Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Смерть Сталіна
5 березня 1953 року на 74-му році життя на своїй дачі в Кунцеві (Підмосков'я) помер голова Ради міністрів СРСР, секретар ЦК КПРС Йосиф Вісаріонович Сталін (Джугашвілі), одноосібний керівник радянської держави упродовж останніх 29 років. Під його керівництвом аграрна Росія стала одною з найпотужніших країн світу ціною мільйонних жертв власного народу — масові репресії, штучний голод, депортації цілих народів, придушення будь-кого вільнодумства стали невід'ємною частиною явища, що іменується сталінізм.На обкладинці: Йосиф Вісаріонович Сталін
28570
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Йосиф Джугашвілі народився у 1879 році у Грузії, на той час частині Російської імперії, у сім'ї шевця і прибиральниці. У 1894 році він закінчив духовне училище в Горі і поступив до Тифліської духовної семінарії, з якої був виключнений в 1899 році. За рік до цього він вступив у грузинську соціал-демократичну організацію і зайнявся революційною діяльністю. Після переходу в 1903 році до більшовиків він кілька років займався грабежами і розбоями для поповнення партійної казни.

У 1912 році за ініціативою Леніна Джугашвілі став членом ЦК Російської соціал-демократичної робітничої партії, в 1917-у — Сталін (псевдонім взятий в 1913 році) став членом Політбюро ЦК більшовиків, у 1917-22 роках — наркомом у справах національностей радянської Росії, у 1922-у — генеральним секретарем ЦК РКП(б), що стало початком узурпації Сталіним влади як в партії, так і в країні вцілому. До кінця 1920-х років він зосередив в своїх рукав всю її повноту, знищивши після вбивства Сергія Кірова реальних та уявних суперників, до кінця 1930-х років став одноосібним і повновладним правителем СРСР.

1 березня 1953 року 74-літній Сталін був знайдений на підлозі в їдальні однієї зі своїх дач — за висновком лікарів внаслідок інсульту в нього була паралізована права сторона тіла, про що офіційно було повідомлено лише через три дні. 5 березня 1953 року о 21-50 Йосиф Сталін помер за офіційною версією — від крововиливу в мозок.

Прощання зі Сталіним тривало три дні і 9 березня він був похований поряд із своїм ідейним учителем Володимиром Леніним у мавзолеї, який був перейменований у «Мавзолей В. І. Леніна і Й. В. Сталіна». Спеціальною постановою Ради Міністрів СРСР і ЦК КПРС від 6 березня було заплановане спорудження спеціального пантеону, куди планувалося перенести тіла Леніна і Сталіна, а також поховання біля Кремлівської стіни.

По смерті Сталіна розгорілась боротьба за владу у вищому керівництві КПРС, і у листопаді цього ж року першим секретарем ЦК Компартії став Микита Сергійович Хрущов, який у 1956 році на XX з'їзді КПРС піддав різкій критиці всю політичну діяльність Сталіна, що посприяло демократизації суспільства і звільненню з тюрем і концтаборів мільйонів безвинних людей.

У 1961 році після того, як XXII з'їзд КПРС ухвалив, що «серйозні порушення Сталіним ленінських заповітів, зловживання владою, масові репресії проти чесних радянських людей та інші дії в період культу особи унеможливлюють залишення труни з його тілом в Мавзолеї В. І. Леніна», в ніч на 1 листопада тіло Сталіна було винесено з мавзолею і без урочистостей перепоховане біля Кремлівської стіни у Москві.

Друк 1
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 9 серпня 2012. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Умберто Еко «Ур-фашизм»
Пряма Мова
Умберто Еко «Ур-фашизм»
keyboard_arrow_left4 березня
6 березняkeyboard_arrow_right
Пряма Мова
Умберто Еко «Ур-фашизм»
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward