сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Виверження вулкану Тамбора
10 квітня 1815 року на острові Сумбава в Індонезії почалось виверження вулкану Тамбора, яке тривало півроку і привело до глобального похолодання в усьому світі та голоду в Європі в 1816 році. Виверження вулкану Тамбора є найбільшим в історії людства.
На обкладинці: Вулкан Тамбора
9501
Катастрофи
Протягом кількох століть гора Тамбора не проявляла ніякої вулканічної активності. 5 квітня 1815 року з неї почалося середньої потужності виверження, яке супроводжував потужний вибух, звук якого був зафіксований на відстаін до 1400 кілометрів. Вранці наступного дня на Острів Ява, що за 1200 кілометрів від Сумбави, почав падати вулканічний попіл.
10 квітня з вулкану піднялись три стовпи полум'я висотою до 40 кілометрів, а вся гора перетворилась на величезне вогнище, з якого в море стікали магматичні потоки, знищуючи все навколо; виверження супроводжувалось падінням "з неба" шматків пемзи до 20 сантиметрів у діаметрі. Завіса попелу поширилася на кілька кідесятків кілометрів навкруги острова, а специфічний запах протягом кількох днів поширився на сотні кілометрів.Активна дія вулкану тривала до 15 квітня, проте невеликі викиди тривали до кінця серпня. Викинуті в повітря величезні маси вулканічного попелу протягом трьох діб приховували від сонячного світла територію в радіусі до 500 км від вулкану - за словами очевидців у темряві не можна було розгледіти нічого навіть на відстані витягнутої руки.
Велика частина острова Сумбава, площа якого перевищує 13 000 км2, була вкрита шаром вулканічного попелу товшиною більше метра, а сама гора, яка до виверження мала висоту 4200 метри, зменшилась до 2850 метрів. За кількістю виверженого матеріалу (за оцінками до 160 кубічних кілометрів) це найбільше за всю історію виверження вулкану. Безпосередньо на острові загинуло близько 10 тисяч чоловік (живими лишилось 29 осіб); вся рослинність Сумбави була знищена, а сам острів був оточений поясом шириною до 5 кілометрів із вирманих з коренем дерев, змішаних із золою і пемзою.
На сусідньому острові Ломбок, що за 200 кілометрів від Сумбви, загинуло 44 тисячі чоловік, а сам він був вкритий попелом товщиною до півметра. Наслідки виверження заторкнули Моллукські острови, острів Ява, частково Сулавесі, Суматру та Борнео.
Ще протягом кількох місяців після виверження попіл на висоті кілька кілометрів зависав у атмосфері і розносився вітрами на сотні кілометрів Це привело до значного похолодання влітку 1815 року і, як наслідок, до браку продовольства в Китаї, Європі та Північній Америці. Ці кліматичні зрушення також змінили сезон мусонів в Індії та Китаї і привели до пониження температури на 0,5-0,7 градуса по всій планеті, що викликало голод у деяких районах Індонезії - на Балі і Східній Яві від недоїдання і хвороб, повязаних з виверженням вулкану, померло близько 50 тияч чоловік.
Наступний, 1816 рік, був ще холоднішим і супроводжувався надзвичайно холодними зимами в Європі та Америці - сніг у Європі зійшов лише в червні, а зимові морози почались в серпні. З виверженням Тамбори повязують епідемію сипного тифу в Південно-Східній Європі, холери в Індії, голоду в Ірландії та на півночі Великої Британії. Весною 1817 року ціни на зерно виросли в десять разів. Десятки тисяч європейців, до того ж постраждалих у період Наполеонівських війн, були змушені емігрувати в Америку.
Значно слабші виверження Тамбори спостерігались в 1847, 1913 і 1967 роках; вулкан і досі вважається активним.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Катастрофи
Азія
Нова історія

Головні події 10 квітня

#ЦейДень
Все про 10 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left9 квітня
11 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward