Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Десант в бухті Свиней
17 квітня 1961 року близько півтори тисячі кубинських емігрантів, противників режиму Фіделя Кастро, котрі пройшли вишкіл у військових таборах ЦРУ, здійснили невдалу спробу висадитись на Кубі в бухті Свиней (район Плайя-Хірон). Через три дні десант було розгромлено, а 1113 захоплених в полон згодом обміняно на продовольство та медикаменти на суму 53 мільйона доларів.
На обкладинці: Бухта Свиней
19033
Політика
Після приходу Фіделя Кастро до влади у січні 1959 року в результаті повалення режиму президента-диктатора Батісти, США були стурбовані політичною ситуацією на Кубі. Вони вважали, що їх інтереси із-за прорадянської орієнтації Кастро поставлені під загрозу. Стурбованість США особливо посилилась коли Кастро оголосив про плани націоналізації промисловості і почав активно критикувати зовнішню політику США щодо Куби і у світі вцілому.
У березні 1960 року президент США Дуайт Ейзенхауер віддав наказ ЦРУ організувати збройні загони з числа кубинських емігрантів і підготувати їх для атаки проти Куби. Джон Кеннеді, котрий став президентом в 1961 році, також підтримав цю програму дій — ЦРУ розраховувало, що десант викличе повстання антикастрівськи настроєних шарів населення і їх підтримає принаймні частина кубинської армії. І 17 квітня 1961 року більше 1200 кубинців, озброєних американською технікою, десантувалось з американського літака в районі Плая-Хірон на узбережжі бухти Свиней.
Однак ЦРУ неправильно оцінило ситуацію — кубинська армія і міліція дали рішучу відсіч десантникам, авіація потопила кораблі супроводу і запобігла будь-якій підтримці нападаючих з повітря, а повстання так і не почалось. За 72 дві години боїв більше 100 десантників було вбито, а 1113 — взято в полон і оголошено політичними заручниками. Після тривалих переговорів за їх звільнення США направили на Кубу продовольства і медикаментів на суму 53 мільйони доларів.
Військова акція в Плая-Хірон завдала удару по зовнішньо політичним позиціям США. Кастро використав напад "імперіалістів-янкі" для зміцнення своєї влади на Кубі і звернувся до СРСР по допомогу. Глава Радянського Союзу Микита Хрущов направив 18 квітня протест президенту Кеннеді, звинувативши його в сприянні агресорам. Від цього вторгнення відмежувались і західні союзники США. Допомога СРСР виразилась, зокрема, в будівництві і розміщенні на Кубі ядерних ракет, що привело до Карибської кризи 1962 року, коли світ став перед загрозою початку нової глобальної війни.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження
Політика
Америка
Латинська Америка
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 17 квітня

#ЦейДень
Все про 17 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left16 квітня
18 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward