сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Помер Вільям Шекспір
23 квітня 1616 року у Стратфорді-на-Ейвоні, де він жив останні три роки, у віці 52-х років помер видатний англійський драматург і поет Вільям Шекспір, автор 38 п'єс і численних віршів, один з найшанованіших письменників світу.
На обкладинці: Імовірний прижиттєвий портрет Вільяма Шекспіра невідомого художника
13897
Особистості
Володимир Лук'янюк
Народився Вільям у сім'ї торгівця шкірою Джона Шекспіра. Точна дата цієї події невідома, але за церковними записами достеменно відомо, що хрещений він був тут же, у Стратфорді, 26 квітня 1564 року, а три дні - типовий для того часу термін між народженням і хрещенням. Тому днем народження Шекспіра прийнято вважати також 23 квітня.
Брак біографічних даних про життя Шекспіра пояснюється незнатністю походження майбутнього драматурга і малим статком його родини - в 1569 році бізнес батька почав занепадати і він опинився на грані банкрутства, у 16 років - Уільям залишив школу, де вивчав, зокрема, латинь і класичну літературу, у 18 - одружився з Енн Хетуей, старшою від нього на 8 років, а у 21 рік - вже був батьком трьох дітей. Гамнет, єдиний син Уільяма, помер у віці 11-и років, а Енн пережила чоловіка на 7 років. Нема ніяких точних відомостей про період з 1585 року (народження двійні) і початком 1590-х років, коли Шекспір став відомим у Лондоні як драматург, - чутки приписують йому участь у бродячих театральних трупах, службу в армії і роботу учителем.
Перша згадка про Шекспіра у Лондоні стосується 1592 року - модний тоді драматург Роберт Грін назвав його "вороною, що рядиться в наше пір'я". У 1593 році опубліковано перший вірш Шекспіра - "Венера і Адоніс", наступного - п'єси "Річард III", "Комедія помилок", "Приборкання непокірної"; цього ж року він став актором і автором театру лорда Чемберлена, котрий набуває великої популярності в Лондоні завдяки грі видатного актора того часу Річарда Барбеджа і п'єсам самого Шекспіра.
У 1596-у з'являються "Ромео і Джульєтта", "Річард II", "Сон літньої ночі", а вже через три роки, після написання своєї "історичної серії" Шекспір стає співвласником лондонського театру "Глобус", основним її автором і актором. До 1606-го року з-під пера Шекспіра виходять трагедії "Юлій Цезар", "Гамлет", "Отелло", "Король Лір", "Макбет".
Після смерті у березні 1603 року королеви Єлизавети англійський трон переходить до Якова І, котрий видає патент, за яким "бере театр під своє покровительство", а всю акторську трупу оголошує "слугами короля". З 1606 року починається останній період творчості Шекспіра, який закінчується в 1613 році від'їздом до Стратфорда. У цей час написані трагедії на античні сюжети ("Антоній і Клеопатра"), романтичні п'єси ("Зимова казка"), опубліковано 154 сонета, написаних найімовірніше в 1590-х роках.
Єдиний достовірно встановлений портрет Вільяма Шекспіра з першого, вже посмертного, видання його п'єс 1623 року
Єдиний достовірно встановлений портрет Вільяма Шекспіра з першого, вже посмертного, видання його п'єс 1623 року
Причиною від'їзду Шекспіра з Лондону була хвороба; у березні 1616 року він написав заповіт і помер 23 квітня 1616 року.
За життя Шекспіра його твори зібрані не були - окремо друкувались поеми, деякі п'єси, збірник сонетів і лише по смерті драматурга зусиллями його друзів-акторів вийшло перше повне видання його творів, до якого увійшло 36 п'єс, 18 з яких раніше взагалі не публікувлись. Сьогодні, більш ніж через 450 років після його смерті, Уільям Шекспір сприймається як геній світового масштабу. Його п'єси й досі входять до репертуарів театрів, екранізуються і перевидаються мільйонними тиражами на багатьох мовах світу.
11 квітня 2013 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Особистості
Культура і мистецтво
Європа
Нова історія

Головні події 23 квітня

#ЦейДень
Все про 23 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left22 квітня
24 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward