Землетрус
у Сан-Франциско
18 квітня 1906 року на Береговому хребті Кордильєр стався землетрус силою 7,8 бали за шкалою Ріхтера. Руйнування і пожежі призвели до загибелі більше 3 тисяч жителів Сан-Франциско, в якому було знищено понад 28 тисяч будівель. Місто відбудували за неповне десятиліття, і вже у 1915 році воно знову стало найбільшим у США на захід від Міссісіпі. На обкладинці: Зруйноване середмістя Сан-Франциско, квітень 1906 року
13094
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Затока, на березі якої в 1776 році іспанці заснували місію Святого Франциска Ассізького, була частиною віце-королівства Нова Іспанія майже 50 років і у 1821-у разом з усією Каліфорнією стала частиною Мексики, яка проголосила свою незалежність, а через чверть століття увійшла до складу США за підсумками Американо-мексиканської війни. Містечко Сан-Франциско, яке виникло поблизу колишньої місії, стало бурхливо розвиватись у 1848 році з початком Золотої лихоманки — за рік його населення виросло з тисячі до 25 тисяч чоловік, а завдяки відкриттю в околицях промислових покладів срібла продовжило стрімкий ріст і в кінці XIX століття, коли в ньому проживало близько 410 тисяч чоловік, місто стало дев'ятим у США і найбільшим на захід від Міссісіпі.

Розташовуючись на тектонічній межі Тихоокеанської і Північноамериканської плит, на початку XX століття Сан-Франциско пережило кілька дрібних землетрусів, які помилково інтерпретувались як результат руйнування ґрунту і гірських порід внаслідок гідровидобування корисних копалин. 18 квітня 1906 року о 5-12 ранку за місцевим часом відбувся перший поштовх, а через 25 секунд — сейсмічний удар, сила якого, як вважається, становила 7,8 бала за шкалою Ріхтера з епіцентром у прибережній зоні на відстані 3 кілометрів від Сан-Франциско. Сила поштовхів, які тривали близько хвилини, були настільки великою, що зміщення грунту вздовж розлому Сан-Андреас, прямо над яких розташовується Сан-Франциско, складав до 8 метрів, а його довжина — порядка 470 кілометрів.

Безпосередньо після катастрофи було зареєстровано 375 загиблих, кількість, яка зараз вважається значно заниженою через неврахування жертв у населених китайцями кварталах міста, — сьогодні кількість жертв у Чайнатауні оцінюється не меншою за 3 тисячі чоловік; ще 189 людей загинуло в околицях Сан-Франциско і 166 — у сусідніх містах Сан-Хосе і Санта-Роза.

Єдиним банком, вцілілим після землетрусу, був «Банк Італії», створений в 1904 році для обслуговування незаможних. Завдяки тому, що в ньому збереглось неушкодженими близько 80 тисяч доларів, він зміг практично зразу розпочати кредитування всіх бажаючих відбудувати своє житло. У 1928 році «Банк Італії» об'єднався із лос-анжелеським «Банком Америки» і сьогодні є однією з найбільших банківських установ світу, відомою під назвою «Bank of America»
Найбільші руйнування міста стались через пожежі, які виникли внаслідок землетрусу, неправильного здійснення пожежниками підривів задля ізоляції місць загорань та навмисних підпалів з метою отримання страхових виплат — за чотири дні вогнем було знищено до 90% будівель і біля 300 тисяч чоловік залишилось без даху над головою. Загальні збитки місту були оцінені у понад 400 млн доларів (близько 11 млрд в цінах 2017 року).

Для ліквідації наслідків землетрусу і допомоги постраждалим у Сан-Франциско було направлено 4 тисяч військових, які допомагали в гасінні пожеж, охороняли державні установи, зводили тимчасове житло для постраждалих і годували їх, а також патрулювали місто для боротьби з мародерами та грабіжниками. Практично зразу розпочалась підготовка грандіозних планів відбудови міста — за рахунок пожертв з усього світу вдалось зібрати понад 5 млн доларів, що дозвоило мерії купити дешеву землю на околицях, знести рештки нетрів і досить швидко рекоструювати центр міста, розширивши вулиці і проклавши нові магістралі.

Відбудова Сан-Франциско тривала майже десятиліття і закінчилась якраз до відкриття Тихоокеанської міжнародної виставки 1915 року з нагоди завершення будівництва Панамського каналу і в ньому проживало більше людей, ніж до землетрусу 1906 року. За наступні 100 років його населення подвоїлось і сьогодні Сан-Франциско — друге за щільністю (після Нью-Йорка) і 14-е за абсолютною чисельністю місто США.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 13 квітня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 18 квітня

Собор Святого Петра

1506
#ЦейДень

Все про 18 квітня

Події, факти, персоналії

Незалежність Ірландії

1949

Помер Альберт Ейнштейн

1955