сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Популярна стаття
Тбіліська трагедія
9 квітня 1989 року в Тбілісі силами Радянської армії жорстоко придушено мирну багатоденну демонстрацію, що проходила перед будинком уряду під антикремлівськими гаслами, - під колесами танків і від ударів саперними лопатками загинуло 19 осіб (з них - 16 жінок).
На обкладинці: Танки на проспекті Шота Руставелі. Тбілісі, 9 квітня 1989 року
87488
Політика
Тбіліські події відбулися на тлі грузино-абхазького конфлікту, який виник після проголошення 18 березня 1989 року бажання Абхазії вийти зі складу Грузії і увійти до складу СРСР на правах республіки. 4 квітня під керівництвом лідерів грузинського національного руху на чолі зі Звіадом Гамсахурдіа почався безстроковий мітинг який з 6 квітня почав проходити під антирадянськими і антикомуністичними гаслами. Для припинення масових заворушень керівництво СРСР прийняло рішення перекинути в Тбілісі військові частини. Вони прибули в столицю Грузії вранці 8 квітня у кількості 1050 військових; до участі в спецоперації був залучений і полк, дислокований безпосередньо у Тбілісі (650 осіб).
У ніч з 8 на 9 квітня десятитисячний мітинг був оточений військами і міліцією. Мітингувальники побудували на прилеглих вулицях барикади, використовуючи для цього вантажні машини і тролейбуси. О 4-й ранку командувач тбіліськими військовим округом генерал Ігор Родіонов наказав почати витіснення демонстрантів з площі. Проти них військовослужбовцями дивізії Дзержинського з Вірменії і грузинськими міліціонерами були застосовані гумові палиці, сльозогінний газ, піхотні лопатки і вогнепальна зброя. Мітингувальники почали залишати площу, але майже всі виходи з площі були перекриті автотранспортом, що різко зменшило шляхи евакуації і виникла паніка та масова тиснява.
В ході витіснення демонстрантів 16 учасників мітингу загинули на місці пригоди, а троє незабаром померли в лікарні. Під час розгону мітингу військові нападали навіть на грузинських міліціонерів, з яких постраждало 37 чоловік. Як встановила судово-медична комісія, причиною смерті всіх, крім одного, загиблих була асфіксія внаслідок здавлювання грудної клітини в натовпі, підсилена впливом отруйних газів. За даними слідчої комісії Верховної Ради Грузинської РСР, протягом місяця за медичною допомогою звернулися 4035 чоловік.
Для розслідування події була сформована комісія З'їзду народних депутатів СРСР на чолі з Анатолієм Собчаком. Комісія відновила картину того, що сталося, але встановити, хто дав наказ військовим розігнати мітинг, не вдалося, так як ніяких документів не було. Медична експертиза встановила наявність колотих і різаних поранень і ознаки отруєння сильнодіючими хімічними речовинами. Комісія прийшла до висновку про надмірну застосуванні військовими сили проти демонстрантів. У відповідь керівництво СРСР відмовилося взяти на себе відповідальність за розвиток подій під час розгону демонстрації і поклало усю провину за жертви на армію.
З трагічних подій 9 квітня почався процес консолідації грузинського суспільства навколо ідей національної незалежності, відновлення грузинської державності. Вже на наступний день після розгону мітингу на знак протесту проти розгону місто Тбілісі і решта Грузія розпочали страйк, був оголошений національний 40-денний траур. На другі роковини трагедії — 9 квітня 1990 року Грузія проголосила незалежність від СРСР. У пам'ять про трагічні подій 9 квітня 1989 року в Тбілісі відзначається День національної єдності, громадянської злагоди і пам'яті загиблих за батьківщину в Грузії .
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Політика
Європа
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 9 квітня

#ЦейДень
Все про 9 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left8 квітня
10 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward