Бомбардування Герніки
26 квітня 1937 року літаки з "Легіону Кондор", надісланого Адольфом Гітлером на допомогу націоналістичним силам генерала Франсиско Франко, провели тригодинне бомбардування баскського міста Герніка (Північна Іспанія). Хоча формальною ціллю атаки був міст недалеко від міста, у Герніці загинуло 1645 жителів і 889 були поранені.
16291
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Місто Герніка засноване 28 квітня 1366 року принцем Тельо Кастильським і протягом багатьох століть було культурним та історичним центром баскської нації. В Герніці знаходиться дерево, під яким у давнину відбувалися народні збори і приводились до присяги представники влади. Під час Громадянської війни в Іспанії, яка почалась в 1936 році, місто знаходилось в руках республіканців і в 1937 році входило до лінії оборони столиці басків Більбао.

26 квітня 1937 року кілька груп німецьких літаків без узгодження зі штабом Франко скинули на Герніку авіаційні і запалювальні бомби. За словами очевидців, тих, хто намагався втекти з-під бомбардування, обстрілювали кулеметним вогнем з літаків. Внаслідок бомбардування у Герніці виникла пожежа, яка знищила три чверті міста через запізніле прибуття і неадекватних дій пожежних з Більбао. Спираючись на той факт, що військові цілі отримали мінімальні пошкодження, історики вважають, що основною метою нальоту була деморалізація мирного населення. Через два дні після бомбардування війська націоналістів зайняли Герніку.

Наступного дня повідомлення про бомбардування Герніки було надруковано в британській газеті «The Times» — в ньому викривалась участь Німеччини в іспанській громадянській війні і, крім об'єктивної інформації, містилось ряд неперевірених фактів, що сприяли міфологізації подій в Герніці.

Вражений цим брутальним актом насилля, Пабло Пікассо всього за три тижні на замовлення уряду Іспанської Республіки для іспанського павільйону на Всесвітній виставці в Парижі створив полотно, в котрому передав жах війни і негуманного ставлення людини до собі подібної. Після виставки, яка відбувалась в травні, картина була надіслана до Нью-Йорка для експонування в рамках акції по зібранню коштів для Іспанського комітету опору.

Франсиско Франко залишався диктатором Іспанії аж до самої смерті Пікассо в 1973 році, і за цей час художник ні разу не відвідав свою батьківщину, не дивлячись на деяке послаблення режиму в 1967 році і офіційні спроби в 1968 році повернути "Герніку". Франко помер в 1975 році, через два роки по смерті Пікассо, і в країні була відновлена монархія. Восени 1981 року картину було передано музею "Прадо" в Мадриді, де вона експонувалася на виставці, присвяченій 100-річчю художника.

Сьогодні числені баскські організації виступають проти перебування "Герніки" у Мадриді, а тенденційно забарвлену версію подій в Герніці використовують як історичне виправдання свого права на самовизначення.

Друк 2
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 26 квітня

Перше видання «Кобзаря»

1840
#ЦейДень

Все про 26 квітня

Події, факти, персоналії

Помер Павло Скоропадський

1945
headset

Чорнобильська катастрофа

1986

Відставка уряду Віктора Ющенка

2001