Відкриття
планети Уран
location_on
Бат
13 березня 1781 року англійський астроном Вільям Гершель з допомогою власноручно cконструйованого телескопа відкрив Уран, сьому планету Сонячної системи. Це було перше відкриття планети, здійснене у новітній час. Використання телескопа дозволило Гершелю встановити, що спостережуваний об'єкт є саме планетою, а не зіркою чи кометою, як вважалось до того.
23094
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Родом із німецького Ганновера, син бідного єврея-музиканта, який прийняв християнство, Вільгельм Гершель зайнявся астрономією в 1770-х роках після своєї відставки з воєнної служби. Він поселився в англійському містечку Бат, графство Сомерсет, і у вільний час власноруч конструював потужні телескопи на продаж і для власної потреби. Захопившись спостереженням нічного неба, 13 березня 1781 року Гершель помітив поблизу однієї із зірок сузір'я Близнят рухомий об'єкт, який він спочатку прийняв за комету, про що зробив доповідь 28 квітня 1781 року на засіданні Королівського товариства.

Але після наступних спостережень від кометної гіпотези незабаром довелося відмовитися і Гершель прийшов до висновку, що відкритий ним об'єкт є планетою, яка обертається навколо Сонця. Він назвав її "Georgium Sidus" або "Планета Георга", на честь англійського монарха Георга III. Однак, згодом німецький астроном Йоганн Боде запропонував назвати її Уран, щоб зберегти традицію іменування планет персонажами з класичної міфології. З середини 19-го століття саме ця назва стала загально вживаною щодо 7-ї планети Сонячної планети.
Вільям Гершель
Вільям Гершель

За своє історичне відкриття Вільям Гершель був нагороджений медаллю Королівського наукового товариства, отримав лицарське звання, посаду придворного астронома. Король Великобританії Георг III, сам любитель астрономії і покровитель ганноверців, профінансував будівництво нової обсерваторії, в якій Вільям разом зі своєю сестрою Кароліною проводили дослідження зоряного неба на все більш досконалих власноруч зроблених телескопах. У 1789 році Гершель зумів збудувати найбільший телескоп свого часу з дзеркалом діаметром 126 сантиметрів і фокусною відстанню 12 метрів.

Уран — третя за розміром планета-гігант у Сонячній системі. Вонна складається з газів водню, гелію і метану; період її обертання навколо Сонця становить 84 роки, а середня відстань до нього — 2871 мільйон кілометрів. Уран єдина з планет, вісь обертання якої практично перпендикулярна до площини орбіти. Уран має 15 супутників, 5 з яких були відкриті з Землі, а ще 10 — у 1986 році під час фотозйомок з американської непілотованої станції "Вояджер-2".

Вільяму Гершелю належить і відкриття двох супутиків Урана, а також двох супутників Сатурна, відкриття інфрачервоне випромінювання. Член Лондонського королівського товариства (1781), іноземний почесний член Петербурзької АН (1789), автор 24-х симфоній, Гершель помер у 1822 році. На його честь названо кратери на Місяці, Марсі та Мімасі, астероїд, а також кілька новітніх астрономічних проектів, зокрема космічний телескоп, створений Європейським космічним агентством в 2009 році.

Друк 3
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 13 березня

Початок Вісімдесятирічної війни

1567
#ЦейДень

Все про 13 березня

Події, факти, персоналії

Замах на Олександра ІІ

1881

Аншлюс Австрії

1938

Куренівська трагедія

1961