Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Галльська імперія
12 квітня 260 року в Колонії Агрипіна повсталими військами римських провінцій Нижня і Верхня Германія вбито сина і співправителя імператора Галієна. До весни наступного року проголошений легіонами імператором Марк Латиній Постум був визнаний в Галлії, Британії та Іспанії, на території котрих Галльська імперія як де-факто незалежна держава проіснувала протягом 14 років.
На обкладинці: Золотий ауреус із зображенням імператора Постума, 268 рік
9414
Особистості
Ганна Дзекан
Завоювання Галлії Римською республікою тривало півтора століття: почавшись з підкорення її Цизальпійської частини (території між рікою Рубікон і Південними Альпами) ще перед Другою Пунічною війною, воно продовжилась підкоренням в кінці II століття до н. е. середземноморського узбережжя між Альпами та Піренеями і завершилось в роки консулату Юлія Цезаря, коли протягом 58-50 років до н. е. були завойовані Аквітанія, Кельтика і Бельгіка. Цизальпійська Галлія була приєднана до Італії у наступному десятилітті, а Трансальпійська Галлія — за Октавіана Августа, що сприяло романізації місцевих кельтських племен, особливо активній після набуття в 212 році за імператора Каракалли римського громадянства всіма вільними жителями імперії.
Період політичної нестабільності, який почався з вбивства в 211 році імператора Септимія Севера, призвів до воєнних зіткнень між претендентами за престол і ослаблення влади в ряді територій, де активізувався місцевий сепаратизм, та покордонні, яке зазнало іноземних вторгнень — на східні провінції нападали перси, на Дакію, Мезію і Малу Азію — готи, на Італію — алемани, на Галлію — алемани і франки.
В умовах хаосу, який охоплював країну, коли в 260 році в парфянському полоні загинув імператор Валеріан, а його наступник Галієн саме воював на Балканах, намісник римських провінцій Нижня і Верхня Германія Марк Латиній Постум відмовився підкоритись синові Галієна 18-річному августу Салоніну, залишеному батьком командувачем усіма римськими військами вздовж рейнського покордоння, — проголошений військами імператором, Постум взяв в облогу Колонію Агрипіни (нині — Кьольн, Німеччина), захопивши яку, 12 квітня 260 року стратив Салоніна і його радника, преторіанського префекта Сильванія.
Влітку-восени 260 року Постум був визнаний імператором практично в усій Галлії, а до весни наступного року — в Британії та Іспанії. Обравши в якості столиці Колонію Агрипіни, він за римським зразком сформував законодавчі та виконавчі органи влади, кілька разів обирався консулом, взяв титул Великого понтифіка і розпочав карбування власних золотих, срібних і мідних монет. Сам германець за походженням, Постум до 263 року розбив алеманів, франків, ютунгів і відновив мир та порядок у провінціях вздовж Рейну, отримавши титул Великого переможця германців.
Римська імперія близько 271 року
Римська імперія близько 271 року
Незважаючи на безумовну владу над величезною територією на заході Європи, Постум не виказував жодних намірів проголосити створення незалежної держави чи захопити Рим і усунути від влади імператора Галієна, який всі ці роки був змушений вести боротьбу з іншими узурпаторами і війну з готами. Незважаючи на те, що у 263 і 265 році Галієн здійснив дві невдалі спроби здолати Поступа, у 268 році той не підтримав бунт начальника римських військ в Медіолані (нині — Мілан) Авреола, що відкривало б йому шлях у Цизальпійську Галлію.
1 січня 269 року Постум вп'яте був обраний консулом, але війська у Верхній Германії вчинили проти нього заколот і у Могонтіаці (нині — Майнц у ФРН) проголосили імператором легата Леліана. Хоча за кілька місяців їх виступ був придушений, а Леліан — страчений, Потсуму не вдалось взяти під контроль обурені забороною грабувати місто війська і він був убитий заколотниками.
Поголошений новим імператором Марк Аврелій Марій протримався кілька місяців — йому не вистачало сил і авторитету, щоб втримати Галлію, від якої відкололась Іспанія, і після його вбивства восени 269 року новим імператором став колишній колега Потсума по консулату Марк Піавоній Вікторин. Але у подальшому ні йому, ні його наступникам не вдалось зберегти єдність держави, яка поступово втрачала території, що повертались під контроль Риму.
Галльська імперія припинила своє існування весною 274 року — після поразки в кінці лютого у битві біля Шалона (за 150 км на схід від Парижа) Тетрік I здався на милість імператора Авреліана, залишивши свої війська напризволяще. Тетрік, як і переможена два роки тим правителька Пальмірської імперії цариця Зенобія, були проведені Римом під час тріумфальної ходи Авреліана, який за рік повністю відновив кордони держави, в яких Римська імперія проіснувала наступні два століття.
Ганна Дзекан © спеціально для «Цей день в історії», 18 листопада 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Премія «Оскар»
Інфографіка
Премія «Оскар»
Особистості
Європа
Античні часи

Головні події 12 квітня

#ЦейДень
Все про 12 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left11 квітня
13 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward