Похід на Москву Владислава Вази
6 квітня 1617 року з Варшави розпочався похід польського війська королевича Владислава на завоювання Москви і утвердження на престолі Московського царства, який був підтриманий литовською армією гетьмана Кароля Ходкевича і козацькими полками гетьмана Петра Сагайдачного. Незважаючи на загальну невдачу кампанії, Річ Посполита змусила Московське царство укласти тривале перемир'я на невигідних для нього умовах.На обкладинці: Пітер Пауль Рубенс «Портрет Владислава Вази», 1624 рік
29820
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У лютому 1610 року, в розпал Смутного часу, який у Московському царстві почався з виступу Лжедмитрія I, налякані селянськими бунтами бояри уклали договір з польським королем і великим князем литовським Сигізмундом III про сходження на московський престол 15-річного королевича Владислава. Після поразки 4 липня 1610 року військ царя Василя Шуйського у битві при Клушині на Смоленщині від армії Речі Посполитої боярський уряд — Семибоярщина — усунув Шуйського з престолу і визнав Владислава московським царем. Однак він так і не прибув до Москви на коронацію, і через півроку після повалення у жовтні 1612 року лояльного Польщі боярського уряду новим московським царем Земський собор обрав 16-річного Михайла Федоровича Романова.

Не змирившись із втратою престолу і заручившись влітку 1616 року підтримкою сейму, Владислав розпочав підготовку до походу на Москву, для здійснення якого було сформоване десятитисячне наймане військо. Воно вирушило у похід 6 квітня 1617 року і після об'єднання у вересні під Смоленськом із семитисячною армією великого гетьмана литовського Яна Кароля Ходкевича без бою зайняло місто Дорогобуж, воєвода якого перейшов на польський бік. Це викликало паніку у гарнізоні міста Вязьма, яке практично без бою було захоплене в середині жовтня. Так само легко були зайняті Мещовськ, Козельськ, Серпейськ та Рославль, і в кінці грудня більша частина польсько-литовського війська припинила активні бойові дії на підступах до Москви.
Великий гетьман литовський Ян Кароль Ходкевич, 1620 рік
Великий гетьман литовський Ян Кароль Ходкевич, 1620 рік
Після тривалих переговорів на підтримку королевича Владислава виступило Військо Запорозьке і у червні 1618 року в напрямку Москви виступило 6 полків під керівництвом гетьмана Петра Сагайдачного. Через місяць 20-тисячне козацьке військо зайняло місто Лівни (нині — Орловська область РФ) та Єлець (нині — Липецька область РФ), після чого розділилось і двома фронтами рушило на Рязань і Тулу. У жовтні воно з'єдналось з основними силами Владислава, і після кількатижневої облоги польсько-литовсько-українське військо здійснило кілька спроб штурму Москви, проте зазнало невдачі.

Це стало переломним моментом Польсько-московської війни, яка тривала з 1609 року, — не маючи змогу завершити її остаточною перемогою, проте утримуючи під своїм контролем значну частину західних земель Московського царства, у грудні 1618 року Річ Посполита уклала з ним Деулінське перемир'я тривалістю 14,5 років, за яким до Речі Посполитої відходили Смоленська, Чернігівська й Новгород-Сіверська землі, цар Михайло Федорович офіційно відмовлявся від титулів правителя Лівонії, Смоленська та Чернігова і визнавав за Владиславом Вазою титул «цар московський».

Остаточно від претензій на московський трон Владислав відмовився вже як король Речі Посполитої за Поляновським договором 1634 року, що завершив чергову Польсько-московську війну і підвердив умови Деулінського перемир'я, — на цей момент Польсько-литовська держава досягла свого максимального розміру, а територія Московського царства скоротилась до кордонів XV століття.

Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 2 квітня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 6 квітня

Смерть короля Річарда Левове Серце

1199
#ЦейДень

Все про 6 квітня

Події, факти, персоналії

Зречення Наполеона Бонапарта

1814

Перша реставрація французьких Бурбонів

1814

Війна за незалежність Греції

1821

Підкорення Північного полюсу

1909

Експедиція Пірі на Північному полюсі

1909