Палочка Коха
24 березня 1882 року німецький вчений Роберт Кох оголосив про відкриття збуджувача туберкульозу, хвороби, яка була того часу однією з головних причин смертності у світі. У 1905 році за «дослідження і відкриття, що стосуються лікування туберкульозу», Роберт Кох був удостоєний Нобелівської премії з фізіології і медицини. На обкладинці: Роберт Кох
20996
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Роберт Кох народився в Клаусталь-Целлерфельді 11 грудня 1843 року. Був третьою дитиною у сім'ї з одинадцяти дітей гірничого інженера. Після закінчення в 1862 році гімназії поступив у Геттингенський університет, де протягом двох семестрів вивчав природничі науки, фізику і ботаніку, а потім медицину. Після отримання диплому Кох працював у різних містах Німеччини. Приватну практику перевала франко-прусська війна 1871 року — добровільно ставши лікарем польового госпіталю, Кох займався лікуванням, зокрема холери і тифу.

У 1872 році Роберт Кох призначається повітовим санітарним лікарем у Вольштейні (нині — Вольштин у Польщі), де займається вивченням сибірської виразки у великої рогатої худоби. Провівши серію ретельних, методичних експериментів, він встановлює, що єдиною причиною захворювання є бактерія Bacillus anthracis, вивчає її біологічний цикл розвитку, встановлює епідеміологічні особливості хвороби, показує, що одна паличка бактерії може утворити багатомільйонну колонію. Ці дослідження вперше довели бактеріальне походження захворювання. Опубліковані за цими дослідженнями праці принесли Коху відомість в наукових колах.

У 1881 Кох публікує роботу «Методи вивчення патогенних організмів», в якій описує спосіб вирощування мікробів на твердих поживних середовищах, що дало можливість ізолювання і розпочати вивчення чистих бактеріальних культур.

Згодом Роберт Кох починає вивчення туберкульозу на базі медичних матеріалів хворих берлінської клініки Шаріте. 24 березня 1882 року він оголосив про те, що зумів виділити бактерію, що викликає туберкульоз. У своїх публікаціях Кох виробив принципи «одержання доказів, що той чи інший мікроорганізм викликає певні захворювання». Ці принципи досі лежать в основі медичної мікробіології.

У 1885 році, ставши професором Берлінського університету і директором новоствореного Інституту гігієни, Кох продовжує дослідження туберкульозу, зосередившись на пошуках способів лікування хвороби, який був знайдений в 1890 році — він виділив стерильну рідину, що містить речовини, вироблювані туберкульозною паличкою протягом її життєдіяльності — туберкулін, який викликав алергійну реакцію у хворих туберкульозом. Незважаючи на те, що туберкулін виявився недієвим при лікуванні хвороби, туберкулінова проба стала використовуватися в діагностиці туберкульозу, що зіграло велику роль у боротьбі з туберкульозом у корів.

У 1905 році за «дослідження і відкриття, що стосуються лікування туберкульозу», Роберт Кох був удостоєний Нобелівської премії з фізіології і медицини. Він був визнаний гідним багатьох нагород, у тому числі прусського Ордену Пошани, почесних докторських ступенів університетів Гейдельберга і Болоньї, став іноземним членом Французької академії наук, Лондонського королівського наукового суспільства, Британської медичної асоціації.

Помер Роберт Кох 27 травня 1910 року в Баден-Бадені від серцевого нападу на 67-у році життя.

Друк 5
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 24 березня

Повстання Тадеуша Костюшка

1794
#ЦейДень

Все про 24 березня

Події, факти, персоналії