Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Відкриття Австралії
26 лютого 1606 року члени експедиції голландської Ост-індійської компанії під керівництвом капітана Віллема Янсзона висалидись поблизу сучасного півострова Кейп-Йорк і стали першими європейцями, що досягли Австралії (Янсзон помилково прийняв відкрите ним узбережжя частиною острова Нова Гвінея і назвав його Нова Зеландія).
17136
Подорожі і відкриття
Володимир Лук'янюк
У 1598 році 28-річний Віллем Янсзон став співробітником голладської Ост-Індської компанії і за п'ять років дослужився до посади капітана судна «Duyfken» («Голубок»), яке 18 листопада 1605 року відплило з міста Бантам (поблизу сьогоднішньої Джакарти, Індонзія) для дослідження острова Нова Гвінея. Хоча всі записи його плавання були втрачені, їх вдалось відновити в 1670 році за картами, складеними Янсзоном.
Рухаючись деякий час вздовж західного узбережжя Нової Гвінеї, корабель Янсзона повернув на південь, перетнув східну частину Арафурського моря і 26 лютого 1606 року досягнув суші в районі сучасного півострова Кейп-Йорк (біля нинішнього міста Вейпа, штат Квінсленд). Команда висадилась на заболочений берег в районі ріки Пеннефазер. Рухаючись вздовж узбережжя було відкрито устя ще кількох рік, проте вцілому територія виявилась малопридатною для життя. Налагодити хороші стосунки із аборигенами не вдалось, незважаючи на подарунки (тютюн, муку і мило), а після ряду конфліктів із-за жінок, в результаті яких було вбито десять голландців і спалено їх шлюпки, «Голубок» взяв курс на північ і в липні повернувся у Бантам.
Віллем Янсзон
Віллем Янсзон
За картами Янсзона майже через 40 років для дослідження території, яка вважалась частиною острова Нова Гвінея і була названа Нова Зеландія, відправилась експедиція Абеля Тасмана який вивчив північно-західне узбережжя Нової Голландії (рік перед тим, в 1643 від відкрив острів Тасманія і острови, які сьогодні іменуються Нова Зеландія). Лише в 1770 році англієць Джеймс Кук під час своєї першої експедиції відкрив протоку між Новою Гвінеєю та Австралією і став першим європейцем, що досяг східного узбережжя Австралії, довівши, що вона є гігантським островом.
У 1783 році британський уряд спорядив флот з 11 суден і 1487 людей, для того, щоб заснувати на відкритих Куком землях першу європейську колонію — 26 січня 1788 року у сучасній Сіднейській бухті було піднято британський прапор на місці поселення, основу якого склали 778 в'язня (з них 192 жінки), вислані за межі Великобританії. Сьогодні день заснування Сіднею відзначається в Австралії як національне свято.
Після закінчення служби в голландській Ост-Індській компанії, Віллем Янсзон став адміралом, воював проти британців і в 1628 році повернувся в Голландію, де й помер через чотири роки.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 06 квітня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Онлайн-тест ЗНО з історії України
Онлайн-тест ЗНО з історії України
Подорожі і відкриття
Особистості
Австралія
Нова історія

Головні події 26 лютого

#ЦейДень
Все про 26 лютого
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left25 лютого
27 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward