Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Аншлюс Австрії
З метою приєднання Австрії, в ніч на 12 березня 1938 року німецькі війська перейшли австро-німецький кордон і до кінця дня окупували всю країну. Проведений згодом плебісцит підтвердив бажання австрійців і німців жити в об'єднаній державі.На обкладинці: Австрійці вітають приїзд Гітлера у Відень
35650
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Зазнавши поразки у Першій Світовій війні, припинили своє існування Німецька та Австро-Угорська імперії. Першій на зміну прийшла Веймарська республіка, а друга розпалась на ряд незалежних держав, серед яких власне Австрія втратила значні території, вихід до моря і великі промислові центри. У повоєнний період обидві частини колишнюї Священної Римської імперії переживали значні економічні труднощі і політичну нестабільність, що стало підгрунтям руху за об'єднання (аншлюс) обох держав.

З приходом у 1933 році до влади у Німеччини Адольфа Гітлера аншлюс став частиною державної політики. Однак наступного року канцлер Енгельберт Дольфус заборонив на території Австрії діяльність німецької нацистської партії і, змінивши конституцію, встановив у країні авторитарний режим, ідеологія якого виключала об'єднання з Німеччиною. Наступного року він загинув при спробі австрійців, які служили в німецькому СС і зуміли захопити канцлера, змусити Дольфуса піти у відставку. Під тиском Німеччини новий канцлер Курт фон Шушніг в 1936 році в обмін на письмове визнання суверенітету і незалежності Австрії амністував кілька тисяч ув'язнених нацистів і призначив в свій уряд ряд австрійських нацистів.

На початку 1938 року, Гітлер, натхненний успішним розвитком подій в Німеччині, яка підкорилася нацизму, посилив тиск на Австрію і висунув Шушнігу ультиматум передати під управління австрійських нацистів міністерство внутрішніх справ. Розуміючи, що це фактично поставить Австрію під повний контроль Третього рейху, а розраховувати на підтримку Ліги націй вцілому і Британії та Фрнціїї зокрема не доводиться, 11 березня Шушніг наказав армії не чинити опір німецьким військам і подав у відставку. Того ж дня лідер австрійських нацистів Артур Зейсс-Інкварт був призначений канцлером і звернувся до Гітлера з проханням відправити в Австрію війська.

У ніч з 11 на 12 березня 1938 року німецькі війська, заздалегідь зосереджені на кордоні, увійшли в Австрію, і о четвертій ранку до Відня прибув рейхсфюрер СС Геріх Гімлер, а 13-го квітня — Адольф Гітлер. Того ж дня був опублікований закон «Про возз'єднання Австрії з Німецькою імперією», згідно з яким Австрія оголошувалася «однією із земель Німецької імперії» і відтепер стала називатися «Остмарк». 10 квітня, проведений в Німеччині та Австрії плебісцит 99,08% і 99,75% голосами, відповідно, підтвердив об'єднання двох країн.

Після поразки Німеччини у Другій Світовій війні Австрія була відділена від Німеччини в межах її колишньої території, хоча окупація країни військами союзників тривала до 1955 року, коли 15 травня Австрія стала незалежною державою.

Друк 1
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 29 квітня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

«цей день в історії»
ПОДКАСТИ

Головні події 12 березня

#ЦейДень
Все про 12 березня
Події, факти, персоналії