Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Газова атака в токійському метро
20 березня 1995 року членами релігійного угруповування Аум Сенрікьо в токійському метро проведено газову атаку — від отруєння нервово-паралітичним газом зарином загинуло 13, кілька десятків серйозно отруїлися, близько 1000 мали тимчасові проблеми із зором. Всього ж дію газу відчули кілька десятків тисяч чоловік.
На обкладинці: Медики надають першу допомогу постраждалим від отруєння заріном. Токіо, 20 березня 1995 року
8177
Релігія
Володимир Лук'янюк
Лідер і засновник культу Секо Асахара (справжнє ім'я — Тідзуо Мацумото) народився 2 березня 1955 року. Закінчив школу для дітей з ослабленим зором. Не зумівши вступити до університету, практикував традиційну китайську медицину. У 1984 році відкрив зал для занять йогою і медитацією «Аум-но-кай» («клуб Аум») в Токіо і одночасно заснував компанію з продажу предметів культу.
В 1987 році Асахара здійснив паломництво в Гімалаї, де досяг «остаточного звільнення» у своїй духовній практиці. Цього ж року його організація одержала назву Аум Сенрікьо («Вища істина») і набула образу релігійної. З серпня 1989 року вона набула популярності в Японії, особливо серед молодих студентів з японських елітних університетів. Діяльність членів організації була направлена на пропаганду ідей зцілення фізичних хвороб за допомогою технік йоги, досягненні життєвих цілей шляхом поліпшення інтелекту і позитивного мислення і концентрації на тому, що важливо, за рахунок дозвілля і духовного розвитку.
Далай-лама XIV Тенцзін Ґ'яцо (зліва) і Секо Асахара. Японія, 1987 рік
Далай-лама XIV Тенцзін Ґ'яцо (зліва) і Секо Асахара. Японія, 1987 рік
Активність послідовників Аум, націлена на популяризацію буддійських текстів, була відзначена урядами Шрі-Ланки, Бутану, Тибетського уряду у вигнанні, Далай-ламою XIV. Все це, а також утаємничені ритуали і релігійні практики зробили Аум найбільш швидкозростаючою релігійною групою в японській історії. В 1995 році секта мала близько 9 тисяч послідовників в Японії і більше 40 тисяч по всьому світу. В Росії Аум була зареєстрована міністерством юстиції, вела регулярні передачі на радіо та телебаченні, збирала стадіони прихильників.
У 1990 році Асахара і 24 інших члена Аум здійснили невдалу спробу створити політичну партію і балотуватись до парламенту, після чого позиція вчення секти по відношенню до суспільства стала переростати у ворожість, а в 1992 році був опублікований трактат «Закони цивільної утопії», в якому «оголошувалась війна» японській конституції і суспільним інститутам. В цей же час почали здійснюватись поїздки представників Аум в Росію з метою придбання зброї, військової техніки, бойових отруйних речовин.
27 червня 1994 році членами Аум в місті Мацумото був розпилені гази зарін і VX, що привело до загибелі 7 людей. Розслідування дало можливість поліції запланувати на березень 1995 року одночасне захоплення будівель секти в різних містах країни.
Секо Асахара, 1992 рік © EPA / Scanpix
Секо Асахара, 1992 рік © EPA / Scanpix
Проте 20 березня 1995 року 10 учасників «Аум Сінрікьо» зуміли здійснити газову атаку в токійському метро — у п'яти скоординованих атаках вони проткнули пакети із зарином, обгорнені в газети, і розпорошили газ в метрополітені. Від цього загинуло 12, кілька десятків серйозно отруїлося (один згодом помер) і близько тисячі чоловік мало тимчасові проблеми із зором. Силами поліції були проведені масовані рейди на офіси Аум Сінрікьо в Токіо і на штаб-квартиру секти в префектурі Яманасі, в результаті яких були вилучені численні ємності токсичних хімічних речовин, що використовуються для виробництва зарину. У травні був заарештований Тідзуо Мацумото (Секо Асахара) і більше десятка інших лідерів секти.
Асахара заперечував зв'язок секти з терактом в метро, але частина послідовників зізналася в причетності до подій в Токіо, а також у ряді інших інцидентів, включаючи вбивства членів організації або осіб, яких визнали ворогами культу. У подальшому були заарештовані близько 200 членів секти. Суд визнав лідера групи Секо Асахару винним за 13 з 17 звинувачень і в 2004 році засудив його до смертної кари через повішення. До такого ж покарання були засуджені 12 членів секти і причетних до теракту осіб. Останній з підозрюваних був заарештований 15 червня 2012 року.
В січні 2000 року «Аум Сінрікьо» змінила назву на «Алеф» і знаходиться під відкритим наглядом поліції та спецслужб.
15 вересня 2006 року Верховний суд Японії відхилив останню апеляцію і остаточно затвердив смертний вирок Секо Асахари. 6 липня 2018 року він і шість його сподвижників були повішені в Токійській в'язниці.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 22 червня 2015, востаннє оновлено 6 липня 2018. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Махатми Ганді
Правила життя
Правила життя Махатми Ганді
Релігія
Катастрофи
Азія
Новітня історія
Наш час

Головні події 20 березня

#ЦейДень
Все про 20 березня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left19 березня
21 березняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward