Великоднє повстання
24 квітня 1916 року, на наступний день після перших заворушень, організованих членами підпільної націоналістичної організації Ірландське Республіканське Братство, очолюваної Патріком Пірсом, у Дубліні було захоплено урядові установи, поліцейські дільниці та головний поштампт і проголошено незалежність Ірландії від Великої Британії.На обкладинці: Демонстрація в Дубліні на відзнаку чергової річниці Великоднього повстання, 10 квітня 1938 року © Getty Images
18125
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Ірландія увійшла до складу Великої Британії в 1801 році як складова частина Сполученого Королівства Великобританії та Ірландії. При цьому Ірландія втратила власний парламент, натомість отримавши представництво в британському. Це з самого початку викликало протест націоналістичних сил, які виступали проти подібного союзу. Впродовж століття вони не могли добитись автономізації Ірландії ні конституційним ні революційним шляхом.

У листопаді 1913 року в Дубліні поетом Патріком Пірсом було створене Ірландське Республіканське Братство, воєнізовану організацію, покликану "забезпечити права і свободи всіх людей Ірландії"; до нього входили представники різних політичних уподобань. Того ж року в Дубліні на базі профспілкових організацій була створена Ірландська цивільна армія. У вересні 1914 року, через місяць після вступу Британії в Першу світову війну, Ірландське Республіканське Братство прийняло рішення розпочати підготовку до повстання за незалежність Ірландії.

Частина лідерів повстання хотіла проголосити в Ірландії монархію і посадити на престол Іоахима, принца Прусського, молодшого сина німецького імператора Вільгельма II і Августи Вікторії. Крім того повсталі розраховували на військову підтримку Німеччини, яка перебувала з Великою Британією у стані війни. Направлений німцями заздалегідь морський транспорт із зброєю був перехоплений британським флотом. Незважаючи на це, 24 квітня 1916 року радикально налаштована частина ірландських патріотів підняла повстання і проголосила Ірландію республікою. Їх підтримали збройні загони ірландських соціалістів під керівництвом Джеймса Конноллі. Наступного дня 1600 повсталих контролювали практично весь Дублін.

Однак англійцям вдалося запобігти поширенню повстання, яке увійшло в історію під назвою "великоднє", оскільки розпочалось у великодню неділю, за межі столиці Ірландії, і 30 квітня воно було повністю придушене. Пірс та 14 інших керівників повстання були страчені.

3 травня 1921 року спеціальним актом парламенту Сполученого Королівства Ірландія була поділена на Північну та Південну зі своїми представницькими і виконавчими органам і по закінченні Війни за незалежність у 1921 році на території 26 південних графств була проголошена Ірландська Вільна держава, яка мала статус домініона Британської імперії, а Північна офіційно відокремлювалась від решти Ірландії.

Для звільнення Північної Ірландії від британського володарювання в 1916 році на базі Ірландської цивільної армії була створена Ірландська Республіканська Армія (ІРА), яка спиралась на католицьке населення і до 2005 року вела терористичну війну проти британських силових структур і протестантських воєнізованих організацій.

Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 6 квітня 2013, востаннє оновлено 17 січня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 24 квітня

Падіння Трої

1184 до н.е.
#ЦейДень

Все про 24 квітня

Події, факти, персоналії

Ужгородська унія

1646

Одинадцята Російсько-турецька війна

1877

Геноцид вірмен у Туреччині

1915

Взяття Сімферополя українськими військами

1918