Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Арешт Унабомбера
3 квітня 1996 року в місті Лінкольн (штат Монтана) за доносом власного брата агенти ФБР заарештували давно розшукуваного терориста з кодовим іменем Унабомбер, 54-річного професора математики Теодора Джона Качинського, котрий протягом 18-и років розсилав поштою листи з вибуховими пристроями, що призвело до смерті 3-х і поранення 23-х людей.
На обкладинці: Теодор Качинський
9332
Особистості
Володимир Лук'янюк
Качинський народився у Чикаго в 1942 році і завдяки своїй природній обдарованості в 16-річному віці поступив до Гарвардського університету, по його закінчені захистив докторську дисертацію і став професором Каліфорнійського університету в Берклі. Блискучий математик, Качинський страждав від періодичних емоційних розладів, що фактично стало причиною переривання його перспективної кар'єри в 1969 році. Розчарований життям, він у 1971 році придбав ділянку землі поблизу дому свого брата у штаті Монтана і наступні 25 років вів усамітнене життя, лише час від часу виїжджаючи за межі свого 1.4-акрового маєтку.
Всі ці роки Качинський працював над філософською теорією радикального енвіроменталізму та збройного протистояння натиску технологічного прогресу. Намагаючись опублікувати свої праці, у 1978 році він отримав відмови від двох університетів у Чикаго, що, напевно, й спонукало його виготовити першу бомбу, закладену в поштове відправлення.
Пакет адресувався Унівеситету Іллінойс і був відправлений від імені Півічнозахідного університету, але не був доставлений адресату і повернувся відправнику, де під час його відкриття постраждали службовці. У 1979 році при відкритті бандеролі Качинського, знову надісланої ніби-то від Північнозахідного університету, був поранений студент Технологічного інституту. Цього ж року третя бомба вибухнула на борту літака компанії American Airlines. У 1980 від бомби, надісланої поштою, постраждав Персі Вуд, президент авіакомпанії United Airlines. Оскільки Качинський "атакував" університети і авіакомпанії, ФБР дали розшукуваному терористу кодове ім'я Унабомбер (акронім від ун-іверситет — а-віація — бомбер (бомбіст)).
З 1981 по 1985 рік поштою було надіслано ще сім бомб: чотири — університетам, одна — персонально одному професору додому, одна — компанії Boeing і сьома — в комп'ютерний магазин в Сакраменто. Було поранено шість чоловік, а власник магазину в Сакраменто загинув і став першою людиною, убитою Унабомбером. У 1987 році випадкова перехожа запам'ятала людину, котра закладала біля комп'ютерного магазину в Солт-Лейк-сіті те, що потім виявилось бомбою, і на підставі її опису було складено фоторобот, що змусило Качинського припинити свою діяльність на наступні шість років.
У червні 1993 року "поштовими" бомбами були поранені генетик у Каліфорнії, професор Йєльського університету, у 1994 році загинув рекламний агент в Нью-Дерсі (помилково переплутаний з іншою людиною), а в квітні 1995-го — президент однієї з будівельних компаній. Це була остання атака Унабомбера.
Згодом він надіслав до газет "The New York Times" і "The Washington Post" свій маніфест з обіцянкою припинити вбивства, якщо він буде опублікований. У надрукованому у "Вошингтон Пост" "Маніфесті Унабомбера" були викладені погляди Качинського на те, що він вважав основними індустріальними і технологічним проблемами Америки. Брат Качинського Дейвід прочитатв статтю і впізнав мовний стиль та ідеї брата. У лютому 1996 року він проінформував про це ФБР, і 3 квітня 1996 року Качинський був заарештований у своєму домі в Монтані, де були знайдені ще одна бомба і рукописний оригінал "Маніфесту".
Звинувачений за 13 пунктами, у січні 1998 року Качинський постав перед судом і 22 січня був визнаний винним за всіма звинуваченнями і засуджений до смертної кари, заміненої чотирма довічними термінами ув'язнення плюс ще 30 років.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 21 травня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження
Особистості
Кримінал
Америка
Новітня історія
Наш час

Головні події 3 квітня

#ЦейДень
Все про 3 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left2 квітня
4 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward