Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Виверження вулкану Ейяф'ятлайокютль
15 квітня 2010 року почалось друге, найпотужніше за останні дні, виверження ісландського вулкану Ейяф'ятлайокютль, викидання попелу яким привело до порушення авіасполучення практично по всій Європі — через велику його концентрацію на невизначений термін було відкладено майже 6 тисяч рейсів.
14592
Катастрофи
Володимир Лук'янюк
Активність Ейяф'ятлайокютль розпочалась у 2009 році і до березня наступного року на глибині 7-10 кілометрів було зафіксовано близько тисячі невеликих поштовхів. Починаючи з кінця лютого 2010 року активність почала наростати і вже на 3 березня кількість поштовхів становила до трьох тисяч за добу. Крім того було відмічено підтоплення льодовика в околиці вулкану, що становило загрозу для місцевих жителів, майже 500 з яких було евакуйовано 5 березня.
Виверження вулкану почалось 20 березня. Це привело до розламу льодовика шириною півкілометра на схилі вулкану. Із-за його інтенсивного танення в кратер вулкану попала тала вода, що привело до вибуху водяної пари в гирлі вулкану і, як наслідок, інтенсифікації виверження. 31 березня з'явилась нова тріщина і до 5 квітня з обох розламів почався вилив магми.
14 квітня почалось виверження з третьої тріщини вулкану — стовп попелу піднімався на висоту до 8 кілометрів. Води від активного танення льодовика затопили жилі райони, автомобільну трасу і викликали руйнування; у південній Ісландії було вперше зафіксовано випадання вулканічного попелу.
15 квітня стовп попелу досягнув висоти 13 кілометрів. Із-за попадання в стратосферу попіл почав розноситись на великі відстані, чому сприяв антициклон над північчю Атлантики — хмари попелу на висоті 5-6 кілометрів були зафіксовані у Швеції, Данії, Норвегії та Великобританії. Із-за небезпеки вулканічних часток та попелу для авіапольотів у полудень цього дня припинили свою роботу всі аеропорти Великобританії, а до вечора — Данії. Рейси до північних країн Європи були скасовані з Китаю, Японії та США. При цьому повітряний простір самої Ісландії та її аеропорти залишалися відкритими.
До 17 квітня повністю чи частково закрили повітряні простори більшість європейських країн, в тому числі й Україна. Заручниками аеропортів у всьому світі стали майже 7 мільйонів осіб — заборона польотів торкнулась третини авіакомпаній світу. Після того, як 18 квітня висота викидів з вулкану знизилась до 8 кілометрів, авіасполучення над континентом почало поступово відновлюватись. 21 квітня, після повідомлення про значне зниження сейсмічної активності, Єврокомісія заявила про відновлення авіасполучення над Європою. Однак із-за гіганської, довжиною близько 2 тисяч кілометрів, хмари попелу, яка все ще рухалась над Європою, затримки авірейсів відбувались до 10 травня.
Активність Ейяф'ятлайокютль, супроводжувана викидами попелу, зі слабіючою силою тривала до жовтня 2010 року. Як показали дослідження, за масою та об'ємом викидів, виверження Ейяф'ятлайокютля не було чимось унікальним і ніякого суттєвого впливу на кліматичні умови на Землі не спричинило.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 20 червня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Катастрофи
Європа
Новітня історія
Наш час

Головні події 15 квітня

#ЦейДень
Все про 15 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left14 квітня
16 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward