Вбивство 20 лютого 2014 року в Києві 48-и беззбройних людей стало переломним моментом протестних акцій і відправною точкою падіння режиму Януковича — протягом двох днів ряди його партії залишило 39 депутатів, що дозволило Верховній Раді відсторонити з посади міністра внутрішніх справ Віктора Захарченка, висловити недовіру Генеральному прокурору Віктор Пшонці, змінити керівництво парламентом, обравши 22 лютого його новим спікером Олександра Турчинова.
Попри підписання напередодні Віктором Януковичем угоди з опозицією про урегулювання політичної кризи, вранці 22 лютого він залишив Київ і перестав виходити на зв'язок. Це дало підстави Верховній Раді 328-ма голосами прийняти постанову "Про самоусунення Президента України від виконання конституційних повноважень та призначення позачергових виборів Президента України", на підставі якої 23 лютого на Олександра Турчинова було покладено виконання обов'язків Президента України.
Наступним кроком Верховної Ради стало формування нового уряду — 27 лютого 2014 року 371 депутат проголосував за постанову "Про призначення Яценюка А. П. Прем'єр-міністром України". Склад нового Кабінету міністрів, відповідальність за який розділи між собою представники ВО "Батьківщини", ВО "Свобода" та позафракційні депутати, було затверджено окремими постановами ВР від від 27 лютого 2014 року №802-VII "Про формування складу Кабінету Міністрів України", №803-VII "Про призначення Дещиці А. Б. виконуючим обов'язки Міністра закордонних справ України" та №804-VII "Про призначення Тенюха І. Й. виконуючим обов'язки Міністра оборони України".
Уряд Яценюка прийняв Україну в умовах початку російської окупації Криму і критичному стані на межі економічно-фінансового колапсу: дефіцит державного бюджету у 2013 році склав 65 млрд грн, а з урахуванням усіх зобов'язань уряду — понад 80 млрд грн. Державна скарбниця була практично порожня і станом на лютий 2014 року залишок коштів на Єдиному казначейському рахунку становив 4,3 млн грн, тоді як несплачені платіжні доручення — майже 10 млрд грн. Сукупний зовнішній борг на кінець 2013 року досяг 140 млрд доларів США, що становило 80% ВВП, в тому числі короткострокові зобов'язання становили 65 млрд доларів США, що в 4 рази перевищувало золотовалютні резерви України, які на лютий 2014 року були лише 15 млрд доларів. У країні були чималі заборгованості по заробітних платах та пільгах.
Руйнування та делегітимізації зазнали базові державні інститути — правоохоронна система, прокуратура, суди.
27 лютого була схвалена програма діяльності Кабінету міністрів України серед пріоритетних завдань якої серед іншого було збереження суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості України, підписання Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом, розвиток рівноправних партнерських стосунків з РФ, відновлення співпраці з МВФ та ЄС, стабілізація фінансової та економічної ситуації, розслідування фактів загибелі людей на Майдані, проведення чесних та прозорих президентських виборів.
Для стабілізації економічної ситуації уряд Яценюка прийняв низку непопулярних заходів, спрямованих на економію бюджетних витрат, збільшення бюджетних надходжень та запровадження ринкових механізмів для формування споживчих цін на енергоносії. Серед невідкладних заходів уряду Яценюка були кардинальна зміна підходів до фінансування оборони країни, що було життєво важливо в умовах російської агресії, реформування Міністерства внутрішніх справ, процедур державних закупівель, відкриття публічного доступу до різного роду реєстрів і бюджетних даних.
6 березня 2014 року на екстреному саміті у Брюсселі, присвяченому український кризі, було прийнято компромісне рішення щодо підписання Угоди про асоціацію з ЄС, відмова від укладення якої урядом за президентства Віктора Януковича і стала причиною революційних подій 2013-14 років: в умовах відсутності легітимного президента угоду була розділена на політичну та економічну частину, перша з яких була підписана 21 березня 2014 року Прем'єр-Міністром України Арсенієм Яценюком, а економічна — 27 червня новообраним Президентом України Петром Порошенком.
Після позачергових парламентських виборів, на яких політична сила Яценюка і Турчинова "Народний фронт" несподівано для багатьох перемогла, 27 листопада 2014 року Яценюк вдруге був затверджений новим складом парламенту на посаду Прем'єр-міністра, на якій перебував до 14 квітня 2016 року.
ВІД ПЕРШИХ ГРОМАД ДО ПЕРШОЇ ІМПЕРІЇ
Коментарі
Дивіться також
• Арсеній Яценюк — голова парламенту, 2007
• Віктор Янукович — Президент України, 2010
• Революція Гідності, 2014
• Падіння Віктора Януковича, 2014
• Президент Петро Порошенко, 2014
• Володимир Гройсман — прем'єр-міністр України, 2016