Після приходу Фіделя Кастро до влади у січні 1959 року в результаті повалення режиму президента-диктатора Батісти, США були стурбовані політичною ситуацією на Кубі. Вони вважали, що їх інтереси із-за прорадянської орієнтації Кастро поставлені під загрозу. Стурбованість США особливо посилилась коли Кастро оголосив про плани націоналізації промисловості і почав активно критикувати зовнішню політику США щодо Куби і у світі вцілому.
У березні 1960 року президент США Дуайт Ейзенхауер віддав наказ ЦРУ організувати збройні загони з числа кубинських емігрантів і підготувати їх для атаки проти Куби. Джон Кеннеді, котрий став президентом в 1961 році, також підтримав цю програму дій — ЦРУ розраховувало, що десант викличе повстання антикастрівськи настроєних шарів населення і їх підтримає принаймні частина кубинської армії. І 17 квітня 1961 року більше 1200 кубинців, озброєних американською технікою, десантувалось з американського літака в районі Плая-Хірон на узбережжі бухти Свиней.
Однак ЦРУ неправильно оцінило ситуацію — кубинська армія і міліція дали рішучу відсіч десантникам, авіація потопила кораблі супроводу і запобігла будь-якій підтримці нападаючих з повітря, а повстання так і не почалось. За 72 дві години боїв більше 100 десантників було вбито, а 1113 — взято в полон і оголошено політичними заручниками. Після тривалих переговорів за їх звільнення США направили на Кубу продовольства і медикаментів на суму 53 мільйони доларів.
Військова акція в Плая-Хірон завдала удару по зовнішньо політичним позиціям США. Кастро використав напад "імперіалістів-янкі" для зміцнення своєї влади на Кубі і звернувся до СРСР по допомогу. Глава Радянського Союзу Микита Хрущов направив 18 квітня протест президенту Кеннеді, звинувативши його в сприянні агресорам. Від цього вторгнення відмежувались і західні союзники США. Допомога СРСР виразилась, зокрема, в будівництві і розміщенні на Кубі ядерних ракет, що привело до Карибської кризи 1962 року, коли світ став перед загрозою початку нової глобальної війни.
Коментарі
Дивіться також
• Карибська криза, 1962
• Замах на Джона Кеннеді, 1963
• Відставка Фіделя Кастро, 2008

Telegram