Легалізація
одностатевих шлюбів
Людина і суспільствоВолодимир Лук'янюк
1 квітня 2001 року в Нідерландах набув чинності закон про одностатеві шлюби і Нідерланди стали першою країною в світі, в якій подібний шлюб був легалізований.
12722
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У середині восьмидесятих група активістів за права людини звернулась до уряду Нідерландів з проханням надати законодавче право одностатевим парам вступати у шлюб. В 1995 році в парламенті була створена спеціальна комісія з цього питання, яка завершила свою роботу за три роки і зробила висновок, про необхідність розширити законодавство у сфері сім'ї та шлюбу. У вересні 2000 року відповідний законопроект був розглянутий в голландському парламенті.

Закон, що дозволяв одностатеві шлюби був підтриманий палатою представників 109-а голосами проти 33-х; верхня палата парламенту схвалила його 19 грудня 2000 року 49-а голосами проти 26-и. Лише християнські партії, які складали меншість у парламенті, не підтримали законопроект; втім, після 2006 року, коли Християнсько-демократична партія стала найбільшою партією в коаліцію, вона не виявили намір скасувати закон.

Закон, в якому затверджено, що "шлюб може бути укладений двома людьми різних або тієї ж статі", набув чинності 1 квітня 2001 року; єдиною правовою відмінністю від гетеросексуального шлюбу є вимога, що дитина, народжена в одностатевому шлюбі, не набуває батьків автоматично, — матір'ю дитини може бути лише біологічна жінка, а батьком — біологічний чоловік (якщо це не випадок донорства сперми). У той же день чотири одностатеві пари одружились в мерії Амстердама. Нідерландська протестантська церква дозволила місцевим релігійним громадам самим вирішувати чи вінчати подібні пари.

До червня 2005 року в Нідерландах було зареєстровано більше 6600 одностатевих шлюбів. Станом на 2013 рік десять країн світу (Нідерланди, Бельгія, Іспанія, Канада, Данія, Ісландія, Нідерланди, Норвегія, Португалія та Швеція) законодавчо зрівяли права учасників гетеро- і гомосексуальних шлюбів; ще 13 європейських країн законодавчо закріпили права гомосексуальних пар у цивільному союзі.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 18 грудня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 1 квітня

Сигізмунд II Август — останній король з династії Ягеллонів

1548
#ЦейДень

Все про 1 квітня

Події, факти, персоналії

Закінчення китайської культурної революції

1969

Засновано компанію «Apple»

1976