Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Великоднє повстання
24 квітня 1916 року, на наступний день після перших заворушень, організованих членами підпільної націоналістичної організації Ірландське Республіканське Братство, очолюваної Патріком Пірсом, у Дубліні було захоплено урядові установи, поліцейські дільниці та головний поштампт і проголошено незалежність Ірландії від Великої Британії.
На обкладинці: Демонстрація в Дубліні на відзнаку чергової річниці Великоднього повстання, 10 квітня 1938 року © Getty Images
12559
Політика
Володимир Лук'янюк
Ірландія увійшла до складу Великої Британії в 1801 році як складова частина Сполученого Королівства Великобританії та Ірландії. При цьому Ірландія втратила власний парламент, натомість отримавши представництво в британському. Це з самого початку викликало протест націоналістичних сил, які виступали проти подібного союзу. Впродовж століття вони не могли добитись автономізації Ірландії ні конституційним ні революційним шляхом.
У листопаді 1913 року в Дубліні поетом Патріком Пірсом було створене Ірландське Республіканське Братство, воєнізовану організацію, покликану "забезпечити права і свободи всіх людей Ірландії"; до нього входили представники різних політичних уподобань. Того ж року в Дубліні на базі профспілкових організацій була створена Ірландська цивільна армія. У вересні 1914 року, через місяць після вступу Британії в Першу світову війну, Ірландське Республіканське Братство прийняло рішення розпочати підготовку до повстання за незалежність Ірландії.
Патрік Пірс (1879-1916), ірландський поет, один з керівників Великоднього повстання, 1916 рік
Патрік Пірс (1879-1916), ірландський поет, один з керівників Великоднього повстання, 1916 рік
Частина лідерів повстання хотіла проголосити в Ірландії монархію і посадити на престол Іоахима, принца Прусського, молодшого сина німецького імператора Вільгельма II і Августи Вікторії. Крім того повсталі розраховували на військову підтримку Німеччини, яка перебувала з Великою Британією у стані війни. Направлений німцями заздалегідь морський транспорт із зброєю був перехоплений британським флотом. Незважаючи на це, 24 квітня 1916 року радикально налаштована частина ірландських патріотів підняла повстання і проголосила Ірландію республікою. Їх підтримали збройні загони ірландських соціалістів під керівництвом Джеймса Конноллі. Наступного дня 1600 повсталих контролювали практично весь Дублін.
Однак англійцям вдалося запобігти поширенню повстання, яке увійшло в історію під назвою "великоднє", оскільки розпочалось у великодню неділю, за межі столиці Ірландії, і 30 квітня воно було повністю придушене. Пірс та 14 інших керівників повстання були страчені.
Бійці Ірландської цивільної армії під час Великоднього повстання, Дублін, 1916 рік
Бійці Ірландської цивільної армії під час Великоднього повстання, Дублін, 1916 рік
3 травня 1921 року спеціальним актом парламенту Сполученого Королівства Ірландія була поділена на Північну та Південну зі своїми представницькими і виконавчими органам і по закінченні Війни за незалежність у 1921 році на території 26 південних графств була проголошена Ірландська Вільна держава, яка мала статус домініона Британської імперії, а Північна офіційно відокремлювалась від решти Ірландії.
Для звільнення Північної Ірландії від британського володарювання в 1916 році на базі Ірландської цивільної армії була створена Ірландська Республіканська Армія (ІРА), яка спиралась на католицьке населення і до 2005 року вела терористичну війну проти британських силових структур і протестантських воєнізованих організацій.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 06 квітня 2013, востаннє оновлено 17 січня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження
Політика
Європа
Нова історія

Головні події 24 квітня

#ЦейДень
Все про 24 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left23 квітня
25 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward