Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Смерть Івана Павла II
ОсобистостіПетро Бондарчук
2 квітня 2005 року в Римі на 85-у році життя помер Іван Павло II, перший за попередні 455 років Папа Римський неіталійського походження, імовірно перший Папа-слов'янин. Відомий також як філософ, теолог, драматург, поет, педагог. Все життя його девізом були слова, вимовлені під час першої папської меси 22 жовтня 1978 року: "Не бійтесь! Відкрийте двері для Христа".На обкладинці: Іван Павло II, січень 1995 року © Francois Lochon/Gamma-Rapho
25169
Читати 6 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Кардинал Кароль Юзеф Войтила був обраний 264-м Папою Римським 16 жовтня 1978 року і взяв собі ім'я Іван Павло ІІ на знак поваги до свого попередника, Івана Павла І, який очолював Святий Престол лише 33 дні. У цей час Церква перебувала у важкому стані, позаяк масовими ставали секуляризаційні процеси, відтак потребувала нових стратегій у релігійному житті. Як і його попередник він намагався скромно триматися на своїй посаді: Іван Павло II відмовився від церемонії коронації, замість якої була здійснена проста інтронізація, говорячи про себе, він використовував займенник "я" замість "ми", як це було прийнято в королівських осіб і попередніх очільників Ватикану. Відмовлявся він і від носіння папської тіари і постійно підкреслював зміст титулу папи Servus Servorum Dei (з лат. — "раб рабів Божих"). Для його понтифікату характерними були дві визначальні риси: значна кількість опублікованих праць (одних лише енциклік було 14) та постійні апостольські візити в Італії та до країн, де проживали католики (близько 250 поїздок, у тому числі 104 закордонних з відвідуванням 129 країн, не рахуючи повторних, і 1022 міст).

13 травня 1981 року на Івана Павла ІІ було скоєно замах членом турецького ультранаціоналістичного угрупування Мехметом Алі Агджою, в результаті якого Папа був важко поранений. Він пережив 5-годинну операцію і, незважаючи на велику крововтрату, вижив, й на четвертий день після замаху заявив, що пробачає свого кривдника. Через два роки Папа відвідав його у римській в'язниці і після 20-хвилинної розмови заявив: "Я говорив з ним як з братом, до якого маю повну довіру".

Іван Павло II і Мехмет Алі Агджа, 27 грудня 1983 року © Global Look Press
Іван Павло II і Мехмет Алі Агджа, 27 грудня 1983 року © Global Look Press

Понтифікату Івана Павла ІІ були притаманні активні екуменічні відносини. У 1979 році він відвідав Стамбул, у грудні 1987 року в Рим з візитом прибув Константинопольський Патріарх Димитрій, а в червні 1995 року — Константинопольський Патріарх Варфоломій І і тоді ж було підписано спільну заяву. У 1988 році делегація Ватикану взяла участь у святкуванні тисячоліття хрещення Русі. Налагоджувались стосунки і з протестантськими церквами. У 1980 році Ватикан відвідала британська королева Єлизавета ІІ, а через два роки вперше за майже півтисячоліття з моменту відділення англіканської церкви від католицької Папа Римський відвідав Великобританію, де разом з архиєпископом Кентерберійським Робертом Рансі підписав спільну заяву. У Римі побували лютеранські делегації. Іван Павло II був першим понтифіком, який відвідав православну країну (Румунія, 1999 року), лютеранську церкву (Рим, грудень 1983 року), переступив поріг синагоги (Рим, квітень 1986 року) та ввійшов в мечеть (Дамаск, травень 2001 року).

Королева Єлизавета II і Папа Іван Павло II у Ватикані, 17 жовтня 1980 року © Anwar Hussein/WireImage
Королева Єлизавета II і Папа Іван Павло II у Ватикані, 17 жовтня 1980 року © Anwar Hussein/WireImage

Значний вплив на розвиток взаємин між Ватиканом та США мало відвідування Іваном Павлом ІІ у 1979 році Білого дому і його зустріч з президентом Джиммі Картером. Доволі вагомою була зустріч понтифіка з Генеральним секретарем ЦК КПРС Михайлом Горбачовим 1 грудня 1989 року, одним із результатів якої став дозвіл на легалізацію в СРСР діяльності Української греко-католицької церкви. У червні 2001 року Іван Павло ІІ першим з римських пап відвідав Україну, де відправив меси у Києві та Львові, а також очолив божественну літургію східного обряду.

Іван Павло II у Великій римській синагозі, 13 квітня 1986 року © Fabian Cevallos/Sygma
Іван Павло II у Великій римській синагозі, 13 квітня 1986 року © Fabian Cevallos/Sygma

Виділявся Іван Павло ІІ і вибаченнями за помилки зроблені католиками, зокрема, перед китайцями, індіанцями, африканцями, юдеями (всього близько 100 вибачень з різних причин). Завдяки йому Католицька церква прийняла такі епохальні рішення, як реабілітація Галілео Галілея. Визнав він також вину Католицької церкви за масове знищення протестантів у Франції під час Варфоломіїівської ночі.

Іван Павло ІІ удосконалив законодавство Ватикану, у 1983 році видав Кодекс канонічного права Католицької церкви латинського обряду, в 1990 — Кодекс канонів Східних церков, що перебувають у єдності з Апостольським престолом, і завершив реформування римської курії, розпочате його попередниками.

Іван Павло ІІ відійшов у вічність 2 квітня 2005 року на 85-у році життя. Прощання з ним стало наймасовішою церемоніальною подією в світі. На траурній літургії були присутні близько 300 тисяч осіб, понтифіка проводжали в останню дорогу 4 млн паломників. Церемонія похорону Папи Римського Івана Павла ІІ відбулася 8 квітня у Ватиканському Соборі Святого Петра. На ній були присутні делегації з 176 країн, серед яких близько 100 країн представляли глави держав та урядів, а також кілька керівників міжнародних організацій, в т.ч. Генеральний секретар ООН Кофі Аннан. Після молитви тіло Івана Павла ІІ було перенесене в грот базиліки (собору) Святого Петра і захоронене в капелі Матері Божої Ченстоховської, святої покровительки Польщі.

Могила Івана Павла II у соборі св. Петра © Fabian Cevallos/Sygma
Могила Івана Павла II у соборі св. Петра © Fabian Cevallos/Sygma

19 квітня 2005 року новим Папою Римським був обраний німецький кардинал Йозеф Ратцінґер, що взяв ім'я Бенедикт XVI. За його понтифікату 1 травня 2011 року Іван Павло ІІ був беатифікований, а вже за його спадкоємця Папи Франциска — 27 квітня 2014 року канонізований.

Друк 1
Петро Бондарчук © спеціально для «Цей день в історії», 1 квітня 2018. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Останнє фото Джона Леннона
Фотоархів
Останнє фото Джона Леннона
keyboard_arrow_left1 квітня
3 квітняkeyboard_arrow_right
Фотоархів
Останнє фото Джона Леннона
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward