Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Доктрина Трумена
12 березня 1947 року в Конгресі США президент Гаррі Трумен виступив з промовою, у якій закликав підтримати Грецію і Туреччину у їх протистоянні комуністичному тиску. Новий зовнішньополітичний курс США, який історики називають "доктрина Трумена", став фактичним оголошенням Холодної війни і на наступні 40 років визначив характер американо-радянських взаємин.
20042
Політика
У лютому 1947 року уряд Великої Британії поінформував США, що більше не в змозі надавати Греції і Туреччині економічну і військову підтримку. Адміністрація Трумена була переконана, що обидві держави активно протистоять комуністичній загрозі і вирішила скористатись можливістю хоча б опосередковано, але виступити проти Радянського Союзу — з кінця Другої Світової війни ліворадикальні партизанські сили вели бої проти уряду Греції, а від Туреччини Радянський Союз вимагав передачі свого роду контролю над протокою Дарданели, що забезпечувала вихід з Чорного у Середземне море.
Гаррі Трумен виступає у Конгресі США, 12 березня 1947 року
Гаррі Трумен виступає у Конгресі США, 12 березня 1947 року
12 березня 1947 року Трумен виступив перед обома палатами Конгресу: Радянський Союз ініціює і підтримує комуністичну діяльність по всьому світу, загроза комунізму для демокртаичних країн може бути не тільки зовнішня, але й внутрішня, тому США повинні надавати військову і економічну допомогу всім державам, над якими нависла комуністична загроза. Саме така ситуація склалась у Південній Європі — США повинні підтримати грецький уряд у боротьбі з кількома тисячами партизанів, керованих комуністами, і допомогти Туреччині зберегти цілісність держави. Трумен зажадав виділення 400 мільйонів доларів для "підтримки демократії у Греції" і "свободолюбивих людей Туреччини".
«Я вважаю, що політикою США має стати підтримка вільних народів, які чинять спротив підпорядкуванню озброєною меншістю або зовнішньому тиску» - Гаррі Трумен, 12 березня 1947 року
Не всіх у Конгресі переконали аргументи Трумена — партизан у Греції підтримував не СРСР, а Югославія, стосунки якої з Радянським Союзом були досить напружені (а через рік практично повністю розірвані), а від Туреччини СРСР вимагав не контролю над Дарданелами, а гарантій, що ця стратегічна протока не буде надана у користування ворогам СРСР, як це сталося в роки Другої Світової війни. Великі сумніви викликала також демократичність існуючих у Греції і Туреччині державних інституцій. Проте через два місяці Конгрес задовільнив запит президента. Однак, у наступні роки у Греції і Туреччині були встановлені зовсім не демократичні, а репресивні праворадикальні режими, що не завадило багатьом у світі вважати, що потягом наступних 40 років саме завдяки доктрині Трумена США зуміли ефективно протистояти експансії СРСР.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Політика
Америка
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 12 березня

#ЦейДень
Все про 12 березня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left11 березня
13 березняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward