Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Коронація Генріха IV Бурбона
Через п'ять років після сходження на престол, 27 лютого 1594 року, в Шартрському соборі відбулась урочиста коронація Генріха IV Наварського. Хрещений як католик, але вихований як протестант, він пережив Варфоломіївську ніч, кілька разів змінював віру, і, здобувши перемогу над католиками, вчергове зрікся кальвінізму, щоб стати першим Бурбоном на французькому троні.
На обкладинці: Франс Пурбус-молодший «Генріх Великий», 1610 рік
7727
Особистості
Володимир Лук'янюк
Третя релігійна війна у Франції, що тривала два роки, закінчилась підписанням 8 серпня 1570 року Сен-Жерменського договору, який гарантував гугенотам свободу віросповідання у всій Франції, крім Парижа, з правом на кальвіністське богослужіння в межах двох міст кожного губернаторства Франції та право займати державні посади. На забезпечення договору гугеноти отримали чотири фортеці — Ла-Рошель, Монтобан, Коньяк і Ла-Шаріте.
Вінцем примирення ворогуючих таборів став шлюб сімнадцятирічного принца крові, кальвініста за віросповіданням, Генріха Бурбона з дев’ятнадцятирічною сестрою короля Франції Карла ІХ католичкою Маргаритою де Валуа, який відбувся попри папське несхвалення 18 серпня 1572 року. Водночас планувався шлюб молодшого сина королеви-матері Катерини Медічі Генріха Анжуйського з англійською королевою Єлизаветою І, який мав сприяти залученню Англії до війни з Іспанією на боці Франції. Однак, Медічі і її 22-літній син король Карл IX піддались впливу глави католицького роду де Гізів і порушили угоду з протестантами, вчинивши замах на їх лідера адмірала Ґаспара Коліньї, який переріс у масову різанину гугенотів, відому як Варфоломіївська ніч.
Спадкоємцем Карла ІХ, який 30 травня 1574 року помер від туберкульозу, став його молодший брат Генріх III Валуа, котрий заради французького престолу зрікся польського. Під впливом матері він пішов на примирення з гугенотами, надав їм свободу віросповідання і право обиратись до місцевих парламентів, що викликало невдоволення глави католицького роду Генріха де Гіза, і у 1585 році спалахнув черговий релігійний конфлікт, відомий як "війна трьох Генріхів" — Валуа, Бурбона і де Гіза. Її переможцем через три роки став Генріх III Валуа, який наказав стратити двох братів де Ґізів, але 2 серпня 1589 році сам загинув від руки релігійного фанатика.
Генріх III Бурбон король Наварри, 1575 рік
Генріх III Бурбон король Наварри, 1575 рік
За Салічним законом спадкоємцем 38-літнього бездітного Генріха III Валуа став його найближчий родич по чоловічій лінії, яким виявився нащадок Людовіка Святого Капетинга в 11 поколінні Генріх III Наварський з роду Бурбонів, який до всього ж був одружений із рідною сестрою Генріха III Маргаритою. У 1589 році він розбив війська лідера католиків третього брата де Гіза і наступного року зайняв Париж. Не маючи достатніх сил вести війну з військами католиків до кінця і прагнучи примирення, 4 квітня 1592 року Генріх Наварський заявив про намір перейти у католицизм і 25 липня 1593 року в абатстві Сен-Дені зрікся протестантизму.
Приписувана Генріху IV фраза «Париж вартий меси», якою він нібито пояснював своє навернення з протестантизму в католицизм задля сходження на престол Франції, не має жодного документального підтвердження
Оскільки Реймс, традиційне місце коронації французьких монархів, все ще був зайнятий Католицькою лігою, Генріх III Наварський урочисто коронувався на престол як Генріх IV 27 лютого 1594 року в Шартрському соборі під Парижем і став першим Бурбоном на французькому троні. 17 вересня 1595 року папа Клемент VIII зняв з нього анафему і звинувачення в єресі, що посприяло підтримці короля з боку більшої частини аристократії і завершенню релігійної війни. Для припинення міжконфесійної ворожнечі 13 квітня 1598 року Генріх IV підписав Нантський едикт, яким поновив громадянські права гугенотів, надав їм право обіймати будь-яку державну посаду і подавати скарги безпосередньо королю.
Одруження в 1600 році із дочкою найбагатшої людини Європи Франческо Медічі Марією і народження наступного року спадкоємця престолу Людовика XIII, ще більше зміцнило положення короля, який зумів відродити економіку Франції і припинити релігійне протистояння. На наступний день після коронації Марії Медічі 13 травня 1610 року в Сен-Дені Генріх IV був убитий фанатичним католиком шкільним учителем Франсуа Равальяком, який завдав йому три удари кинжалом.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 06 вересня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Історія ядерної зброї
Інфографіка
Історія ядерної зброї
Особистості
Релігія
Європа
Нова історія

Головні події 27 лютого

#ЦейДень
Все про 27 лютого
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left26 лютого
28 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward