Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Замах на Мартіна Лютера Кінга
4 квітня 1968 року у Мемфісі 39-літній борець за громадянські права чорношкірих бабтистський пастор Мартін Лютер Кінг став жертвою замаху білого фанатика-расиста Джеймса Ерла Рея, котрий вистрілив Кінгу в спину і смертельно поранив його.
На обкладинці: Мартін Лютер Кінг
10383
Особистості
Кінг прибув до Мемфіса (штат Теннессі), щоб підтримати забастовку негрів-сміттярів, яка тривала з 11 лютого. Після виступу в місцевій церкві п'ятидесятників, він зупинився в мотелі «Лорейн», де й був убитий на балконі свого номера кулею, випущеною з гвинтівки. Вона пробила йому щелепу, шию, спинний мозок і застряла в плечі. Через годину Мартін Лютер Кінг помер у госпіталі після невдалих спроб зробити йому прямий масаж серця.
Убивство Кінга, лауреата Нобелівської премії миру, одного з найпопулярніших і найавторитетніших негритянських лідерів, котрий подібно Махатмі Ганді проповідував ненасильницькі методи боротьби з проявами расизму в США, викликало масові заворушення майже у 100 містах країнив, в тому числі таких великих, як Вашингтон, Чикаго і Балтімор. Через п'ять днів президент Ліндон Джонсон оголосив про введення національного дня скорботи за померлими борцям за громадянські права, проте на похорони Кінга, які відбулись в Атланті за присутності 300 тисяч чоловік, замість нього поїхав віце-президент Х'юберт Хемфрі.
Джеймс Рей складає присягу під час слухань в Конгресі США, 1982 рік
Джеймс Рей складає присягу під час слухань в Конгресі США, 1982 рік
Двічі судимий Джеймс Рей, котрий з підробленим канадським паспортом намагався втекти у Родезію (нині — Зімбабве), у червні був заарештований у Лондоні, і в березні 1969 року постав перед мемфіським судом, де, прагнучи уникнути страти на електричному стільці, визнав себе винним у вбивстві Кінга і був засуджений до 99 років ув'язнення. Згодом він відмовився від своїх свідчень, але жодна з його кількох десятків апеляцій не була задовільнена.
У 1990-х роках дружина і діти Мартіна Лютера Кінга неодноразово публічно апелювали до громадської думки, заявляли про підтримку тверджень Рея, що його зробили "цапом-відбувайлом" і, спираючись на те, що останні шість років свого життя Кінг перебував під постійним наглядом ФБР, стверджували, що він став жертвою змови за участю урядових і військових кіл. Справа Кінга переглядалась різними інстанціями чотири рази з однаковим вислідом — Джеймс Рей убив Мартіна Лютера Кінга.
Помер Джеймс Ерл Рей 23 квітня 1998 року у віці 70 років від ускладнень, пов'язаних із захворюванням нирок і печінкової недостатності, викликаної гепатитом C. Вдова Мартіна Лютера Кінга і його троє дітей висловили співчуття родині Рея і жаль з приводу того, що «ніколи для Америки не настане день нового процесу у справі Рея, процесу, який міг би відкрити таємницю вбивства Мартіна Лютера Кінга і факт невинуватості містера Рея». Родина відмовилась ховати Джеймса Рея в США і урна з його прахом була відвезена на батківщину його предків в Ірландію.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Підняття прапора на Іводзімі
Фотоархів
Підняття прапора на Іводзімі
Особистості
Кримінал
Америка
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 4 квітня

#ЦейДень
Все про 4 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left3 квітня
5 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward