Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Смерть Авраама Лінкольна
15 квітня 1865 року від вогнепального поранення, отриманого напередодні, у віці 56-и років помер Авраам Лінкольн, 16-й президент США. Це сталося лише через шість днів після капітуляції армії генерала Роберта Лі і фактичного завершення Громадянської війни.
На обкладинці: Авраам Лінкольн, 1865 рік © Alexander Gardner
14037
Особистості
Авраам Лінкольн був обраний президентом у 1860 році як представник Республіканської партії, ініціатором створення якої він був. Партія виступала за проти поширення рабства, за безкоштовне виділення вільних земель всім бажаючим, централізацію влади і торговий протекціонізм. Перемога Лінкольна під цими гаслами розколола державу і ще до його інавгурації сім штатів вийшли зі складу США, утворили нову державу і обрали свого президента. Це привело до громадянської війни, в ході якої до Конфедерації південних штатів приєднались ще чотири штати Півночі.
1 січня 1863 року президент Лінкольн проголосив Прокламацію Звільнення від рабства, дія якої розповсюджувалась на чотири рабовласницькі штати, що залишились у складі США і три південних, що контролювались армією Півночі. Війна закінчилась капітуляцією Конфедеративних Штатів Америки 9 квітня 1865 року, коли була зайнята столиця Півдня місто Річмонд. Через п'ять днів прихильник Півдня актор Джон Вілкс Бут зайшов в урядову ложу театру Форда у Вашингтоні, де перебував на виставі Лінкольн і смертельно поранив його.
Бут, прихильник Конфедеративних Штатів Америки, під час Громадянської війни перебував в Північних штатах і спочатку планував викрадення Лінкольна й подальше вивезення його до Річмонда, столиці Конфедерації. Однак запланована на 20 березня 1865 року акція не вдалась, а через два тижні Річмонд був зайнятий військами Півночі і поразка Півдня стала невідворотньою.
Дізнавшись, що 14 квітня Лінкольн має перебувати на виставі у Вашингтоні, Бут і його спільники запланували вбити президента, віце-президента Ендрю Джексона і державного секретаря Вільяма Сьюарда, чим сподівались паралізувати владні структури США. Увечері 14 квітня Льюіс Пауелл вистрілив і серйозно поранив Сьюарда в нього вдома, а інший змовник — Джордж Ацеродт — спробував вчинити замах на Джексона, але не витримав нервового напруження і втік. У цей же час Бут, увійшовши до президентської ложі, ззаду вистрілив Лінкольну в голову і, вистрибнувши на сцену, проголосив "Sic semper tyrannis! (Так завжди стається з тиранами)". Йому вдалось втекти з Вашингтону, але він був схоплений у Вірджинії, де загинув при не до кінця з'ясованих обставинах. З восьми інших спільників Бута четверо було повішено, інших — ув'язнено.
Поранений Лінкольн помер о 7-22 ранку 15 квітня 1865 року і став першим президентом США, що загинув у результаті замаху. Він був похований 5 травня в Спрінгфілді (штат Іллінойс), місті, де жив перед тим як стати президентом.
В історії США Авраам Лінкольн став однією з центральних постатей, людиною, що запобігла розколу країни і завдяки емансипації негритянського населення зробила значний внесок у формуванню американської нації. Започаткована Лікольном модернізація Півдня, проведена аграрна реформа, створена за його ініціативи нова банківська система і збудована транснаціональна залізниця дали можливість США на початку XX століття стати світовим лідером.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Шон МакМікін «Гроші для Леніна»
Пряма Мова
Шон МакМікін «Гроші для Леніна»
Особистості
Америка
Нова історія

Головні події 15 квітня

#ЦейДень
Все про 15 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left14 квітня
16 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward