Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Смерть короля Річарда Левове Серце
6 квітня 1199 року на 42-у році життя від зараження крові, отриманого в результаті поранення під час облоги замку Шалю в Аквітанії, помер король Річард, другий правитель Англії з династії Плантагенетів. Відомий своїми відвагою і успіхами під час Третього хрестового походу він по смерті отримав прізвисько Левове Серце і став кумиром лицарів і героєм численних легенд та середньовічної літератури.На обкладинці: Гробниця короля Англії і герцога Аквітанії Річарда Плантагенета в аббатстві Фонтевро (Франція); поруч з ним — поховання його матері, Елеонори Аквітанської (1122-1204), королеви-консорта Франції та Англії, матері трьох англійських монархів. © carnet-de-voyage.over-blog.com
23430
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

За 10 років свого правління король Англії Річард Левове Серце провів на батьківщині лише півроку, натомість заслужив слави хороброго воїна — через три місяці після своєї коронації він вирушив у Третій хрестовий похід, під час якого здобув перемоги на Кіпрі, біля Акри та Арзуфа. Так і не зумівши взяти Єрусалим, на зворотному шляху на батьківщину Річард потрапив у полон до герцога Австрійського Леопольда V Бабенберга, який передав його імператорові Священної Римської імперії Генріху VI. Після викупу з полону Річард у 1194 році повернувся до Англії, де владу намагався захопити його брат Іоанн.

Вигнавши брата і конфіскувавши всі його землі, Річард через два місяці відбув до Франції, де розпочав бойові дії проти свого колишнього союзника і сюзерена короля Філіпа Августа, який за час відсутності Річарда захопив ряд континентальних володінь англійців в Нормандії та Аквітанії. Його військові дії були настільки успішними, що на бік короля Англії перейшли правителі Фландрії, Булоні та Наварри і в січні 1199 року Філіп був змушений укласти невигідне для себе п'ятирічне перемир'я.

Відправившись після цього у Лімузен в Аквітанії для придушення заколоту віконта Аймара V Ліможського, Річард взяв в облогу замок Шалю-Шаброль, який захищався лише двома лицарями, і 26 березня 1199 року був поранений у шию арбалетним болтом. Стрілець, котрий здійснив фатальний постріл, приведений до смертного ложа короля заявив, що радий "вбити того, хто приніс світу стільки зла" і помститись за батька і двох братів, які були колись вбиті в бою проти Річарда.

Рана була не смертельна, але, виймаючи стрілу, в кров занесли інфекцію і через одинадцять днів, 6 квітня 1199 року, 41-річний Річард помер від зараження крові на руках своєї 77-річної матері Елеонори Аквітанської. Перед смертю він пробачив свого вбивцю і наказав відпустити його, але наказ не був виконаний — відразу по смерті короля з французького лицаря П'єра Базиля живцем здерли шкіру, а труп вивісили на стіну замку. Нутрощі Річарда були поховані в замку Шалю-Шаброль, де він загинув, серце — в кафедральному соборі Руану в Нормандії, а решта тіла — в абатстві Фонтевро (нині — департамент Мен і Луара) у Франції, поруч з батьком, Генріхом II Короткий Плащ, першим англійським королем з династії Плантагенетів.

Річард не залишив жодних законних спадкоємців і по його смерті престол Англії перейшов до його молодшого брата Іоанна, який увійшов в історію під прізвиськом Безземельний, — за кілька років свого правління він втратив Нормандію і майже всі володіння Англії на території Франції, зазнавши поразки від Філіпа ІІ Французького. Натомість військові подвиги Річарда, за відвагу названого Левове Серце, зробили його кумиром лицарів як в Англії, так і у Франції, і героєм численних легенд та середньовічної літератури.

Друк
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 4 квітня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Відкриття Австралії
Сьогодні
Відкриття Австралії