Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Відставка Фіделя Кастро
Після тривалого лікування 82-річний Фідель Кастро, який 49 років беззмінно керував Кубою, був змушений 24 лютого 2008 року подати у відставку з постів Голови Державної ради, Голови ради міністрів і Головнокомандуючого збройних сил Куби. Цього ж дня його брат Рауль був обраний парламентом Головою Держради і оголосив, що складе свої повноваження у 2018 році.
На обкладинці: Фідель Кастро, 2008 рік
5376
Політика
Володимир Лук'янюк
Син великого землевласника, Фідель Кастро захопився антиімперіалістичними ідеями під час навчання на юридичному факультеті Гаванського університету, який закінчив у 1950 році зі ступенем бакалавра цивільного права. Після воєнного перевороту 1952 року, коли владу на Кубі захопив Фульгенсіо Батіста, Кастро організував групу однодумців, з якою в 1953 році здійснив невдалий напад на військове містечко Монкада у місті Сантьяго-де-Куба в провінції Орієнте. Засуджений до 15 років ув'язнення, він був звільнений через пік по амністії і виїхав до Мексики, де спільно із аргентинцем Че Геварою, своїм братом Раулем і Каміло Сьєнфуегосом організував революційний «Рух 26 липня».
Фідель Кастро, 1955 рік
Фідель Кастро, 1955 рік
Повернувшись на Кубу у грудні 1956 року, Кастро очолив партизанську війну проти режиму Батісти, поступово придбавши авторитет вождя кубинської революції, яка в 1959 році призвела до повалення Батісти і створення в лютому 1959 року революційного уряду на чолі з Кастро. Стурбована його прорадянською риторикою і намірами націоналізації промисловості, адміністрація США організувала ряд невдалих спроб замаху на Кастро і ввела економічне ембарго проти Куби. Щоб протистояти тиску з боку США, Кастро звернувся по допомогу до СРСР, що спровокувало Карибську кризу 1962 року.
Переорієнтувавшись на СРСР, 1 травня 1961 року Кастро проголосив соціалістичний характер революції і Куба стала першою у Західній півкулі державою з марксистсько-ленінською ідеологією — економіка Куби була поставлена під централізований контроль, запроваджена однопартійна система, встановлено державний контроль над ЗМІ і придушено будь-який проояв інакомислення як серед прихильників Батісти, так і серед своїх соратників по революції.
У 1965 році «Рух 26 липня» був перетворений на Комуністичну партію на чолі з Фіделем Кастро, який у 1976 році на додаток до поста глави уряду став фактичним президентом Куби, очоливши Державну раду Куби.
Сподіваючись здолати світовий капіталізм, Кастро підтримував іноземні революційні організації і марксистські уряди в Чилі, Нікарагуа і Гренаді, відправив кубинські війська для підтримки лівих союзників у війні Судного дня, Ефіопо-сомалійської війні і громадянській війні в Анголі. Ці заходи, у поєднанні з діяльністю в рамках Руху неприєднання, призвели до завоювання Кубою авторитету серед країн, що розвиваються.
31 липня 2006 року Фідель Кастро був госпіталізований із кровотечею в кишечнику і тимчасово передав виконання обов'язків на всіх ключових посадах своєму 75-літньому братові Раулю. Проте тривале лікування не дало належних результатів і 24 лютого 2008 року 82-річний Фідель Кастро був змушений подати у відставку з усіх державних посади, а 19 квітня 2011 року — і з посади глави Компартії.
По смерті в 2013 році Уго Чавеса, президента Венесуели, яка в останнє десятиліття стала основним фінансовим спонсором Куби, США і Куба офіційно оголосили про початок нормалізації відносин і намір відновити дипломатичні відносини; 29 травня 2015 року Куба була виключена із американського списку країн, що підтримують тероризм.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 01 лютого 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Конфуція
Правила життя
Правила життя Конфуція
Політика
Особистості
Америка
Латинська Америка
Новітня історія
Наш час

Головні події 24 лютого

#ЦейДень
Все про 24 лютого
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left23 лютого
25 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward