Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Йосиф Сталін — генсек РКП(б)
3 квітня 1922 року на Пленумі ЦК РКП(б) Йосиф Сталін, обраний членом Політбюро і Оргбюро ЦК РКП(б), призначений генеральним секретарем ЦК РКП(б), новоствореного поста для керівництва апаратом партії, який завдяки перемозі Сталіна у внутріпартійній боротьбі перетворився на вищий пост у партійно-номенклатурній ієрархії Радянського Союзу.
На обкладинці: Йосиф Сталін, кінець 1920-х років
11503
Політика
Володимир Лук'янюк
Йосиф Джугашвілі народився у 1879 році у Грузії, на той час частині Російської імперії, у сім'ї шевця і прибиральниці. П'ятнадцятилітнім закінчив духовне училище в Горі і поступив до Тифліської духовної семінарії, з якої був виключнений в 1899 році за революційну діяльність у складі грузинської соціал-демократичної організації, до якої вступив рік перед тим.
У 1902-13 роках Джугашвілі шість разів заарештовувався, був засуджений, чотири рази тікав з місць заслання. Перейшовши 1903 до більшовиків, у 1906-07 роках займався грабежами і розбоями для поповнення партійної казни, а в 1912 році за ініціативою Володимира Леніна став членом ЦК Російської соціал-демократичної робітничої партії.
З 1917 року Сталін (псевдонім взятий в 1913 році) — член Політбюро ЦК більшовиків, у 1917-22 роках — нарком у справах національностей радянської Росії. 3 квітня 1922 року Пленум ЦК РКП(б), обраний XI з'їздом РКП(б), запровадив нову апаратну посаду (без внесення в статут партії) генерального секретаря і її за пропозицією Григорія Зінов'єва і Лева Камєнєва та за підтримки Леніна, зайняв Йосиф Сталін.
В кінці цього ж року деспотичний стиль роботи Сталіна змусив Леніна написати «Лист до з'їзду», в якому генсек був названий надто грубим і нетерпимим, проте хвороба Леніна завадила йому взяти участь у роботі XII з'їзду РКП(б), що пройшов у квітні 1923 року, і зняти Сталіна з посади. «Лист до з'їзду» був оголошений лише в травні наступного року, однак підтримка Сталіна з боку Зінов'єва і Камєнєва, які втрьох протистояли Леву Троцькому, котрий після смерті Леніна претендував на роль першої особи партії, дозволила Сталіну залишитись на посаді.
Триумвірат Сталін-Зінов'єв-Камєнєв дав поштовх до узурпації влади Сталіним як в РКП(б), так і в країні вцілому, і до кінця 1920-х років він зосередив в своїх рукав всю її повноту, почергово знищуючи своїх соратників, конкурентів і ворогів — у 1925-у свої партійні пости втратив Троцький, у 1927-у — Камєнєв і Зінов'єв, у 1929-у — П'ятаков, Бухарін, Риков і Томський. Повновладним правителем СРСР Йосиф Сталін став у 1934 році, коли, після вбивства його останнього конкурента Сергія Кірова, т. зв. ХVII «з'їзд переможців» затвердив кардинальну перебудову системи партійно-державного устрою, чим закріпив фактичне зосередження влади в руках Сталіна.
Під приводом пошуку ворогів народу і боротьби із залишками капіталістичних класів шляхом їх ізоляції або ліквідації в країні почався масовий терор, який досяг свого апогею у 1937-38 роках — за період жовтень 1936 — листопад 1938 в країні було заарештовано 1 мільйон 710 тисяч чоловік, 724 тисяч з яких розстріляно, включаючи і компартійне та радянське керівництво і абсолютну більшість делегатів «з'їзду переможців».
Формально залишаючись лише одним із секретарів ЦК РКП(б), до 1953 року посада Сталіна як генсека в офіційних документах практично не згадувалась і по його смерті була перейменована у Першого секретаря ЦК КПРС; при цьому вона була вперше формально визначена як посада першої особи партії. У 1966 році вона знов була перейменована у Генерального секретаря і впереше зафіксована у статуті Компартії Радянського Союзу.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 09 серпня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Адольфа Гітлера
Правила життя
Правила життя Адольфа Гітлера
Політика
Особистості
Європа
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 3 квітня

#ЦейДень
Все про 3 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left2 квітня
4 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward