Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Березневі погроми в Баку
2 квітня 1918 року між азербайджанцями і більшовицьким бакинським комітетом було досягнуто перемир'я, однак вбивства і грабежі в азербайджанських кварталах Баку тривали до 5 квітня. У міжетнічних зіткненнях, що тривали тиждень, загинули тисячі людей, в основному мусульмани в Баку та інших містах Бакинської губернії.
10424
Війни
Після Жовтневої революції в Росії владу в Баку захопили есери і більшовики, серед яких головну роль відігравали вірмени на чолі зі Степаном Шаумяном, надзвичайним комісаром у справах Кавказу. Частини Червоної Армії Бакинського Ради також складалися переважно з вірмен, і в числі командирів було чимало членів вірменської партії Дашнакцутюн, основою ідеології якої був войовничий націоналізм.
Перші зіткнення в Баку почались 30 березня, коли в порт Баку для захисту місцевих мусульман прибули збройні підрозділи мусульманської Дикої дивізії, — Шаумян спробував роззброїти їх, але вийшло навпаки і був обстріляний та роззброєний більшовицький загін. Скориставшись приводом, більшовики розпочали репресії проти націоналістичної партії «Мусават» («Равенство»), яка представляла інтереси мусульман Баку і практично не була представлені у владних органах міста.
Більшовиків підтримали дашнаки: мусульманські райони Баку зазнали бомбардувань з аеропланів і обстрілів з моря. Погано озброєні загони мусаватистів не змогли протистояти нападу і 2 квітня погодились на виведення з міста підрозділів Дикої дивізії і визнання Бакинської ради єдиною влади в місті — вранці на азербайджанських будинках з'явились білі прапори. Але найтрагічніші події розгорнулись після прийняття ультиматуму, коли збройні формування дашнаків влаштували грабежі, підпали і вбивства в мусульманських кварталах міста: практично все мусульманське населення було вигнано з міста або вирізано. На п'ятий день погрому, частина міста була у вогні, а вулиці залишилися заповнені убитими і пораненими, які практично всі були мусульманами. За різними оцінками, під час березневих подій тільки в Баку загинуло від 3 до 12 тисяч чоловік. З урахуванням числа жертв, березневі події були одним з найбільш кривавих епізодів в ході російської революції.
Одночасно з бакинськими погроми пройшли в інших містах Азербайджану, де спалювались міста і селища, а мирні жителі гинули тисячами.
Шаумян вважав березневі події тріумфом радянської влади у Закавказзі. У роки радянської влади історія березневих подій фальсифікувалася і подавалась як заколот мусаватистів проти більшовиків. Радянська історіографія створила міф про Бакинську комуну, комісарів якої підносили як героїв. У липні 1918 року влада в Баку перейшла до меншовиків, і бакинські комісари були рятуватися втечею в Красноводськ, де були розстріляні місцевими есерами за втрату Баку.
У 1998 році президент Азербайджану Гейдар Алієв оголосив 31 березня «Днем геноциду азербайджанців» у пам'ять про загиблих у березні 1918 року.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Володимира Леніна
Правила життя
Правила життя Володимира Леніна
Війни
Катастрофи
Європа
Нова історія

Головні події 2 квітня

#ЦейДень
Все про 2 квітня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left1 квітня
3 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward