Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Загибель Фернана Магеллана
27 квітня 1521 року на філіппінському острові Мактан у сутичці з туземцями загинув 41-річний португальський мореплавець Фернан Магеллан. Першу навколосвітню експедицію, три чверті якої вже було здійснено, закінчив його заступник Хуан Себастьян Елькано. В результаті цього плавання було остаточно доведено, що Земля має форму кулі.
14823
Особистості
Володимир Лук'янюк
Фернан Магеллан народився в 1480 році у Португалії, в 1517 році залишив батьківщину і прибув до Іспанії. Фундаментально вивчивши навігацію і географію, він вирішив прокласти новий шлях на Схід, пливучи в західному напрямі в обхід Америки, оскільки морський шлях навколо Африки вже був освоєний португальцями.
20 серпня 1519 року Магеллан відплив з Іспанії на чолі флотилії з п'яти суден — «Тринідад», «Сан-Антоніо», «Сантьяго», «Консепсіон» і «Вікторія» — і екіпажу з 265 чоловік. Обігнувши Бразилію, він спробував знайти шлях у Тихий океан. Магеллан спробував плисти рікою Ріо-Плата, але, зрозумівши помилку, почав рухатися вздовж узбережжя Південної Америки все далі на південь. В березні 1520 року експедиція змушена була провести зимівлю в порту Сан-Хуліан. У квітні Магелану довелось придушити бунт іспанських капітанів, невдоволених португальцем, — один із заколоників був страчений, а інший — залишений в Сан-Хуліані, коли у серпні експедиція продовжила плаваня.
21 жовтня Магеллан нарешті знайшов 600-кілометрову протоку, котра з'єднує Атлантичний і Тихий океани (сьогодні вона носить його ім'я). На її подолання пішло 38 днів і це змогли зробити лише три судна. За наступні 99 днів експедиція перетнула води надзвичайно спокійного океану, котрий отримав назву "Тихий". На кораблях закінчились харчі і морякам довелось їсти шкіряні частини власного одягу і спорядження, щоб не вмерти з голоду.
6 березня 1521 року експедиція висадилась на острові Гуам, а через 10 днів досягла філіппінського острова Себу. Вождь місцевого племені, котре прийняло християнство, звернувся до європейців з проханням завоювати територію поганського племені на сусідньому острові Мактан. У битві, що відбулась 27 квітня, Магеллан був поранений отруєною стрілою і помер.
Після загибелі Магеллана ті, хто залишились живими, на двох кораблях відпливли до Молуккської протоки і завантажились прянощами. Один з кораблів безуспішно спробував повернутись до Іспанії через Тихий океан, а інший, "Вікторія", з 18-а моряками під командуванням Хуана Себастьяна Елькано проплив Індійський океан, обігнув мис Доброї Надії і 6 вересня досяг іспанського порту Санлукар де Барамеда, а через кілька днів, піднявшись по ріці Гуадалківір, — Севільї.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 18 липня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Смерть герцога франків Карла Мартела
Сьогодні
Смерть герцога франків Карла Мартела
Особистості
Азія
Нова історія

Головні події 27 квітня

#ЦейДень
Все про 27 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left26 квітня
28 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward