Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Партійна чистка Гоміньдану
12 квітня 1927 року в Шанхаї силами Гоміньдана і його прихильниками було вчинено масову розправу над комуністами, в результаті якої були заарештовані та вбиті керівники Китайської компартії. Протягом наступних тижнів арешти комуністів тривали по всьому Китаю, що дозволило Чан Кайши захопити владу в Гоміньдані і стати диктатором.
На обкладинці: Чан Кайши
11064
Політика
Гоміньдан (Китайська Національна Народна партія) був заснований в 1912 році в Пекіні, невдовзі після Синхайської революції (1911-12 рр.), в ході якої було повалене правління династії Цинь. Ідеологом і організатором Гоміньдану був доктор Сунь Ятсен, прихильник китайської націоналістичної ідеї. У липні 1913 року члени Гоміньдану під проводом Сунь Ятсена влаштували Другу революцію, погано сплановане збройне повстання проти уряду Юань Шикая. Повстання було придушене, в листопаді президент оголосив Гоміньдан поза законом, і багато членів партії змушені були шукати політичний притулок в Японії.
У жовтні 1919 року Сунь Ятсен відродив свою партію. Спираючись на підтримку Радянської Росії, він захопив владу в Гуанчжоу. Згодом під тиском СРСР Гоміньдан був змушений налагодити співпрацю з Комуністичною партією Китаю. Після смерті Сунь Ятсена в 1925 році формальне керівництво в Гоміньдані перейшло до представника лівого крила Ван Цзінвея, хоча реальна влада в партії належала Чан Кайши, який командував Національно-революційною армією (НРА), яка в 1926 році здійснила т. зв. Північний похід і після шести місяців неперервних боїв взяла під контроль центральну частину Китаю.
Співробітництво Компартії Китаю і Гоміньдану тривало до 1927 року, коли у січні за підтримки КПК і радянських агентів Ван Цзінвей перевів уряд у захоплене НРА місто Ухань і проголосив його новою столицею. 3 березня у Шанхаї було підняте комуністичне повстання, яке розгромило війська воєнного губернатораю. Праве крило Гоміньдану було стривожене зростаючим впливом комуністів як в новому уряді, так і в профспілках та робочому ополченні, і на початку квітня Чан Кайши із соратниками склав план фізичного знищення прихильників КПК. 11 квітня у всі провінції, що знаходяться під контролем Чан Кайши, був направлений таємний наказ про те, що комуністів необхідно вичистити з партійних і урядових органів.
За сигналом корабельної сирени в 3:00 ранку 12 квітня силами гангстерів із т. зв. Зеленої банди були атаковані опорні пункти червоногвардійців в районах Чжабей, Нанші і Пудун. В результаті різанини загинуло від 4 до 5 тисяч осіб. Солдати 26-ої армії Гоміньдану роззброїли робоче ополчення. Наступного дня тисячі робітників і студентів вийшли на вулиці, протестуючи проти дій Чан Кайши і його союзників. Солдати відкрили вогонь по демонстрантах. За різними даними загинули від 100 до 300 осіб.
Чан Кайши розпустив уряд Шанхаю, профспілки та інші організації, що знаходилися під контролем комуністів. Більше тисячі людей було заарештовано, близько 300 страчено. Арешти і страти пройшли також у Кантоні, Сяміні, Фучжоу, Нанкіні, Ханчжоу і Чанші. 28 квітня у Пекіні були страчені 20 комуністів, узятих в якості заручників в радянському повпредстві, серед яких був Лі Дачжао, один із засновників КПК.
Наступного дня Чан Кайши оголосив про створення нового уряду в Нанкіні, тим самим кинувши виклик Уханьський уряду під контролем Ван Цзінвея. Протистояння двох столиць тривало недовго: «ліве крило» Гоміньдану також початок вичищати комуністів з уряду. Не маючи військової підтримки, останні змушені були покинути Ухань. У червні 1928 року Пекін був узятий союзниками Гоміньдану, що призвело до остаточного об'єднання країни під владою Чан Кайши.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Політика
Азія
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 12 квітня

#ЦейДень
Все про 12 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left11 квітня
13 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward