Трагедія
у Броварах
20 квітня 2000 року під час військових навчань на Гончарівському полігоні у Чернігівській області учбова ракета «Точка-У» через технічну несправність змінила курс і попала в житловий будинок у Броварах Київської області. Після трьох днів заперечення інциденту, у якому загинуло три особи і п'ятеро були поранені, Міністерство оборони України визнало свою відповідальність.На обкладинці: Уламки ракети «Точка-У»
19528
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

В рамках проведення військових навчань 123-ї ракетної бригади (пункт постійної дислокації м. Конотоп) 20 квітня 2000 року на Гончарівському полігоні Чернігівської області був здійснений запуск учбової ракети «Точка-У». Це тактичний ракетний комплекс типу «земля-земля» у неядерному спорядженні уражає територію площею декілька гектарів. На навчаннях замість бойового заряду використовувався його габаритноваговий макет. Сама ракета «Точка-У» була вироблена 1990 року та отримана військовими з бази зберігання 14 квітня 2000 року. При її тестуванні були виявлені дві несправності у системі керуванні, які були виправлені на місці. Спочатку стрільби планувалося провести на полігоні у Криму, однак з метою економії коштів було вирішено перенести їх до полігонів, ближчих до баз зберігання. Навчаннями керував перший заступник командувача Північного оперативного командування Валерій Пашинський.

Умовна ціль була за 31 км на Деснянському полігоні, однак ракета пролетіла 90 км і влучила у житловий будинок №3 на бульварі Незалежності у Броварах Київської області, пробивши перекриття дев'яти поверхів. У результаті загинуло дві жінки та один чоловік, п'ять осіб отримали поранення. Інцидент стався у розпал робочого дня о 15-07, крім того, за щасливим збігом обставин, у паспортному столі, в хол якого впали осколки ракети, тоді був неприймальний день, інакше би чисельність жертв була б значно більшою.

Спочатку основними були версії про вибух газу або вибуховий прилад спрямованої дії. Однак один із співробітників Міністерства надзвичайних ситуації, що раніше служив у ракетний військах, впізнав в одному із уламків саме залишки ракети. Однак Міністерство оборони заперечувало, що у будинок влучила «Точка-У». Більше того, міністр Олександр Кузьмук заявив, що контрольна група, яка відвідала місце приземлення ракети, підтвердила, що вона досягла своєї цілі. Військовослужбовці, що запускали ракету, за гарний результат отримали у нагороду «командирські годинники».

Натомість розслідування показало, що у броварський будинок попала саме ракета «Точка-У». Речник Міноборони визнав це ввечері 23 квітня, підтвердив це наступного дня міністр Олександр Кузьмук на прес-конференції. При цьому він наполягав, що причина не у людському факторі, а у збої техніки. А висновки контрольної групи про вдалий запуск пояснив тим, що старі уламки ракет були помилково прийняті за нові, крім того, там була свіжа воронка від нещодавніх артилерійських стрільб.

У ході розслідування було встановлено, що неправильні дії ракети викликані техногенною причиною — внаслідок тривалого зберігання змінилась структура порохового заряду у двигуні. Подібні випадки фіксувалися у Росії і деякі партії ракет списувалися. Однак відповідна інформація своєчасно не була доведена російським розробником «Точки-У» «Конструкторським бюро машинобудування» (Коломна, РФ) до українських ракетників.

За підсумками інциденту було відправлено у відставку командуючого ракетними військами та артилерією генерал-лейтенанта Володимира Терещенка та офіцера групи бойової підготовки полковника Георгія Корнєєва, перший заступник командувача Північного оперативного командування Валерій Пашинський був понижений у посаді. Міністр Кузьмук у відставку йти відмовився, пославшись на те, що не хоче кидати своє відомство у важкий час.

Понад 70 людей з розбомбленого будинку були переселені до готелю. Згодом більшості з них надали житло в іншому будинку по вул. Грушевського у Броварах. Також була виплачена компенсація — родинам загиблих по 5000 грн, іншим постраждалим — по 2000 грн. Після капітального ремонту будинок №3 був знову заселений.


НАЙГІРШИЙ РІК В ІСТОРІЇ?
Друк 1
Володимир Головко спеціально для © «Цей день в історії», 19 квітня 2018. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 20 квітня

Відкриття радію

1902
#ЦейДень

Все про 20 квітня

Події, факти, персоналії

«Квітневі тези» Володимира Леніна

1917

Дебют «Deep Purple»

1968

Остання конституція УРСР

1978

Техногенна катастрофа в Мексиканській затоці

2010