Конституція
Пилипа Орлика
16 квітня 1710 року на зборах козацтва біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер прийнято договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом Війська, який визначав права і обов'язки усіх сторін угоди. Підписаний від козацької старшини кошовим отаманом Костем Гордієнком та затверджений шведським королем Карлом XII, договір, однак, не набув чинності, оскільки був написаний в умовах вигнання.На обкладинці: Фрагмент першої сторінки «Конституції Пилипа Орлика», імовірно написаний ним власноруч © Державний архів Швеції
38081
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після поразки в битві під Полтавою у 1709 році гетьман Іван Мазепа зі своїми найближчими оточенням з числа козацької старшини разом із залишками українсько-шведської армії відступили на територію Османської імперії. Не в змозі пережити крах свого плану на встановлення України як самостійної держави, Мазепа помер у Тягині (турецька назва Бендер, нині — Молдавія) восени того ж року. Новим гетьманом було обрано генерального писара Пилипа Орлика. При його обранні на раді старшин було прийнято документ «Пакти й конституції законів і вольностей Війська Запорозького», що визначав права і обов'язки гетьмана та обов'язки усіх членів Війська Запорозького. Документ було укладено двома мовами — староукраїнською та латиною.

У преамбулі трактувалася історія та шлях становлення Київської Русі, а надалі Малої Русі (України), викладалася історія козацтва з позицій хозарської теорії походження козаків, популярної в ті часи. В положеннях основних статей проголошувалась незалежність Малої Русі від Російського царства і Речі Посполитої і постійний союз з Кримським ханством, незалежність православної церкви від московського патріархату. Територія Війська Запорізького визначалася згідно Зборівським договором 1649 року. Повноваження гетьмана обмежувалась створенням Генеральної ради з числа старшини і "видатних і гідних людей від кожного полку", яка мала збиратись тричі на рік.

Шведський король Карл XII, який був присутній в Бендерах в той час на зборах козацтва, гарантував дотримання цих статей, як «захисник України».

Латиномовна копія XVIII століття зберігається нині в Національному архіві Швеції. Україномовний оригінал Конституції було віднайдено у 2008 році в Російському державному архіві давніх актів. Віднайдений комплекс документів включає оригінальний текст Конституції, складений староукраїнською мовою, а також оригінальний підтверджувальний диплом Карла ХII на обрання Пилипа Орлика гетьманом. Автентичність цих документів підтверджується власноручним підписом гетьмана Пилипа Орлика та печаткою Війська Запорозького на рожевому воску з червоною стрічкою, а також власноручним підписом шведського короля Карла ХII на підтверджувальному дипломі.

9 квітня 2010 року в Бендерах було відкрито пам'ятник Конституції Пилипа Орлика, встановлений на честь її 300-річчя. Пам'ятний знак споруджено у вигляді книги, на якій викарбувано інформацію про історію написання Конституції та її повну назву українською і латинською мовами.

29 червня 2011 року у шведському місті Крістіанстад відбулося урочисте відкриття пам'ятника та меморіальної дошки українському гетьману Пилипу Орлику, де він мешкав у 1716–1719 роках.

Друк 4
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 16 квітня

Норманське завоювання Південної Італії

1071
#ЦейДень

Все про 16 квітня

Події, факти, персоналії

Відкриття ЛСД

1943

Битва за Берлін

1945