Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Битва при Галліполі
З обстрілу 19 лютого 1915 року англо-французьким флотом за підтримки авіації берегових османських укріплень в районі міста Кумкале на східному березі Егейського моря розпочалась Дарданельська операція, основними подіями якої стали бої на півострові Галліполі. Незважаючи на величезні втрати, британські, французькі, австралійські і новозеландські війська за майже рік так і не зуміли здолати опір супротивника і відкрити прохід у Чорне море для налагодження сполучення із Російською імперією.
На обкладинці: Десантування австралійських і новозеландських підрозділів у затоці Сувла на піострові Галіполі, серпень 1915 року © Hulton Archive/Getty Images
9500
Перша Світова війна
Володимир Лук'янюк
Після поразки у Першій Балканській і Італо-турецькій війнах молодотурецькі офіцери здійснили переворот, встановивши в Османській імперії військову диктатуру. Як колишній військовий аташе в Берліні, міністр війни в новому уряді і лідер путчистів генерал Енвер-паша у своїй зовнішній політиці орієнтувався на Німеччину, котра надала Османській імперії значну фінансову та військову допомогу. Попри французькі і російські дипломатичні зусилля через два дні після початку війни в Європі, Османська і Німецька імперії уклали союзний договір, ратифікований 2 серпня 1914 року, який надавав Німеччині доступ до Перської затоки через територію Туреччини.
Це викликало занепокоєння Британської імперії, яка розраховувала на нейтральний статус Туреччини, — вона припинила діяльність британсько-османської морської місії, після чого османський флот очолив німецький контр-адмірал Вільгельм Сушон. За його наказом був закритий рух іноземних суден через протоку Дарданели і 27 жовтня османський флот, підсилений переданими Німеччиною кораблями, обстріляв порт Одеси, де потопив кілька російських краблів, а вже 31 жовтня 1914 року Туреччина офіційно вступила у Першу Світову війну на боці Центральних держав.
Перший лорд Адміралтейства Вінстон Черчілль (1874-1965), 1914 рік. За кататрофічні наслідки Дарданельської операції був змушеий подати у відставку і відправився на Західний фронт у званні полковника
Перший лорд Адміралтейства Вінстон Черчілль (1874-1965), 1914 рік. За кататрофічні наслідки Дарданельської операції був змушеий подати у відставку і відправився на Західний фронт у званні полковника
У відповідь на це 2 листопада Росія оголосила війну Туреччині, 5-го — Англія і Франція, після чого Османська імперія почала наступ на Кавказі, прагнучи відновити свої колишні провінції, і в Месопотамії, щоб взяти під контроль нафтові родовища.
Втративши торгові шляхи між з Францією та Росією континентальною Європою і Балтійським морем, заблокованим Німеччиною, і опинившись перед загрозою окупації Туреччиною Суецького каналу, в листопаді 1914 року перший лорд Адміралтейства Вінстон Черчілль запропонував провести воєнно-морську операцію для деблокування Дарданелл, розраховуючи на залучення на свій бік у війні традиційних ворогів Туреччни Болгарії і Греції.
Командувач британськими та французькими військово-морськими силами в Середземному морі британський адмірал. Секвілл Карден (1857-1930)
Командувач британськими та французькими військово-морськими силами в Середземному морі британський адмірал. Секвілл Карден (1857-1930)
Спираючись на хибні дані розвідки про чисельність турецьких сил, 19 лютого 1915 року англо-французький флот за підтримки авіації почав обстріл берегових укріплень в районі міста Кумкале при вході вході до Дарданел, який попри інтесивність не приніс бажаного результату, як і друга спроба 25 лютого. Однак до кінця місяця флоту Антанти все ж вдалось придушити турецькі берегові батареї і почали тралення мін в протоці, що дало підстави британському адміралу Секвіллу Кардену 4 березня телеграфувати Черчіллю про намір через два тижні взяти Константинополь. Проте, розпочата 18 березня атака зазнала невдачі при спробі увійти в протоку, привела до втрати 5 кораблів і була припинена того ж дня.
Командуючий османською армією під час битви при Галліполі генерал-лейтенант Отто Ліман фон Сандерс (1855 -1929), 1914 рік
Командуючий османською армією під час битви при Галліполі генерал-лейтенант Отто Ліман фон Сандерс (1855 -1929), 1914 рік
Протягом наступних тижнів турецька система берегових батарей була ще більше посилена, і для захисту свого узбережжя турки сформували окрему армію під командуванням німецького генерала Отто фон Сандерса, котра 25 квітня зуміла відбити спробу висадки на півострів Галліполі англо-французького десанту, підсиленого загонами грецьких і єврейських добровольців, — лише за перший день союзники втратили 18 тисяч чоловік убитими, а вцілілі підрозділи за два дні були скинуті у море, де надіслані їм на підмогу застарілі англійські лінкори були атаковані німецькими кораблями.
Такими ж безуспішними виявились і подальші спроби країн Антанти закріпитись на півострові Галліполі і увійти в Дарданели на підводних човнах, як і спроба захопити контрольваний османцями острів Кріт. А після вересневих невдач Сербії у боях проти Австро-Угорщини і вступу в жовтні у Першу Світову війну на боці Центральних країн Болгарії Франція і Британія були змушені перекинути з-під Галліполі значні сили у Македонію, і 7 грудня 1915 року британський уряд віддав наказ про завершення Дарданельської операції та евакуацію військ.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 03 січня 2018. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Перший Праведний халіфат
Особистості
Перший Праведний халіфат
Перша Світова війна
Битви
Європа
Нова історія

Головні події 19 лютого

#ЦейДень
Все про 19 лютого
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left18 лютого
20 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward