Підкорення
Північного полюсу
location_on
Арктика
6 квітня 1909 року, пройшовши близько 480 миль на собачих упряжах, через 5 місяців після виходу з основного табору біля мису Колумбія (Гренландія), 52-річний американський офіцер Роберт Едвін Пірі та Метью Хенсон з чотирма ескімосами першими досягли точки, котру вони вважали Північним полюсом.На обкладинці: Роберт Едвін Пірі
34933
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У свою шосту арктичну експедицію і третю спробу досягти Північного полюсу Роберт Пірі відправився 6 липня 1908 року з Нью-Йорка кораблем «Рузвельт» і 1 серпня прибув до Грендандії на мис Йорк. Після поповнення запасів судно рушило далі на північ і в листопаді досягло острова Елсмір, звідки 15 лютого експедиція кількома групами вирушила далі на собачих упряжках.

30 березня було сформовано загін для досягнення полюсу — в нього увійшов сам Пірі, його помічник і давній соратник Метью Хенсон і чотири ескімоса, які мали у своєму розпорядженні п'ять нарт на 40 кращих собаках; провіанту і пального вони мали на 40 днів. Північного полюсу вони досягли 6 квітня 1909 року приблизно о 10-й ранку. Двічі провівши астрономічні заміри, сфотографувавшись і відпочивши, через 30 годин експедиція відправилась у зворотню дорогу.
Метью Хенсон, 1910 рік
Метью Хенсон, 1910 рік

За результатами експедиції Роберт Пірі був удостоєний звання контр-адмірала, річного державного пансіону і Золотої медалі британського Королівського географічного товариства. Оскільки Хенсон був афро-американцем і рядовим за військовим званням, його ім'я довгий час не згадувалось серед першопроходців Арктики. Лише у 1945 році Хенсона було нагороджено медаллю уряду США за видатні заслуги в галузі пізнаня світу.

Хоча досягнення Пірі було практично зразу ж визнане в усьому світі, доктор Фредерік Кук, колишній соратник Пірі по першій експедиції, заявив, що вже побував на Північчному полюсі 21 квітня 1908 року, однак через недосконалість методів вимірювання широт не зміг цього довести.

З цього приводу в 1911 році Конгрес США провів спеціальне розслідування і затвердив пріоритет Пірі. Проте вже у 1950-х роках було встановлено, що жодна з цих експедицій не досягала полюсу, хоча Пірі і Хенсон наблизились до заповітної точки ближче свого конкурента, помилившись у розрахунках географічного положення полюсу на 30 миль.

3 травня 1952 року американський підполковник Джозеф Флетчер вийшов з літака і ступив ногою на точне місцеположення Північного полюсу, ставши першою у світі людиною, котрій це вдалось зробити.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 4
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 6 квітня

Смерть короля Річарда Левове Серце

1199
#ЦейДень

Все про 6 квітня

Події, факти, персоналії

Похід на Москву Владислава Вази

1617

Зречення Наполеона Бонапарта

1814

Перша реставрація французьких Бурбонів

1814

Перші міжнародні Олімпійські ігри сучасності

1896

Експедиція Пірі на Північному полюсі

1909