Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Тамерлан —
емір Турана
10 квітня 1370 року поблизу міста Балх Тимур отримав перемогу над еміром Хусейном у битві за владу у західній частині Чагатайського улусу, після якої він був проголошений еміром нової держави, що отримала назву Туран.На обкладинці: Фрагмент пам'ятника Тамерлану в Ташкенті
20266
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

В 1224 році, незадовго до своєї смерті, Чингізхан розділив державу на чотири улуси — по одному для кожного сина і його другий син Чагатай отримав у володіння території на правому березі Амудар'ї з містами Аксу, Туркестан, Худжанд, Бухара і Самарканд. По його смерті в 1242 році за правління в Чагатайському улусі відбулась боротьба між нащадками Чагатая, в якій через 23 роки переміг правнук Чингізхана Мубарек, який став першим правителем улуса, що прийняв іслам. Його спадкоємець і брат Борак-хан у 1271 році програв війну ще одному чингізіду Хайду (внуку Угедея), за правління якого і його нащадків не вдалось зберегти єдність держави і в 1347 році Чагатайський улус розпався на дві держави — Мавераннахр (західна частина) і Моголістан.

Монгольські держави у кінці XIII століття
Монгольські держави у кінці XIII століття

Через 20 років Моголістан підкорив Мавераннахр і ним став управляти малолітній царевич Ільяс-Ходжа (син еміра Моголістана), при якому в 1361 році правителем Кешської області (нині — частина Узбекистану) був призначений Тимур, землевласник із монгольського племені барласів. Придворні інтриги змусили Тимура разом з колишнім еміром Мавераннахра Хусейном виступити проти Ільяс-Ходжи на чолі невеликого загону сподвижників. В одній із сутичок 1363 року Тимур був тяжко поранений у ногу, після чого став кульгати; завдяки цьому його стали називати Тимур-Ланге ("кульгавий Тимур") і це прізвисько в європейській історіографіїї трансформувалось у Тамерлан.

Після ряду невдач у другому півріччі 1363 року війська Хусейна і Тамерлана, які на той момент налічували понад 6 тисяч чоловік, завдали поразки 20-тисячній армії Ільяс-Ходжи у Битві біля Кам'яного моста через ріку Вахш (нині Таджикистан), а наступного року захопили Самарканд, ще раз перемігши війська моголів у битві біля Шахрисабза (нині — Узбекистан). Вирішальна битва відбулась 22 травня 1365 року поблизу міста Чиназ (біля сучасного Ташкента) — злива перетворила поле бою у суцільну грязюку, за що була названа Грязьовою. Із-за відмови Хусейна підтримати Тамерлана його війська були розбиті і зазнали значних втрат.

Проте Самарканд моголами так і не був взятий — на його захист став народно-релігійний рух Сербедарів ("відчайдушних"), який проповідував ідею народної влади і захопив її в місті. Звівіши захисні барикади, Сербердари відбили дві атаки моголів, які врешті відступили із-за чумного мору в своїх військах. Дізнавшись про це, весною 1366 року Хусейн і Тамерлан повернулись під Самарканд, обманом викликали лідерів Сербедарів на переговори і майже всіх їх вбили. З часом у бороть за верховенство влади між Хусейном і Тимуром намітився розкол, який переріс у відкрите протистояння, і 10 квітня 1370 року поблизу міста Балх (нині — Афганістан) між ними відбулась вирішальна битва, в якій Тимур здобув перемогу, — Хусейн був взятий у полон і вбитий. Згодом були спалені живцем і два його сини, а найближчі соратники були змушені рятуватись втечею в Індію.

Скликаний невдовзі курултай за участю чагатайських беків і емірів проголосив Тимура еміром Турана (як стала називатись його держава). Він не прийняв титул хана із-за відсутності родинного звязку з Чингізханом, проте невдовзі одружився з колишньою жінкою Хусейна, яка була дочкою Казан-хана — останнього легітимного правителя Чагатайського улуса з династії чингізідів, і отримав титул "гурган" ("зять"), що давало йому рівні права з нащадками Чингізхана.

З часом Тимур підкорив Моголістан, Хорезм (1376), Афганістан (1384), завоював Персію, Багдад (1393), Золоту орду (1395), Закавказзя, Індію (1398), Сирію (1401), Малу Азію, завдав поразки Османській імперії (1402), що за оцінками привело загалом до загибелі близько 17 мільйонів чоловік (5% тогочасного населення Землі).

По смерті Тимура в 1405 році його імперія фактично розпалась і в 1501 році узбецькі племена, захопивши Самарканд, витіснили в Афганістан останнього нащадка Тимура хана Бабура, який в 1526 році розбив війська Делійського султанату і заснував нову імперію Великих Моголів.

Друк 1
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 7 квітня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі