Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Відкриття музею мистецтв Метрополітен
20 лютого 1872 року свої двері для відвідувачів відкрив Міський музей мистецтва Нью-Йорка, створеного активістами Юніоністської ліги «для заохочення і розвитку вивчення образотворчого мистецтва,.. навчання і відпочинку». Почавши з менше двох сотень експонатів, що демонструвались в орендованому приміщенні, нині Метрополітен має понад два мільйони творів і входить до трійки найвідвідуваніших мистецьких музеїв світу.
На обкладинці: Музей мистецтв Метрополітен зсередини, 2016 рік © Getty Images
2222
Культура і мистецтво
Володимир Лук'янюк
У роки Громадянської війни у США виникло чимало громадських ініціатив з надання гуманітарної допомоги постраждалим унаслідок бойових дій. Серед них була і створена у 1861 році Санітарна комісія, підтримана урядом, яка збирала кошти для хворих і поранених солдатів армії Півночі. Через два роки її президент пастор-протестант Генрі Беллоуз висловився за створення приватного клубу, покликаного розвивати «глибоку національну відданість» і «зміцнювати любов і повагу до Союзу [північних штатів]» в умовах, коли керівництво Нью-Йорка і його ірландська громада почали все активніше виступати за примирення з Півднем. За прикладом аналогічних організацій у Чикаго та Філадельфії, Юніоністська ліга Нью-Йорка об'єднала заможних людей і підтримувала заходи федерального уряду, — фінансувала ту ж Санітарну комісію, викуповувала державні військові облігації, була серед основних донорів об'єднання добровольчих полків вільних чорношкірих громадян у структуровані армійські підрозділи Півночі і спосором Республіканської партії.
У повоєнний час члени Юніоністської ліги розширили коло ініціатив, серед яких була й ідея створення у Нью-Йорку міського художнього музею. Її гаряче підтрималипрезидент Центральної залізниці Нью-Джерсі, мандрівник і колекціонер живопису Джон Джонстон, книговидавець Джордж Путнем, юристи Джозеф Чоейт і Ендрю Грін, художник Джон Кенсетт і архітектор Річард Хант, які й увійшли до організаційного комітету зі створення музею. 13 квітня 1870 року легістратура (двопалатний парламент) штату Нью-Йорк видав акт про реєстрацію «в зазначеному місті музею і бібліотеки мистецтв для заохочення і розвитку вивчення образотворчого мистецтва,.. поширення загальних знань про споріднені предмети і з цією метою забезпечення народного навчання і відпочинку». Крім Джонстона, що став президентом музею, до його правління також увійшли художник Істмен Джонсон, підприємець і банкір Говард Поттер та військовий і археолог-аматор Луїджи Пальма ді Чеснола.
Перший президент музею мистецтв Метрополітен Джон Джонстон (1820–1893), 1880 рік
Перший президент музею мистецтв Метрополітен Джон Джонстон (1820–1893), 1880 рік
20 лютого 1872 року Міський музей мистецтва, більш відомий за його англійською назвою Метрополітен, відкрив свої двері для перших відвідувачів в орендованій будівлі за адресою П'ята авеню, 681. Його перша експозиція складалась з римського мармурового саркофага, наданого американським послом в Османській імперії Абдо Дебассом, і 174 картин (переважно європейських авторів, серед яких були твори Антоніса ван Дейка, Ніколя Пуссена і Джованні Тьєполо), подарованих Джоном Джонстоном. Наступного року вона поповнилась 38-ма картинами Джона Кенсетта, що заповів їх музею, ще через рік — колекцією кіпрських старожитностей генерала Чеснола. Розширення експозиції змусило Метрополітен переїхати до іншого приватного помешкання на 14-й Західній вулиці. Проте й воно виявилось тимчасовим, і 30 березня 1880 році музей й школа образотворчого мистецтва при ньому відкрились уже у власній будівлі на 5-й авеню, 1000, де він знаходиться і сьогодні.
«Відкриття міського музею Нью-Йорка», газета «Frank Leslie's Illustrated», 9 березня 1872 року
«Відкриття міського музею Нью-Йорка», газета «Frank Leslie's Illustrated», 9 березня 1872 року
Маючи репутацію репозитарія творів класичного мистецтва, Метрополітен виявився небайдужим і до новацій й у 1889 році придбав дві картини маловідомого художника-імпресіоніста Едуарда Моне, у 1907 році — кілька робіт іншого француза-бунтаря Огюста Ренуара, у 1910 році — першим з музеїв став власником творів чи не найоригінальнішого представника образотворчого мистецтва початку XX століття Анрі Матісса. Формування однієї з кращих у світі колекцій європейського мистецтва, яка сьогодні налічує понад 2,5 тисячі творів, стало можливим завдяки пожертві залізничного магната Джекоба Роджерса, який по своїй смерті в 1901 році, заповів Метрополітену 8 млн доларів для придбання «дійсно рідкісних і високохудожніх витворів мистецтва». Ці ж кошти дали можливість у 1924 році відкрити окремий відділ для презентації американського мистецтва. У 1969 році Метрополітен поповнився майже трьома тисячами мистецьких творів з «однієї з найекстраординарніших приватних колекцій» банкіра Роберта Лемана.
Нині на 190 тисячах м2 будівлі на 5-й авеню, що з 1986 року відзначена як Національна історична пам'ятка США, і у двох нью-йоркських філіалах музей Метрополітен лише в рамках постійної колекції демонструє понад два мільйони творів, розділених на 17 тематичних відділів, і станом на 2016 рік є музеєм мистецтв у світі і п'ятим — серед усіх музеїв світу.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 07 січня 2019. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Культура і мистецтво
Європа
Нова історія

Головні події 20 лютого

#ЦейДень
Все про 20 лютого
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left19 лютого
21 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward