Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Популярна стаття
Розпуск ордену тамплієрів
22 березня 1312 року папа римський Климент V за наполяганням короля Франції Філіппа IV Красивого розпустив католицький духовно-лицарський орден тамплієрів.
На обкладинці: Восьмикутний хрест тамплієрів
25497
Релігія
Володимир Лук'янюк
Орден тамплієрів або Бідних Лицарів Христа і Храму Соломона був заснований в Палестині в 1119 році після Першого хрестового походу невеликою групою лицарів на чолі з шампанським лицарем Гуго де Пейном з метою захисту прочан, що відвідували Святу землю, а також захисту держав, створених хрестоносцями на Сході. В 1128 році він був визнаний офіційно. Орден отримав багато церковних та юридичних привілеїв, дарованих йому особисто папою римським, якому орден безпосередньо підпорядковувався.
З часом тамплієри отримали щедрі пожертви у вигляді земельних володінь, що забезпечило йому надійне економічне положення. В 1139 році папа Інокентій II видав буллу, за якою будь тамплієр міг вільно перетинати будь-який кордон, звільнявся від податків і не підкорявся нікому, крім безпосередньо папи римського. З кінця XIII століття, після вигнання християн з Палестини, тамплієри майже повністю переключилися на торгівлю і лихварство, на яке отримали виключний дозвіл від папи римського. Саме тамплієри є винахідниками чеків, які вони за невеликі комісійні запровадили для прочан, які могли таким чином без ризику подорожувати в Палестину.
Поступово тамплієри стали найбільшими кредиторами Європи. В числі їх боржників — і простолюдини, і королі і папа римський. Протягом багатьох десятиліть скарбниця французьких королів перебувала в управлінні тамплієрів. Особливо великий вплив тамплієрів був у Іспанії, Франції та Англії. Орден склався в жорстку ієрархічну структуру з великим магістром на чолі. За оцінками, в часи найбільшої могутності в ордені налічувалося близько 20 000 членів. Завдяки збудованим тамплієрами дорогам, які вони охороняли і якими дозволяли безкоштовно користуватись, в XIII столітті тамплієри володіли великою мережею фінансових установ, монастирів і замків по всій Європі і Близькому Сходу.
Фінансова діяльність та непомірні багатства ордену викликали заздрість і ворожість європейських монархів, особливо французького короля Філіпа IV Красивого, який, відчуваючи постійну нестачу грошей і будучи одним з найбільших боржників ордену, жадав прибрати до рук їхні майно. Особливі привілеї ордену (підсудність лише папської курії, вилучення з-під юрисдикції місцевих феодалів, звільнення від сплати церковних податків) викликали недоброзичливість до нього з боку духовенства.
У жовтні 1307 року королівська рада Філіпа IV при мовчазній згоді папи Климента V ухвалила рішення про арешт всіх тамплієрів, що перебували на території Франції. Вони були звинувачені в богохульство і зреченні Христа, культі диявола, розпусному житті, гомосексуалізмі. Арешти проводилися ім'ям Святої інквізиції, а володіння тамплієрів переходили у власність короля. В листопаді папа видав буллу, в якій наказував християнським монархам усієї Європи арештувати тамплієрів та конфіскувати їх землі і майно.
У жовтні 1307 року на В'єннському соборі, Климент V зажадав розпуску ордену і, не зважаючи на опір, під страхом відлучення від церкви, отримав підтримку. Буллою від 22 березня 1312 року орден тамплієрів припинив своє існування, а буллою від 2 травня вся його власність передавалась ордену госпітальєрів. Невдовзі після цього Філіп IV вилучив у госпітальєрів велику суму грошей в якості судової компенсації, яка покривала всі його борги і борги королівської сім'ї, а також отримав права на значну частину платежів по векселях.
Більшість тамплієрів Франції були засуджені на довічне ув'язнення, а великий магістр ордену Жак де Моле, який так і не визнав себе винним, 18 березня 1314 року був живцем спалений на вогнищі як єретик. Задихаючись в язиках полум'я, він віддав піддав анафемі папу і короля Франції. Климент V помер через місяць, через півроку — Філіпп IV. Три його сина були прозвані «проклятими королями» — вони померли бездітними протягом наступних чотирнадцяти років, і династія Капетингів перевалась. Їх родинна династія і спадкоємці на престолі Валуа теж закінчили виродженням і більшість померли насильницькою смертю.
Тамплієри були винищені лише у Франції. Англійський король Едуард II відправив лицарів Храму в монастирі, щоб вони спокутували свої гріхи. Шотландія навіть надала притулок тамплієрам з Англії і, можливо, Франції. Німецькі тамплієри після розпуску ордену перейшли до складу Тевтонського ордена. У Португалії лицарі Храму були виправдані судом і в 1318 році лише змінили свою назву, ставши лицарями ордену Христа. Під такою назвою орден зберігся до XVI століття (під прапорами з восьмикутними хрестами тамплієрів плавав в Індію Васко да Гама).
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 08 травня 2012. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Релігія
Європа
Середньовіччя

Головні події 22 березня

#ЦейДень
Все про 22 березня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left21 березня
23 березняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward