Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Альфред
Великий — перший король Англії
По смерті короля Етельреда I, 23 квітня 871 року на престол англосаксонського королівства Вессекс зійшов Альфред I, перший монарх, що носив титул короля Англії і єдиний з її правителів, що увійшов до історії як Великий.На обкладинці: Прапор королівства Вессекс
24248
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Альфред, молодший син короля Вессекса Етельвульфа, народився близько 849 року і з чотирьох років виховувався у Римі, де здобув хорошу освіту і папою Левом IV був коронований на престол Вессекса. Він повернувся на батьківщину разом з батьком у 856 році, коли його старший брат Етельбальд за підтримки знаті підняв заколот і змусив батька розділити королівство. Через чотири роки Етельбальд помер і його брат Етельберт знову об'єднав країну, яку по своїй смерті у 871 році передав у спадок своєму синові Етельреду.

Зразу після сходження на престол Етельреду I довелось зіткнутись із найбільшим за всю історію нашестям датських вікінгів, які з 865 року захопили Нортумбрію, Східну Англію, Мерсію і стали загрожувати Вессексу. 23 квітня 871 року вікінги завдали поразки англосаксам у битві біля Мертона, в якій Етельред I був смертельно поранений, і того ж дня Альфред був коронований на престол королівства Вессекс.

Після кількох наступних поразок Альфред був змушений укласти з вікінгами перемир'я, під час якого реорганізував армію, створив флот і у 876 році розпочав проти датчан військові дії, витіснивши їх за два роки у Мерсію. 6 травня 878 року англосаксонські війська здобула вирішальну перемогу над вікінгами у битві під Едінгтоном. Щоб уникнути повного розгрому їх воєнначальник Гутрум був змушений капітулювати, разом із 30 найвищими сановниками прийняти хрещення (Альфред став хрещеним батьком Гутрума), отримавши ім'я Едельстан, і відвести залишки своїх військ у Східну Англію, королем якої він був проголошений через два роки. За укладеним з Гутромом договором до Вессекса відійшла західна частина королівства Мерсія, верхня частину долин рік Темза і Северн, Сассекс і Кент.

Для захисту від набігів на південь Англії, які вікінги здійснювали через Ла-Манш, Альфред звів багато укріплень, запровадив морське патрулювання узбережжя, у 886 році відвоював Люнденбург (Лондон), відбудував його і розмістив у ньому свою другу резиденцію. За кілька років він відновив громадський порядок в усьому королівстві, уклав перший збірник національних законів («Правда короля Альфреда»), поновив поділ країни на графства, роздав спорожнілі за дестиліття війни землі. Як людина набожна, Альфред відбудував за королівський кошт десятки монастирів, заснував при них школи, заборонивши займати державні посади неписьменним людям, а також ініціював створення літопису, відомого сьогодні як «Англосаксонські хроніки».

Останні роки свого життя Альфред Великий провів у безуспішних спробах об'єднати християнські країни у протистояння вікінгам і помер 26 жовтня 899 року імовірно від запалення шлунку або геморою. Він був похований у столиці Вессексу місті Вінчестер. Після кількох перепоховань, у 1539 році, за правління Генріха VIII, цвитар, де був похований Альфреда був зруйнований і королівська могила втрачена.

У 1066 році війська герцога Нормандії Вільгельма Завойовника здобули перемогу над армією останнього англосаксонського короля Англії Гарольда II. Династія, заснована норвезьким вікінгом Роллоном у 912 році, правила Англією до 1154 року, коли їй на зміну прийшла інша нормандська династія Анжу (Плантагенети), відгалуження якої (Йорки, Ланкастери, Тюдори, Стюарти) утримували англійський престол шість століть, допоки у 1714 році їм на зміну не прийшла німецька Ганноверська династія.

Друк 10
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 16 серпня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі