Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Популярна стаття
Смерть Сталіна
5 березня 1953 року на 74-му році життя на своїй дачі в Кунцеві (Підмосков'я) помер голова Ради міністрів СРСР, секретар ЦК КПРС Йосиф Вісаріонович Сталін (Джугашвілі), одноосібний керівник радянської держави упродовж останніх 29 років. Під його керівництвом аграрна Росія стала одною з найпотужніших країн світу ціною мільйонних жертв власного народу — масові репресії, штучний голод, депортації цілих народів, придушення будь-кого вільнодумства стали невід'ємною частиною явища, що іменується сталінізм.
На обкладинці: Йосиф Вісаріонович Сталін
27749
Особистості
Володимир Лук'янюк
Йосиф Джугашвілі народився у 1879 році у Грузії, на той час частині Російської імперії, у сім'ї шевця і прибиральниці. У 1894 році він закінчив духовне училище в Горі і поступив до Тифліської духовної семінарії, з якої був виключнений в 1899 році. За рік до цього він вступив у грузинську соціал-демократичну організацію і зайнявся революційною діяльністю. Після переходу в 1903 році до більшовиків він кілька років займався грабежами і розбоями для поповнення партійної казни.
У 1912 році за ініціативою Леніна Джугашвілі став членом ЦК Російської соціал-демократичної робітничої партії, в 1917-у — Сталін (псевдонім взятий в 1913 році) став членом Політбюро ЦК більшовиків, у 1917-22 роках — наркомом у справах національностей радянської Росії, у 1922-у — генеральним секретарем ЦК РКП(б), що стало початком узурпації Сталіним влади як в партії, так і в країні вцілому. До кінця 1920-х років він зосередив в своїх рукав всю її повноту, знищивши після вбивства Сергія Кірова реальних та уявних суперників, до кінця 1930-х років став одноосібним і повновладним правителем СРСР.
1 березня 1953 року 74-літній Сталін був знайдений на підлозі в їдальні однієї зі своїх дач — за висновком лікарів внаслідок інсульту в нього була паралізована права сторона тіла, про що офіційно було повідомлено лише через три дні. 5 березня 1953 року о 21-50 Йосиф Сталін помер за офіційною версією — від крововиливу в мозок.
Прощання зі Сталіним тривало три дні і 9 березня він був похований поряд із своїм ідейним учителем Володимиром Леніним у мавзолеї, який був перейменований у «Мавзолей В. І. Леніна і Й. В. Сталіна». Спеціальною постановою Ради Міністрів СРСР і ЦК КПРС від 6 березня було заплановане спорудження спеціального пантеону, куди планувалося перенести тіла Леніна і Сталіна, а також поховання біля Кремлівської стіни.
По смерті Сталіна розгорілась боротьба за владу у вищому керівництві КПРС, і у листопаді цього ж року першим секретарем ЦК Компартії став Микита Сергійович Хрущов, який у 1956 році на XX з'їзді КПРС піддав різкій критиці всю політичну діяльність Сталіна, що посприяло демократизації суспільства і звільненню з тюрем і концтаборів мільйонів безвинних людей.
У 1961 році після того, як XXII з'їзд КПРС ухвалив, що «серйозні порушення Сталіним ленінських заповітів, зловживання владою, масові репресії проти чесних радянських людей та інші дії в період культу особи унеможливлюють залишення труни з його тілом в Мавзолеї В. І. Леніна», в ніч на 1 листопада тіло Сталіна було винесено з мавзолею і без урочистостей перепоховане біля Кремлівської стіни у Москві.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 09 серпня 2012. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Отто Бісмарка
Правила життя
Правила життя Отто Бісмарка
Особистості
Європа
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 5 березня

#ЦейДень
Все про 5 березня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left4 березня
6 березняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward