Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Підкорення
Північного полюсу
6 квітня 1909 року, пройшовши близько 480 миль на собачих упряжах, через 5 місяців після виходу з основного табору біля мису Колумбія (Гренландія), 52-річний американський офіцер Роберт Едвін Пірі та Метью Хенсон з чотирма ескімосами першими досягли точки, котру вони вважали Північним полюсом.На обкладинці: Роберт Едвін Пірі
25734
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У свою шосту арктичну експедицію і третю спробу досягти Північного полюсу Роберт Пірі відправився 6 липня 1908 року з Нью-Йорка кораблем «Рузвельт» і 1 серпня прибув до Грендандії на мис Йорк. Після поповнення запасів судно рушило далі на північ і в листопаді досягло острова Елсмір, звідки 15 лютого експедиція кількома групами вирушила далі на собачих упряжках.

30 березня було сформовано загін для досягнення полюсу — в нього увійшов сам Пірі, його помічник і давній соратник Метью Хенсон і чотири ескімоса, які мали у своєму розпорядженні п'ять нарт на 40 кращих собаках; провіанту і пального вони мали на 40 днів. Північного полюсу вони досягли 6 квітня 1909 року приблизно о 10-й ранку. Двічі провівши астрономічні заміри, сфотографувавшись і відпочивши, через 30 годин експедиція відправилась у зворотню дорогу.
Метью Хенсон, 1910 рік
Метью Хенсон, 1910 рік

За результатами експедиції Роберт Пірі був удостоєний звання контр-адмірала, річного державного пансіону і Золотої медалі британського Королівського географічного товариства. Оскільки Хенсон був афро-американцем і рядовим за військовим званням, його ім'я довгий час не згадувалось серед першопроходців Арктики. Лише у 1945 році Хенсона було нагороджено медаллю уряду США за видатні заслуги в галузі пізнаня світу.

Хоча досягнення Пірі було практично зразу ж визнане в усьому світі, доктор Фредерік Кук, колишній соратник Пірі по першій експедиції, заявив, що вже побував на Північчному полюсі 21 квітня 1908 року, однак із-за недосконалості методів вимірювання широт не зміг цього довести.

З цього приводу в 1911 році Конгрес США провів спеціальне розслідування і затвердив пріоритет Пірі. Проте вже у 1950-х роках було встановлено, що жодна з цих експедицій не досягала полюсу, хоча Пірі і Хенсон наблизились до заповітної точки ближче свого конкурента, помилившись у розрахунках географічного положення полюсу на 30 миль.

3 травня 1952 року американський підполковник Джозеф Флетчер вийшов з літака і ступив ногою на точне місцеположення Північного полюсу, ставши першою у світі людиною, котрій це вдалось зробити.

Друк 2
«Цей день в історії» © 2001-20. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Римський імператор Траян
Особистості
Римський імператор Траян