«Зворотній бік Місяця» Pink Floyd
Культура і мистецтвоВолодимир Лук'янюк
1 березня 1973 року вийшов восьмий студійний альбом групи Pink Floyd «The Dark Side of the Moon», який встановив рекорд тривалості перебування в хіт-парадах не побитий і до сьогодні, — в сотні кращих він без перерв знаходився з 1973 по 1988 рік.
20422
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Восени 1963 року три лондонських студента-архітектора Нік Мейсон, Роджер Вотерс та Річард Райт заснували групу «Sigma 6», яка після кількох змін складу та перейменувань в 1967 році записала свій перший сингл, котрий зразу ж зайняв 20-е місце в чартах Британії. Цього ж року був записаний дебютний альбом «The Piper at the Gates of Dawn», який приніс групі славу і визнання. У 1968 році Сіда Барретта, основного натхненника і автора гурту, який із-за зловживань наркотиками був змушений залишити групу, змінив Девід Гілмор. Лідерство перейшло до вокаліста і басиста Роджера Вотерса, який став автором всіх текстів до альбому «The Dark Side of the Moon».

Pink Floyd в січні 1968 року (зліва направо): Нік Мейсон, Сід Баррет, Девід Гілмор (сидить), Роджер Вотерс, Річард Райт
Pink Floyd в січні 1968 року (зліва направо): Нік Мейсон, Сід Баррет, Девід Гілмор (сидить), Роджер Вотерс, Річард Райт

Альбом почав створюватись в кінці 1971 року, коли група готувалась до турне в Японію і США зі своїм шостим альбомом «Meddle», і в лютому 1972 року на сцені лондонського театру Rainbow відбувся прем'єрний виступ Pink Floyd з концертом під назвою «A Piece for Assorted Lunatics» («П'єса для групи ненормальних»), основною ідеєю якого стали теми, що гнітять людей і як особистості зберегти злоровий глузд в житті, повному безумств.

Запис альбому розпочався в червні 1972 року на лондонській студії Abbey Road і тривав майже вісім місяців. Завдяки використанню нового 16-трекового звукозаписуючого обладнання та останіх новинок техніки, таких як аналоговий синтезатор, і старанням звукоінженера Алана Парсонса, альбом вийшов безпрецедентним за якістю і згодом отримав премію Греммі «За кращу техніку звукозапису». Це принесло Парсонсу славу і після гастрольних поїздок з Pink Floyd він створив власну досить успішну групу The Alan Parsons Project.

Альбом «The Dark Side of the Moon» вийшов 1 березня 1973 року в США та 24 березня — в Британії. Вже наступного місяця він став "золотим" в обох країнах і 28 квітня вийшов на перше місце в чарті Billboard. Альбом виявився настільки успішним, що Pink Floyd двічі (в березні та червні) робили з ним турне по США, хоча у Великобританії він досяг лише другого місця. Загалом «The Dark Side of the Moon» залишався в «Топ 200» США протягом 741 тижня (з 1973 по 1988 роки 591 тиждень поспіль), кілька разів піднімаючись на перше місце.

«The Dark Side of the Moon» став одним з найбільш продаваних альбомів усіх часів у США та Великій Британії; в обох країнах він до 1998 року 15 разів ставав "платиновим" (продаж мільйона примірників в Штатах і 300 тисяч в Британії) і на сьогодні його продано у кількості майже 50 мільйонів примірників по всьому світу. У 1987 році журнал Rolling Stone помістив «The Dark Side of the Moon» на 35-е місце у списку «100 кращих альбомів останніх 20 років», а через 25 років — на 43-е місце у рейтингу «500 найкращих альбомів усіх часів».

Успіх альбому зробив надзвичайно заможними всіх чотирьох членів групи: Річард Райт і Роджер Вотерс купили великі заміські будинки, Нік Мейсон став колекціонером елітних автомобілів; частина з прибутку були вкладені у кіновиробництво. До фінансового успіху Pink Floyd завжди ревниво ставився Алан Парсонс, який як звукорежисер працював за 140 фунтів на місяць і чиї заслуги в успіху «The Dark Side of the Moon» учасники групи неодноразово і щиро підкреслювали, — в 2003 році він заявив: "Я й досі часом прокидаюсь з відчуттям розчарування від того, що вони заробили незліченні мільйони, а багато людей, залучених до запису, не отримали практично нічого".


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 6
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 18 травня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 1 березня

Тетрархія Діоклетіана

293
#ЦейДень

Все про 1 березня

Події, факти, персоналії

Реванш Наполеона Бонапарта

1815

Запровадження гривні в УНР

1918

Проголошення Кубанської Народної Республіки

1918

Початок Російсько-української війни

2014