Олександр Турчинов — голова Верховної Ради
ОсобистостіЛариса Якубова
22 лютого 2014 року Верховна Рада, констатувавши розвал правлячої коаліції, прийняла відставку Володимира Рибака і обрала головою парламенту Олександра Турчинова. Із самоусуненням Віктора Януковича країна вступила у новий етап існування не лише без діючого Президента, але й в умовах зовнішньої агресії та дестабілізації ситуації в Криму.На обкладинці: Олександр Турчинов під час засідання Верховної Ради України, 22 лютого 2014 року © Alex Kuzmin/Reuters
19305
Читати 6 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

В умовах тривалого громадянського протистояння з режимом президента Віктора Януковича 19 лютого 2014 року СБУ оголосила початок антитерористичної операції на території України. Серйозні зіткнення відбулися в Івано-Франківську, Львові, Луцьку, Полтаві, Тернополі. 20 лютого зіткнення протестувальників і правоохоронців в Києві перейшли в гостру фазу, загинуло 52 людини, зокрема четверо силовиків.

Масове вбивство беззбройних людей в центрі столиці стало переломним моментом протестних акцій і відправною точкою падіння режиму Януковича, легітимність якого була поставлена під сумнів навіть у колі його прихильників і ставлеників — отримавши інформацію про десятки загиблих, про вихід із Партії регіонів оголосив очільник Києва Володимир Макеєнко, після опівдня в ЗМІ з'явилась заява 12 народних депутатів Партії регіонів (А. Деркач, О. Кузьмук, В. Бондар, В. Тихонов та ін.) із закликом до Верховної Ради повернути парламентсько-президентську форму правління, згодом про вихід з Партії регіонів заявили 5 нардепів-мажоритарників Закарпатської області.

У другій половині дня 20 лютого народні депутати почали збиратися в будівлі Верховної Ради для проведення позачергового засідання, яке пройшло під керівництвом заступника Голови Верховної Ради Романа Кошулинського. На ньому було домовлено проводити його безперервно до політичної стабілізації держави і прийнято постанову "Про засудження застосування насильства, що призвело до загибелі людей", за яку проголосувало 236 народних депутатів (35 з них — з фракції Партії регіонів). Паралельно тривав переговорний процес за участю міністрів закордонних справ Німеччини, Польщі і Франції, за посередництва яких було встановлено прямий контакт між Віктором Януковичем і лідерами парламентської опозиції.

На кінець 20 лютого стрілянина в центрі Києва припинилась, однак у регіонах України тривало захоплення протестувальниками будівель ОДА, рідше — обласних управлінь МВС та СБУ. У ніч на 21 лютого з'явилося повідомлення про відставку заступника начальника Генштабу Юрія Думанського "у зв'язку із незгодою з політикою втягування ЗСУ до внутрішнього громадянського конфлікту".

Вранці 21 лютого було повідомлено про підготовку проекту угоди між Президентом і опозицією з урегулювання кризи, що передбачала обмеження повноважень Януковича шляхом повернення протягом 48 годин до Конституції 2004 року, формування впродовж 10 днів коаліційного уряду, прийняття не пізніше вересня нової Конституції, проведення в грудні 2014 року дострокових виборів президента і розслідування нещодавніх актів насильства під спільним моніторингом влади, опозиції та Ради Європи. Після опівдня з відповідною заявою виступив Віктор Янукович, озвучивши основні положення "Угоди про врегулювання кризи в Україні". Вона знайшла підтримку парламентських фракцій і невдовзі почався відхід з урядових кварталів та центру Києва підрозділів внутрішніх військ.

Близько 16-ї години 21 лютого з'явилося повідомлення про підписання "Угоди" Віктором Януковичем та представниками опозиції Арсенієм Яценюком ("Батьківщина"), Віталієм Кличком (УДАР) та Олегом Тягнибоком ("Свобода"); від Європейського Союзу її засвідчили Франк-Вальтер Штайнмаєр (ФРН), Радослав Сікорський (Польща) та Ерік Фурньє (Франція).

Верховна Рада поновила роботу близько 17-ї години і ухвалила Закон України "Про відновлення дії окремих положень Конституції України", Закон України "Про недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України", а також відсторонила Віктора Захарченка з посади міністра внутрішніх справ. Надвечір СБУ зробила заяву про припинення антитерористичної операції, розпочатої два дні перед тим.

Тривав процес руйнування фракції Партії регіонів: за два дні з неї вийшли 39 депутатів.

О 10.00 22 лютого 2014 року засідання Верховної Ради поновилось і в умовах нової політичної конфігурації депутати прийняли відставку спікера Володимира Рибака і його заступника Ігора Калетника, констатувавши розвал правлячої коаліції. Головою оновленого парламенту був обраний депутат від партії "Батьківщина" Олександр Турчинов. Парламентарі також призначили Арсена Авакова (фракція "Батьківщина") виконуючим обов'язки Міністра внутрішніх справ, висловили недовіру Генеральному прокуророві Віктору Пшонці та ухвалили постанову, яка давала формальні підстави для звільнення з ув'язнення лідера "Батьківщини" Юлії Тимошенко.

Отримавши інформацію, що після емоційного віча на майдані Незалежності напередодні, яке висловило недовіру Президенту та анонсувало продовження протестів, близько 4 ранку 22 лютого Віктор Янукович залишив Київ і перестав виходити на зв'язок, Верховна Рада 328-ма голосами прийняла постанову "Про самоусунення Президента України від виконання конституційних повноважень та призначення позачергових виборів Президента України", на підставі якої 23 лютого згідно ст.112 Конституції на Олександра Турчинова було покладено виконання обов'язків Президента України.

Протягом тижня відбулося формування Кабінету Міністрів, який 27 лютого 2014 року очолив Арсеній Яценюк. На цей момент Віктор Янукович уже перебував за межами України — після того як 23 лютого у Харкові він безуспішно спробував отримати підтримку однопартійців, що саме проводили з'їзд первинних організацій Партії регіонів, Янукович вирушив до Донецька, а звідти — до Криму, звідки у ніч на 24 лютого з довіреними особами російським десантним катером був доставлений на один з кораблів Чорноморського флоту Російської Федерації, і через кілька днів опинився у Москві.

25 лютого 2014 року Верховна Рада уповноважила Олександра Турчинова підписувати закони України. Він виконував обов'язки Президента України до 7 червня 2014 року, коли на цей пост вступив обраний на позачергових виборах Петро Порошенко. За цей час було втрачено анексований Росією Крим, започатковано реформування силових структур, 15 березня створено Національну Гвардію, 21 березня підписано політичну частину Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, відмова від укладення якої Віктором Януковичем і стала каталізатором революційних подій 2014 року, 13 квітня розпочато широкомасштабну Антитерористичну операцію із залученням Збройних Сил України у Донецькій та Луганській областях для протидії загрозі російської окупації, придушено сепаратистські заколоти в Харкові та Одесі, ініційовано початок розпуску Компартії як причетної до сепаратизму і прийнято низку законів, необхідних для запровадження безвізового режиму з Євросоюзом.

Через розбіжності з Юлією Тимошенко, у серпні 2014 року Олександр Турчинов і Арсеній Яценюк вийшли з партії "Батьківщина" і очолили створену в березні партію "Народний фронт", яка у жовтні виграла дострокові парламентські вибори. За результатами угоди з іншими членами коаліційної більшості 27 листопада новим Головою Верховної Ради був обраний представник пропрезидентської сили Володимир Гройсман, а Олександр Турчинов 15 грудня Петром Порошенком був призначений Секретарем Ради національної безпеки і оборони.

Відкриття Америки вікінгами
Сьогодні
Відкриття Америки вікінгами
Друк 2
Лариса Якубова спеціально для © «Цей день в історії», 22 лютого 2018. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 22 лютого

Роберт II — перший Стюарт на престолі Шотландії

1371
#ЦейДень

Все про 22 лютого

Події, факти, персоналії

Помер Амеріго Веспуччі

1512

Падіння Віктора Януковича

2014