сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
«Робінзон Крузо» Даніеля Дефо
25 квітня 1719 року у Лондоні вийшов друком роман Даніеля Дефо «Життя й незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо» про британського моряка, якому більше 28 років довелося прожити на безлюдному острові в гирлі ріки Оріноко. Книга виявилась настільки популярна, шо до кінця року була перевидана ще три рази і з часом дала назву цілому жанру літератури «Робінзонада».
На обкладинці: Тарас Шевченко «Робінзон Крузо», 1856 рік
7551
Культура і мистецтво
Володимир Лук'янюк
Як вважається, в основу подій свого роману англійський письменник Даніель Дефо поклав реальні події, які трапилися із шотландським моряком Александром Селкірком. У 1703 році він приєднався до експедиції англійською капера Вільяма Дампіра, який з дозволу королеви Великобританії Анни здійснювали напади на іспанські короаблі в Атлантичному і Тихому океанах. Маючи запальну натуру, 27-літній Селкірк постійно конфліктував з капітаном судна "Сенк пор", на якому він служив боцманом. Після чергової сварки Селкірка було висаджено на острів Мас-а-Тьєрра (архіпелаг Хуана Фернандеса - 640 км на Захід від узбережжя Чилі) в Тихому океані.
За час перебування на безлюдному острові Селкірк збудував дві хатини (одну для куховарення, іншу - для сну), харчувався молюсками, дикою капустою, ягодами і м'ясом та молоком диких кіз, із шкіри яких шив собі одяг та взуття, а вечорами читав Біблію. Два рази до острова причалювали іспанські кораблі і лише 1 лютого 1709 року, після 4 років та 4 місяців самотності, він був врятований англійськими піратами Роджерса Вудса, одного із соратників Дампіра. Вони були вражені миролюбністю та розсудливістю Селкірка і Вудс зробив його помічником капітана одного зі своїх кораблів.
Даніель Дефо
Даніель Дефо
Після повернення на батьківщину історія життя і порятунку Александра Селкірка набула великого поширення і, очевидно, надихнула Дефо на створення роману «Життя, незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо, моряка з Йорка, який прожив 28 років в повній самотності на пустельному острові біля берегів Америки поблизу гирла річки Оріноко, куди він був викинутий корабельною аварією, під час якої весь екіпаж корабля крім нього загинув, з викладом його несподіваного звільнення піратами, написані ним самим», який вийшов друком у Лондоні 25 квітня 1719 року.
Книга Дефо виявилась настільки популярна, шо до кінця року була перевидана ще три рази і того ж таки року вийшло друком два продовження роману під назвами «Подальші пригоди Робінзона Крузо» і «Серйозні роздуми Робінзона Крузо», а імена двох головних героїв - Робінзон і П'ятниця - стали називними. На сьогодні «Життя й незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо» належить до найбільш видаваних книг різними мовами світу і дав назву цілому жанру літератури «Робінзонада» про виживання людей на безлюдних землях.
Через кілька місяців після повернення в Англію Олександр Селкірк повернувся до свого звичного стилю життя - в 1713 році він був ув'язнений за збройний напад, після відбуття якого знову найнявся моряком на судно, на борту якого й помер 13 грудня 1721 року від жовтої лихоманки. В 1996 році острів, на якому він прожив чотири роки, названо островом Робінзон Крузо, а невеликий острівок поблизу - іменем Александра Селкірка.
7 червня 2015 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Культура і мистецтво
Європа
Нова історія

Головні події 25 квітня

#ЦейДень
Все про 25 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left24 квітня
26 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward