Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Смерть Авраама Лінкольна
15 квітня 1865 року від вогнепального поранення, отриманого напередодні, у віці 56-и років помер Авраам Лінкольн, 16-й президент США. Це сталося лише через шість днів після капітуляції армії генерала Роберта Лі і фактичного завершення Громадянської війни.
На обкладинці: Авраам Лінкольн, 1865 рік © Alexander Gardner
14751
Особистості
Авраам Лінкольн був обраний президентом у 1860 році як представник Республіканської партії, ініціатором створення якої він був. Партія виступала за проти поширення рабства, за безкоштовне виділення вільних земель всім бажаючим, централізацію влади і торговий протекціонізм. Перемога Лінкольна під цими гаслами розколола державу і ще до його інавгурації сім штатів вийшли зі складу США, утворили нову державу і обрали свого президента. Це привело до громадянської війни, в ході якої до Конфедерації південних штатів приєднались ще чотири штати Півночі.
1 січня 1863 року президент Лінкольн проголосив Прокламацію Звільнення від рабства, дія якої розповсюджувалась на чотири рабовласницькі штати, що залишились у складі США і три південних, що контролювались армією Півночі. Війна закінчилась капітуляцією Конфедеративних Штатів Америки 9 квітня 1865 року, коли була зайнята столиця Півдня місто Річмонд. Через п'ять днів прихильник Півдня актор Джон Вілкс Бут зайшов в урядову ложу театру Форда у Вашингтоні, де перебував на виставі Лінкольн і смертельно поранив його.
Бут, прихильник Конфедеративних Штатів Америки, під час Громадянської війни перебував в Північних штатах і спочатку планував викрадення Лінкольна й подальше вивезення його до Річмонда, столиці Конфедерації. Однак запланована на 20 березня 1865 року акція не вдалась, а через два тижні Річмонд був зайнятий військами Півночі і поразка Півдня стала невідворотньою.
Дізнавшись, що 14 квітня Лінкольн має перебувати на виставі у Вашингтоні, Бут і його спільники запланували вбити президента, віце-президента Ендрю Джексона і державного секретаря Вільяма Сьюарда, чим сподівались паралізувати владні структури США. Увечері 14 квітня Льюіс Пауелл вистрілив і серйозно поранив Сьюарда в нього вдома, а інший змовник — Джордж Ацеродт — спробував вчинити замах на Джексона, але не витримав нервового напруження і втік. У цей же час Бут, увійшовши до президентської ложі, ззаду вистрілив Лінкольну в голову і, вистрибнувши на сцену, проголосив "Sic semper tyrannis! (Так завжди стається з тиранами)". Йому вдалось втекти з Вашингтону, але він був схоплений у Вірджинії, де загинув при не до кінця з'ясованих обставинах. З восьми інших спільників Бута четверо було повішено, інших — ув'язнено.
Поранений Лінкольн помер о 7-22 ранку 15 квітня 1865 року і став першим президентом США, що загинув у результаті замаху. Він був похований 5 травня в Спрінгфілді (штат Іллінойс), місті, де жив перед тим як стати президентом.
В історії США Авраам Лінкольн став однією з центральних постатей, людиною, що запобігла розколу країни і завдяки емансипації негритянського населення зробила значний внесок у формуванню американської нації. Започаткована Лікольном модернізація Півдня, проведена аграрна реформа, створена за його ініціативи нова банківська система і збудована транснаціональна залізниця дали можливість США на початку XX століття стати світовим лідером.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Слухайте «Цей день в історії» онлайн
Особистості
Америка
Нова історія

Головні події 15 квітня

#ЦейДень
Все про 15 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left14 квітня
16 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward