сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Перша ісламська республіка
23 березня 1956 року британський домініон Пакистан було проголошено федеративною Ісламською Республікою Пакистан. Це була перша держава мусульманського світу з республіканською формою правління.
На обкладинці: Герб Пакистану
9323
Політика
Територія сучасного Пакистану була завойована Великобританією в XIX столітті і включена до складу Британської Індії. Після Другової війни, 14-15 серпня 1947 року вона була розділена на дві незалежні держави - домініон Пакистан та Індійський Союз. Кордон між новими державами був визначений за т. зв. "планом Маунтбаттена", на той час - віце-короля Індії, за релігійним принципом: Пакистан став складатись з двох частин, східної (сучасна Бангладеш) і західної (власне сучасний Пакистан); 625 дрібних князівств мали змогу самостійно вибрати до якої з держав приєднатись. Того ж року Пакистан став членом ООН, а Індія зайняла в ООН місце Британської Індії, члена ООН з 1945 року.
Цього ж року між Ідією та Пакистаном розпочалась перша війна через приналежність штату Кашмір, населеного в основному мусульманами, але керованого індуїстами. Контроль на Кашміром має для Пакистану стратегічне значення, оскільки створює спільний пакистано-китайський кордон і відрізає Індію від Афганістану та Середньої Азії.
Першим генерал-губернатором Пакистану в якості самостійної адміністративної одиниці став Мухаммад Алі Джина, один з ініціаторів та найактивніших учасників розділу Британської Індії. Сьогодні у Пакистані його офіційно іменують «батьком нації» і «великим вождем». Інший «батько-засновник» Ліакат Алі Хан був убитий в 1951 році. Цього ж року Пакистан заявив про свою незалежність. Розробка нових правил функціонування держави була доручена Установчим зборам, які через три роки були розпущені під загрозою відділення Східного Пакистану.
Установчі збори, скликані в 1955 році, розробили конституцію, ухвалену 29 лютого 1956 року, згідно з якою 23 березня 1956 року Пакистан було проголошено федеративною Ісламською Республікою Пакистан на чолі з президентом.
У 1958 році в Пакистані відбувся військовий переворот, в результаті якого на чолі країни став генерал Мухаммед Айюб Xан. Він призупинив діяльність конституції, обмежив демократичні права, в 1962 році ввів у дію нову конституцію. В 1965 році Пакистан спровокував Другу індо-пакистанську війну за Кашмір, зупинену зусиллями ООН.
У грудні 1970 року відбулися перші в історії Пакистану загальні вибори. Партія Авамі ліг, що перемогла у Східному Пакистані, зажадала передачі влади обраній більшості депутатів Національних зборів і закріплення в Конституції права Східного Пакистану на повну регіональну автономію. Відмова уряду Пакистану прийняти ці вимоги викликала гостру політичну кризу, яка в 1971 році переросла у третю, наймасштабнішу Індо-пакистанську війну.
Вона закінчилась капітуляцією пакистанських військ у Східному Пакистані і проголошення там незалежної держави Народна Республіка Бангладеш.
Локальні збройні конфлікти між Індією і Пакистаном виникали також в 1984 та 1999 роках. На початку XXI протистояння між державами загострилось у зв'язку з розробкою обома державами ядерної зброї (перші випробування були проведені у 1998 році). Сьогодні військові постачання до Пакистана здійснює США, а поставки зброї до Індії - Росія, але при цьому Пакистан проявляє підвищений інтерес до можливого військово-технічного співробітництва з Росією, а США роблять спроби витіснити Росію з індійського ринку озброєнь.
«Цей день в історії» © 2001-18. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Зречення імператора Миколи II
Політика
Зречення імператора Миколи II
Політика
Азія
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 23 березня

#ЦейДень
Все про 23 березня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left22 березня
24 березняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward