Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Аншлюс Австрії
З метою приєднання Австрії, в ніч на 12 березня 1938 року німецькі війська перейшли австро-німецький кордон і до кінця дня окупували всю країну. Проведений згодом плебісцит підтвердив бажання австрійців і німців жити в об'єднаній державі.
На обкладинці: Австрійці вітають приїзд Гітлера у Відень
23078
Політика
Володимир Лук'янюк
Зазнавши поразки у Першій Світовій війні, припинили своє існування Німецька та Австро-Угорська імперії. Першій на зміну прийшла Веймарська республіка, а друга розпалась на ряд незалежних держав, серед яких власне Австрія втратила значні території, вихід до моря і великі промислові центри. У повоєнний період обидві частини колишнюї Священної Римської імперії переживали значні економічні труднощі і політичну нестабільність, що стало підгрунтям руху за об'єднання (аншлюс) обох держав.
З приходом у 1933 році до влади у Німеччини Адольфа Гітлера аншлюс став частиною державної політики. Однак наступного року канцлер Енгельберт Дольфус заборонив на території Австрії діяльність німецької нацистської партії і, змінивши конституцію, встановив у країні авторитарний режим, ідеологія якого виключала об'єднання з Німеччиною. Наступного року він загинув при спробі австрійців, які служили в німецькому СС і зуміли захопити канцлера, змусити Дольфуса піти у відставку. Під тиском Німеччини новий канцлер Курт фон Шушніг в 1936 році в обмін на письмове визнання суверенітету і незалежності Австрії амністував кілька тисяч ув'язнених нацистів і призначив в свій уряд ряд австрійських нацистів.
На початку 1938 року, Гітлер, натхненний успішним розвитком подій в Німеччині, яка підкорилася нацизму, посилив тиск на Австрію і висунув Шушнігу ультиматум передати під управління австрійських нацистів міністерство внутрішніх справ. Розуміючи, що це фактично поставить Австрію під повний контроль Третього рейху, а розраховувати на підтримку Ліги націй вцілому і Британії та Фрнціїї зокрема не доводиться, 11 березня Шушніг наказав армії не чинити опір німецьким військам і подав у відставку. Того ж дня лідер австрійських нацистів Артур Зейсс-Інкварт був призначений канцлером і звернувся до Гітлера з проханням відправити в Австрію війська.
У ніч з 11 на 12 березня 1938 року німецькі війська, заздалегідь зосереджені на кордоні, увійшли в Австрію, і о четвертій ранку до Відня прибув рейхсфюрер СС Геріх Гімлер, а 13-го квітня — Адольф Гітлер. Того ж дня був опублікований закон «Про возз'єднання Австрії з Німецькою імперією», згідно з яким Австрія оголошувалася «однією із земель Німецької імперії» і відтепер стала називатися «Остмарк». 10 квітня, проведений в Німеччині та Австрії плебісцит 99,08% і 99,75% голосами, відповідно, підтвердив об'єднання двох країн.
Після поразки Німеччини у Другій Світовій війні Австрія була відділена від Німеччини в межах її колишньої території, хоча окупація країни військами союзників тривала до 1955 року, коли 15 травня Австрія стала незалежною державою.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 29 квітня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Умберто Еко
Правила життя
Правила життя Умберто Еко
Політика
Європа
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 12 березня

#ЦейДень
Все про 12 березня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left11 березня
13 березняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward