Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Відставка Фіделя Кастро
Після тривалого лікування 82-річний Фідель Кастро, який 49 років беззмінно керував Кубою, був змушений 24 лютого 2008 року подати у відставку з постів Голови Державної ради, Голови ради міністрів і Головнокомандуючого збройних сил Куби. Цього ж дня його брат Рауль був обраний парламентом Головою Держради і оголосив, що складе свої повноваження у 2018 році.
На обкладинці: Фідель Кастро, 2008 рік
5515
Політика
Володимир Лук'янюк
Син великого землевласника, Фідель Кастро захопився антиімперіалістичними ідеями під час навчання на юридичному факультеті Гаванського університету, який закінчив у 1950 році зі ступенем бакалавра цивільного права. Після воєнного перевороту 1952 року, коли владу на Кубі захопив Фульгенсіо Батіста, Кастро організував групу однодумців, з якою в 1953 році здійснив невдалий напад на військове містечко Монкада у місті Сантьяго-де-Куба в провінції Орієнте. Засуджений до 15 років ув'язнення, він був звільнений через пік по амністії і виїхав до Мексики, де спільно із аргентинцем Че Геварою, своїм братом Раулем і Каміло Сьєнфуегосом організував революційний «Рух 26 липня».
Фідель Кастро, 1955 рік
Фідель Кастро, 1955 рік
Повернувшись на Кубу у грудні 1956 року, Кастро очолив партизанську війну проти режиму Батісти, поступово придбавши авторитет вождя кубинської революції, яка в 1959 році призвела до повалення Батісти і створення в лютому 1959 року революційного уряду на чолі з Кастро. Стурбована його прорадянською риторикою і намірами націоналізації промисловості, адміністрація США організувала ряд невдалих спроб замаху на Кастро і ввела економічне ембарго проти Куби. Щоб протистояти тиску з боку США, Кастро звернувся по допомогу до СРСР, що спровокувало Карибську кризу 1962 року.
Переорієнтувавшись на СРСР, 1 травня 1961 року Кастро проголосив соціалістичний характер революції і Куба стала першою у Західній півкулі державою з марксистсько-ленінською ідеологією — економіка Куби була поставлена під централізований контроль, запроваджена однопартійна система, встановлено державний контроль над ЗМІ і придушено будь-який проояв інакомислення як серед прихильників Батісти, так і серед своїх соратників по революції.
У 1965 році «Рух 26 липня» був перетворений на Комуністичну партію на чолі з Фіделем Кастро, який у 1976 році на додаток до поста глави уряду став фактичним президентом Куби, очоливши Державну раду Куби.
Сподіваючись здолати світовий капіталізм, Кастро підтримував іноземні революційні організації і марксистські уряди в Чилі, Нікарагуа і Гренаді, відправив кубинські війська для підтримки лівих союзників у війні Судного дня, Ефіопо-сомалійської війні і громадянській війні в Анголі. Ці заходи, у поєднанні з діяльністю в рамках Руху неприєднання, призвели до завоювання Кубою авторитету серед країн, що розвиваються.
31 липня 2006 року Фідель Кастро був госпіталізований із кровотечею в кишечнику і тимчасово передав виконання обов'язків на всіх ключових посадах своєму 75-літньому братові Раулю. Проте тривале лікування не дало належних результатів і 24 лютого 2008 року 82-річний Фідель Кастро був змушений подати у відставку з усіх державних посади, а 19 квітня 2011 року — і з посади глави Компартії.
По смерті в 2013 році Уго Чавеса, президента Венесуели, яка в останнє десятиліття стала основним фінансовим спонсором Куби, США і Куба офіційно оголосили про початок нормалізації відносин і намір відновити дипломатичні відносини; 29 травня 2015 року Куба була виключена із американського списку країн, що підтримують тероризм.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 01 лютого 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Онлайн-тест ЗНО з історії України
Онлайн-тест ЗНО з історії України
Політика
Особистості
Америка
Латинська Америка
Новітня історія
Наш час

Головні події 24 лютого

#ЦейДень
Все про 24 лютого
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left23 лютого
25 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward