Смерть
Авраама Лінкольна
15 квітня 1865 року від вогнепального поранення, отриманого напередодні, у віці 56-и років помер Авраам Лінкольн, 16-й президент США. Це сталося лише через шість днів після капітуляції армії генерала Роберта Лі і фактичного завершення Громадянської війни. На обкладинці: Авраам Лінкольн, 5 лютого 1865 року © Alexander Gardner
17018
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Авраам Лінкольн був обраний президентом у 1860 році як представник Республіканської партії, ініціатором створення якої він був. Партія виступала за проти поширення рабства, за безкоштовне виділення вільних земель всім бажаючим, централізацію влади і торговий протекціонізм. Перемога Лінкольна під цими гаслами розколола державу і ще до його інавгурації сім штатів вийшли зі складу США, утворили нову державу і обрали свого президента. Це привело до громадянської війни, в ході якої до Конфедерації південних штатів приєднались ще чотири штати Півночі.

1 січня 1863 року президент Лінкольн проголосив Прокламацію Звільнення від рабства, дія якої розповсюджувалась на чотири рабовласницькі штати, що залишились у складі США і три південних, що контролювались армією Півночі. Війна закінчилась капітуляцією Конфедеративних Штатів Америки 9 квітня 1865 року, коли була зайнята столиця Півдня місто Річмонд. Через п'ять днів прихильник Півдня актор Джон Вілкс Бут зайшов в урядову ложу театру Форда у Вашингтоні, де перебував на виставі Лінкольн і смертельно поранив його.

Бут, прихильник Конфедеративних Штатів Америки, під час Громадянської війни перебував в Північних штатах і спочатку планував викрадення Лінкольна й подальше вивезення його до Річмонда, столиці Конфедерації. Однак запланована на 20 березня 1865 року акція не вдалась, а через два тижні Річмонд був зайнятий військами Півночі і поразка Півдня стала невідворотньою.

Дізнавшись, що 14 квітня Лінкольн має перебувати на виставі у Вашингтоні, Бут і його спільники запланували вбити президента, віце-президента Ендрю Джексона і державного секретаря Вільяма Сьюарда, чим сподівались паралізувати владні структури США. Увечері 14 квітня Льюіс Пауелл вистрілив і серйозно поранив Сьюарда в нього вдома, а інший змовник — Джордж Ацеродт — спробував вчинити замах на Джексона, але не витримав нервового напруження і втік. У цей же час Бут, увійшовши до президентської ложі, ззаду вистрілив Лінкольну в голову і, вистрибнувши на сцену, проголосив "Sic semper tyrannis! (Так завжди стається з тиранами)". Йому вдалось втекти з Вашингтону, але він був схоплений у Вірджинії, де загинув при не до кінця з'ясованих обставинах. З восьми інших спільників Бута четверо було повішено, інших — ув'язнено.

Поранений Лінкольн помер о 7-22 ранку 15 квітня 1865 року і став першим президентом США, що загинув у результаті замаху. Він був похований 5 травня в Спрінгфілді (штат Іллінойс), місті, де жив перед тим як стати президентом.

В історії США Авраам Лінкольн став однією з центральних постатей, людиною, що запобігла розколу країни і завдяки емансипації негритянського населення зробила значний внесок у формуванню американської нації. Започаткована Лікольном модернізація Півдня, проведена аграрна реформа, створена за його ініціативи нова банківська система і збудована транснаціональна залізниця дали можливість США на початку XX століття стати світовим лідером.

Друк
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 15 квітня

Битва під Форміньї

1450
#ЦейДень

Все про 15 квітня

Події, факти, персоналії

Перша виставка імпресіоністів

1874

Трагедія на стадіоні «Хіллсборо»

1989

Смерть Пол Пота

1998

Виверження вулкану Ейяф'ятлайокютль

2010