Доктрина Трумена
12 березня 1947 року в Конгресі США президент Гаррі Трумен виступив з промовою, у якій закликав підтримати Грецію і Туреччину у їх протистоянні комуністичному тиску. Новий зовнішньополітичний курс США, який історики називають "доктрина Трумена", став фактичним оголошенням Холодної війни і на наступні 40 років визначив характер американо-радянських взаємин.
39288
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У лютому 1947 року уряд Великої Британії поінформував США, що більше не в змозі надавати Греції і Туреччині економічну і військову підтримку. Адміністрація Трумена була переконана, що обидві держави активно протистоять комуністичній загрозі і вирішила скористатись можливістю хоча б опосередковано, але виступити проти Радянського Союзу — з кінця Другої Світової війни ліворадикальні партизанські сили вели бої проти уряду Греції, а від Туреччини Радянський Союз вимагав передачі свого роду контролю над протокою Дарданели, що забезпечувала вихід з Чорного у Середземне море.

12 березня 1947 року Трумен виступив перед обома палатами Конгресу: Радянський Союз ініціює і підтримує комуністичну діяльність по всьому світу, загроза комунізму для демокртаичних країн може бути не тільки зовнішня, але й внутрішня, тому США повинні надавати військову і економічну допомогу всім державам, над якими нависла комуністична загроза. Саме така ситуація склалась у Південній Європі — США повинні підтримати грецький уряд у боротьбі з кількома тисячами партизанів, керованих комуністами, і допомогти Туреччині зберегти цілісність держави. Трумен зажадав виділення 400 мільйонів доларів для "підтримки демократії у Греції" і "свободолюбивих людей Туреччини".

«Я вважаю, що політикою США має стати підтримка вільних народів, які чинять спротив підпорядкуванню озброєною меншістю або зовнішньому тиску» — Гаррі Трумен, 12 березня 1947 року

Не всіх у Конгресі переконали аргументи Трумена — партизан у Греції підтримував не СРСР, а Югославія, стосунки якої з Радянським Союзом були досить напружені (а через рік практично повністю розірвані), а від Туреччини СРСР вимагав не контролю над Дарданелами, а гарантій, що ця стратегічна протока не буде надана у користування ворогам СРСР, як це сталося в роки Другої Світової війни. Великі сумніви викликала також демократичність існуючих у Греції і Туреччині державних інституцій. Проте через два місяці Конгрес задовільнив запит президента. Однак, у наступні роки у Греції і Туреччині були встановлені зовсім не демократичні, а репресивні праворадикальні режими, що не завадило багатьом у світі вважати, що потягом наступних 40 років саме завдяки доктрині Трумена США зуміли ефективно протистояти експансії СРСР.


НАЙГІРШИЙ РІК В ІСТОРІЇ?
Друк 11
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 12 березня

Аварія на Фукусімі

2011
#ЦейДень

Все про 12 березня

Події, факти, персоналії