Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Десант в бухті Свиней
17 квітня 1961 року близько півтори тисячі кубинських емігрантів, противників режиму Фіделя Кастро, котрі пройшли вишкіл у військових таборах ЦРУ, здійснили невдалу спробу висадитись на Кубі в бухті Свиней (район Плайя-Хірон). Через три дні десант було розгромлено, а 1113 захоплених в полон згодом обміняно на продовольство та медикаменти на суму 53 мільйона доларів.
На обкладинці: Бухта Свиней
18862
Політика
Після приходу Фіделя Кастро до влади у січні 1959 року в результаті повалення режиму президента-диктатора Батісти, США були стурбовані політичною ситуацією на Кубі. Вони вважали, що їх інтереси із-за прорадянської орієнтації Кастро поставлені під загрозу. Стурбованість США особливо посилилась коли Кастро оголосив про плани націоналізації промисловості і почав активно критикувати зовнішню політику США щодо Куби і у світі вцілому.
У березні 1960 року президент США Дуайт Ейзенхауер віддав наказ ЦРУ організувати збройні загони з числа кубинських емігрантів і підготувати їх для атаки проти Куби. Джон Кеннеді, котрий став президентом в 1961 році, також підтримав цю програму дій — ЦРУ розраховувало, що десант викличе повстання антикастрівськи настроєних шарів населення і їх підтримає принаймні частина кубинської армії. І 17 квітня 1961 року більше 1200 кубинців, озброєних американською технікою, десантувалось з американського літака в районі Плая-Хірон на узбережжі бухти Свиней.
Однак ЦРУ неправильно оцінило ситуацію — кубинська армія і міліція дали рішучу відсіч десантникам, авіація потопила кораблі супроводу і запобігла будь-якій підтримці нападаючих з повітря, а повстання так і не почалось. За 72 дві години боїв більше 100 десантників було вбито, а 1113 — взято в полон і оголошено політичними заручниками. Після тривалих переговорів за їх звільнення США направили на Кубу продовольства і медикаментів на суму 53 мільйони доларів.
Військова акція в Плая-Хірон завдала удару по зовнішньо політичним позиціям США. Кастро використав напад "імперіалістів-янкі" для зміцнення своєї влади на Кубі і звернувся до СРСР по допомогу. Глава Радянського Союзу Микита Хрущов направив 18 квітня протест президенту Кеннеді, звинувативши його в сприянні агресорам. Від цього вторгнення відмежувались і західні союзники США. Допомога СРСР виразилась, зокрема, в будівництві і розміщенні на Кубі ядерних ракет, що привело до Карибської кризи 1962 року, коли світ став перед загрозою початку нової глобальної війни.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Політика
Америка
Латинська Америка
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 17 квітня

#ЦейДень
Все про 17 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left16 квітня
18 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward