Терористичний
акт в Мадриді
location_on
Мадрид
11 березня 2004 року у Мадриді десятьма бомбами були підірвані чотири приміські електропоїзди, від чого загинула 191 людина і ще 2050 отримало поранення. Хоча розслідування не встановило причетності до вибухів Аль-Каїди, це не завадило уряду використати теракт у Мадриді як привід припинити участь Іспанії у війні в Іраку. На обкладинці: Один з підірваних у Мадриді вагонів, 11 березня 2004 року © Ansa
10045
Читати 5 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Тероризм у повоєнній Іспанії сягає корінням у 1960-і роки, коли на фоні загальної активізації протестного студентського руху в Західній Європі в Країні Басків виникла ліворадкальна націоналістична організація ЕТА, яка оголосила збройну боротьбу за незалежність батьківщини. Її першою жертвою став офіцер цивіьної гвардії, убиий 7 червня 1968 року під час звичайної дорожньої перевірки документів, і згодом до індивідуального терору проти політиків і військових додалось викрадення людей.

Незважаючи на отримання Країною Басків широкої автономії по смерті генерал Франко, терористична діяльність ЕТА продовжилась і в 1970-х роках, а з 1985 року до арсеналу її дій додались підриви бомб в людних місцях, які спричиняли велику кількість жертв, — до кінця століття від рук баскських бойовиків загинуло понад 800 чоловік (з них більше 300 цивільних). Попри оголошене керівництвом ЕТА у 1989, 1996, 1998 роках припинення терористичної діяльності, вона продовжувались і надалі по всій теиторії Іспанії, хоча й менш інтенсивно, особливо після атак на Нью-Йокрський торговий центр 11 вересня 2001 року, коли відбулось посилення і була налагоджена міжнародна координація антитерористичних заходів у багатьох країнах світу.

До вибухів 11 березня 2004 року в Мадриді найбільшим в Іспанії за кількістю жертв був теракт ЕТА 19 червня 1987 року в торговельному центрі "Хіперцор" в Барселоні, який забрав життя 21 людини і призвів до поранення 45 чоловік, серед яких були і діти

Тим не менш, 24 грудня 2003 року поліція виявила динаміт, закладений двома членами ЕТА у вагоні на залізничному вокзалі Чамартін у Мадриді, а 1 березня 2004 року поблизу іспанської столиці — автомобіль, начинений півтоною вибухівки. Тому, коли між 7:37 і 7:40 11 березня 2004 року на вокзалі Аточа в Мадриді у чотирьох приміських поїздах прогриміло 10 вибухів, від яких загинула 191 людина (серед них — двоє українців) і більше 2 тисяч було поранено, пресою і владою винуватцями теракту була зразу ж оголошена ЕТА. Поспішність висновків пояснювалась не лише великою кількістю жертв, але й тим, що теракт стався за три дні до парламентських виборів, що було використано опозиційними політиками для звинувачення влади у нездатності захистити громадян, а правлячою Народною партією — для закликів до посилення впроваджуваних урядом Хосе Аснара антитерористичних заходів.

На користь причетності баскських бойовиків до вибухів свідчило і використання в якості вибухової речовини тітадіна, який був вилучений поліцією за 10 днів до теракту в авто під Мадридом, а також виявлення 11 і 12 березня на станціях Аточа і Ель-Посо серед втраченого багажу ще трьох рюкзаків (два з них поліції довелось підірвати, а в третьому, з обірваним дротом, був вявлений мобільний телефон, що мав слугувати для активації вибуху), начинених 10 кг вибухівки кожен, що трактувалось пресою як стиль ЕТА.

За кількістю жертв теракт у Мадриді є другим в Європі після теракту над Локербі 21 грудня 1988 року

Однак масштабність теракту, його проведення рівно через 911 днів після авіанападів на Всесвітній торгововий центр Нью-Йорка і арешт 13 березня виявлених за аналізом трафіка знайденої в телефоні SIM-картки трьох марокканців і двох пакистанців дали підстави говорити про причетність до нього ісламістів. Через три тижні ще четверо мароканців підірвали себе під час поліцейської операції у передмісті Мадрида , що привело до загибелі трьох випадкових людей і поранення 11 поліцейських. Виявлена на місці вибухова речовина виявилась ідентичною використаній під час терактів на столичному вокзалі.

В ході 166 тисяч перевірок, проведених Цивільною гвардією з березня по листопад 2004 року, було виявлено 2,5 тисяч порушень законодавства по зберіганню і використанню вибухових речовин, встановлено зникнення 3 тон вибухівки, 11 км детонаційного шнура та більше 15 тисяч детонаторів

15 лютого 2007 року у Мадриді розпочався судовий процес над 28-а підозрюваними, який встановив, що вибухи у Мадриді були здійснені групою екстремістів з числа марокканських наркоторгівців, "накручених інтернет-пропагандою", які для цього використали вибухову речовину Гома-2, що застосовується в Іспанії у гірських роботах. Вироком від 31 жовтня 7 з них були виправдані, 18, в тому числі і шахтарі з Астурії, — визнані причетним до різного роду злочинів від підробки документів до вбивств й отримали від 7 до 23 років ув'язнення, а троє — два мароканці й один іспанець — були засуджені сумарно до 42 924 років позбавлення волі за придбання і транспортування вибухівки, при повному усвідомленні її наступного використання для теракту.

Незважаючи на те, що на жодному етапі слідства ні у подальшому судом не було встановлено зв'язків організаторів і виконавців теракту з Аль-Каїдою, іспанська преса зуміла налаштувати громадську на те, що вибухи на мадридському вокзалі стали наслідком участі Іспанії у війні в Іраку. Цю ж риторику використали і опозиційні партії, що відіграло визначальну роль у поразці правлячої Народної партії на парламентських виборах 14 березня 2004 року, і новий уряд соціаліста Хосе Сапатеро вже через два місяці домігся виходу Іспанії зі складу країн-учасниць антиіракської коаліції, очолюваної США.

Месопотамія
ВІД ПЕРШИХ ГРОМАД ДО ПЕРШОЇ ІМПЕРІЇ
Друк 1
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 11 березня 2018. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 11 березня

Лев Х — 217-й папа римський

1513
#ЦейДень

Все про 11 березня

Події, факти, персоналії

Пандемія «іспанського грипу»

1918

Михайло Горбачов — новий Генсек ЦК КПРС

1985

Голод в Судані

1993