племені на сусідньому острові Мактан. У битві, що відбулась 27 квітня, Магеллан був поранений отруєною стрілою і помер.
Після загибелі Магеллана ті, хто залишились живими, на двох кораблях відпливли до Молуккської протоки і завантажились прянощами. Один з кораблів безуспішно спробував повернутись до Іспанії через Тихий океан, а інший, "Вікторія", з 18-а моряками під командуванням Хуана Себастьяна Елькано проплив Індійський океан, обігнув мис Доброї Надії і 6 вересня досяг іспанського порту Санлукар де Барамеда, а через кілька днів, піднявшись по ріці Гуадалківір, — Севільї.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 18 липня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Особистості
Азія
Нова історія

Головні події 27 квітня

#ЦейДень
Все про 27 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left26 квітня
28 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward