Всеукраїнський
національний конгрес
19 квітня 1917 року у Києві відбувся Всеукраїнський національний конгрес, перший представницький форум українського руху, який перетворив Українську Центральну Раду з київської на загальноукраїнську організацію.
45085
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після повалення самодержавства в Петрограді, 20 березня 1917 року в Києві було створено Центральну Раду — громадський орган, сформований з представників українських партій, наукових, освітніх, кооперативних та студентських організацій. Її головою було заочно обрано 51-річного професора історії Михайла Грушевського, лідера Товариства українських поступовців.

1 квітня (19 березня) 1917 року у газеті «Вісті з Української Центральної Ради» було опубліковано повідомлення про скликання з'їзду, для формування програми дій Центральної Ради. Цього ж дня у Києві пройшло 100-тисячне віче, на якому були підтримані розроблені Центральною Радою резолюції про скликання Установчих зборів для вирішення справи автономії України. Лідери Центральної Ради мали намір провести з'їзд на принципах представництва усіх українців, щоби перетворити організацію на загальноукраїнську. «Українці! Скільки де вас є, організуйтеся, виберіть одного чи двох ваших представників від кожної організації, і хай вони їдуть у Київ на Всеукраїнський з'їзд» — закликалося у згаданому повідомленні.

З'їзд призначили на Великодні свята — 6, 7, 8 квітня (19-21 квітня за новим стилем, Великдень того року припав на 18 (5) квітня). В умовах небувалого підйому українського національного руху це сприймалося ще й як символ воскресіння України.

«Щоб надати Центральній раді характер справжнього представництва всього організованого українського народу, рішено якомога скоріше скликати з'їзд представників організованої української людності цілої України. З'їзд сей призначено на Великодні свята, 6, 7 і 8 квітня. Постановлено, що кожна установа, яка визнає себе українською, — чи буде то сільська громада, чи повіт, чи союз організацій, — може послати одного представника; українські організації, які мають велике число членів, можуть прислати більше членів, пропорціонально кількості. Таким чином, українським людям, де тільки вони об'єдналися, дана буде змога взяти участь у сім з'їзді і подати на нім свій голос» — Михайло Грушевський

Конгрес проходив у залі Купецького зібрання (тепер Національна філармонія України). На ньому були широко представлені делегати від українців з усіх українських губерній, різних верств населення, багатьох політичних партій (УПСР, УСДРП, УПСФ, «самостійників», громадських рухів, селянських спілок, студентських громад, товариств, кооперативних організацій). На зібрання також прибули представники українських громад Петрограду, Москви, Кубані, Вороніжчини, Бессарабії, Саратова та інших територій поза межами України. За найбільшими оцінками зареєструвалося близько 1500 учасників (делегатів з вирішальним і дорадчим голосом, а також гостей). Однак реальна кількість делегатів з вирішальним голосом була значно меншою, приміром, у виборі Голови Центральної Ради, які відбулися 21 квітня, взяло участь 593 особи.

За три дні роботи Конгресу з його трибуни виступило близько 50 осіб, було зачитано 8 рефератів і стільки ж було ухвалено резолюцій, зокрема про створення національно-територіальної автономії України, Крайової ради, визначення кордонів України, а в останній день його роботи були проведені вибори до Центральної Ради, до складу якої було обрано 115 депутатів та 3 її керівника, зокрема 63 представника від українських громад з губерній і великих міст, а також Кубані, Бессарабії, Петрограда, Москви, Ростова. Головою Центральної Ради таємним голосуванням було обрано Михайла Грушевського, а його заступниками — Володимира Винниченка і Сергія Єфремова.

Цього ж дня було обрано Виконавчий комітет ради (пізніше отримав назву Малої Ради) у складі 20 осіб, на який було покладено завдання довести до відома Тимчасового уряду в Петрограді позицію України щодо українських державотворчих планів — боротьбу за автономію України.

Центральна Рада отримала право кооптувати до свого складу нових членів, завдяки чому вже після проголошення І Універсалу і долучення представників неукраїнських партій та національних меншин по суті перетворилася із національного на територіальний український орган.

Друк 10
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 18 вересня 2012, востаннє оновлено 19 квітня 2018. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 19 квітня

Американська революція

1775
#ЦейДень

Все про 19 квітня

Події, факти, персоналії

Приєднання Кримського ханства до Росії

1783

Помер Микола Костомаров

1885

Справа «Спілки визволення України»

1930

«Знімок хірурга»

1934