Популярна стаття
Продаж Аляски
30 березня 1867 року у Вашингтоні підписано договір, за яким Росія по ціні 1,9 цента за акр продала США Аляску, Алеутські острови та острови у Беринговій протоці. Загальна сума угоди склала 7,2 мільйонів доларів золотом, що в цінах 2009 року становить 109 мільйонів.
60494
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Аляска була відкрита європейцями в 1732 році під час першої Камчатської експедиції росіян Михайла Гвоздєва та Івана Федорова. Її освоювання велось дуже повільними темпами і на початку XIX століття утримання та захист Аляски, яка приносила прибуток за рахунок торгівлі хутром, стало обходитись надто дорого. Першим питання про продаж Аляски США перед російським урядом підняв генерал-губернатор Східного Сибіру граф Микола Муравйов-Амурський в 1853 році, вказуючи, що це, на його думку, є неминучим, і в той же час дозволить зміцнити позиції Росії на азіатському узбережжі Тихого океану перед обличчям наростаючого впливу Британської імперії: відносини Росії і Британії були відкрито ворожими, особливо у переддень Кримської війни.

В той же час США, бажаючи запобігти окупації Аляски Британською імперією, ще в 1854 році надіслав Росії пропозицію продати всі володіння Російсько-американській компанії (РАК), державній монополії, яка займалась освоєнням Аляски, за 7 мільйонів 600 тисяч доларів. Того ж року відповідна угода була підписана, але не набула чинності, оскільки британська компанія Гудзонової Затоки, що контролювала канадські території, суміжні з Аляскою, зробила РАК більш вигідну пропозицію. Проте уряд Росії не підтримав це рішення РАК.

Наступна пропозиція до США придбати Аляску була зроблена за ініціативою великого князя Костянтина Миколайовича (молодшого брата імператора Олександра II) навесні 1857 року. Питання активно вивчалось з обох боків, однак із-за громадянської війни в США (1861-65 рр.), реальні переговори розпочались лише в 1866 році.

Підписання договору відбулось 30 березня 1867 року у Вашингтоні — за 7,2 мільйонів доларів до США переходили весь півострів Аляска (по лінії, що проходить по меридіану 141 ° з.д.), берегова смуга шириною 10 миль південніше Аляски вздовж західного берега Британської Колумбії, Алеутські острови, архіпелаг Олександра, острови в Беринговому морі та інші дрібніші острови.

Загальний розмір проданої сухопутної території склав близько 1 519 000 м2, тобто по 4,73 долара за квадратний кілометр; на момент продажу на Алясці проживало близько 2,5 тисяч росіян та креолів і 68 тисяч ескімосів та індіанців. Разом з територією Сполученим Штатам передавалося все нерухоме майно, всі колоніальні архіви, офіційні та історичні документи, що стосувались переданих територій.

Сенат США 37-а голосами "за" при двох — "проти" підтримав угоду з придбання Аляски і у п'ятницю, 18 жовтня 1867 в 3:30 пополудні на борту американського корабля «Оссіпі» в порту Новоархангельська (нині — Сітка) Аляска офіційно була передана США. Майже всі російські колоністи залишили місто на спеціально надісланому російським урядом судні і до 1873 року його населення не перевищувало кількох сотень.

Рішення про виділення коштів, передбачених договором, було прийнято Палатою представників Конгресу США через рік, 113-а голосами проти 48-и. 1 серпня 1868 року російський посланець у Вашингтоні барон Едуард Стекль, який за дорученням імператора тривалий час вів переговори, отримав від США чек на казначейські облігації, який був надісланий до Лондона: на різниці курсів при конвертації на фунти було втрачено 1,5 мільйона доларів, а на решту — придбано обладнання для російської залізниці.

Придбання Аляски не викликало великого ентузіазму в США, в яких щойно закінчилась громадянська війна. Але після відкриття в 1890-х роках на Алясці великих покладів золота та природних мінеральних ресурсів, купівлю було названо головним досягненням адміністрації президента Ендрю Джонсона.

У 1959 році Аляска стала 49-м штатом США. У 2012 році тут проживало 731,5 тисяча чоловік, а за рівнем доходів на душу населення штат був четвертим у країні.

Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 17 листопада 2012. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 30 березня

Сицилійська вечірня

1282
#ЦейДень

Все про 30 березня

Події, факти, персоналії

Помер Дмитро Донцов

1973

Замах на президента Рейгана

1981