Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Помер Мікеланджело Буонарроті
18 лютого 1564 року в Римі на 89-у році життя помер італійський скульптор, живописець, архітектор і поет Мікеланджело Буонарроті. В його творчості відобразились героїчні ідеали епохи, трагічне відчуття кризи гуманістичного світосприйняття, характерне для культури Пізнього Відродження.
10211
Особистості
Мікеланджело Буонарроті народився 6 березня 1475 року у селі Капрезе (провінція Ареццо) у сім'ї збіднілого банкіра і після смерті матері в шестирічному віці був відданий до школи у Флоренцію. Не проявляючи ніякого інтересу до навчання, з 13 років Мікеланджело став учнем у майстерні живописця Доменіко Гірландайо і у скульптора Бертольдо ді Джованні. Тут він створив свої перші картини («Муки Святого Антонія), а після оселення у палаці Медічі — перші скульптури («Битва кентаврів», «Мадонна біля сходів» та «Розп'яття»).
Восени 1494 року, після проголошення Савонароли диктатором Флоренції, родину Медічі було офіційно вигнано з міста і Мікеланджело переїхав спочатку до Венеції, потім до Болоньї, а згодом до Риму. Тут він створив статую "Вакх" (1496-97 рр.), скульптурну групу "Оплакування Христа" (1498-51 рр.), відому також як «Римська П'єта». Це єдина з робіт Мікеланджело, підписана ним самим.
В 1501 році Мікеланджело повернувся у Флоренцію, де до 1504 року працював над статуєю "Давид". У 1505 році він отримав замовлення від папи Юлія II на створення гробниці, над якою працював майже сорок років (церква Сан-П'єтро і Віколі, Рим); для надгробку він створив ряд скульптур — "Мойсей", "Повсталий раб", "Умираючий раб". Найграндіознішим живописним твором Мікеланджело став розпис Сикстинської капели Ватикана (1508-12 рр.) — гімн фізичній і духовній красі людини. У 1520-і роки в Мікеланджело дещо змінилось світовідчуття — воно стало більш трагічним; головний твір цих років — зведення і прикрашення скульптурами Нової сакристії церкви Сан-Лоренцо у Флоренції, усипальниці роду Медічі.
У 1534 році Мікеланджело переїхав у Рим, де провів останні 30 років свого життя. Тут він створив фреску "Страшний суд" (1536-41 рр.) на алтарній стіні Сикстинської капели, фрески капели Паоліна у Ватикані. З 1546 і до кінця свого життя Мікеланджело керував будівництвом собору Святого Петра і ансамблем Капітолія в Римі.
Під кінець життя проявився поетичне обдарування Мікеланджело — деякі з його віршів були покладені на музику і вже за життя завоювали чималу популярність, але вперше його сонети і мадригали були опубліковані тільки в 1623 році.
Помер Мікеланджело Буонарроті 18 лютого 1564 в Римі і був похований в церкві Санта-Кроче у Флоренції. Перед смертю він продиктував лаконічний заповіт: «Я віддаю душу Богу, тіло землі, майно рідним».
Дискусії щодо сексуальної орієнтації Мікеланджело розпочалися після публікації в 1893 році у Лондоні біографії митця, написаної Джоном Еддінґтоном Саймондзом. Частина дослідників вважає, що почуття й відносини Мікеланджело були чисто платонічними, незалежно від того, кому були адресовані — чоловікам чи жінкам. Зараз достеменно неможливо точно стверджувати чи Мікеланджело взагалі мав якісь фізичні стосунки, а твердження про гомосексуальність Мікеланджело базується на виданих його племінником сонетах, більшість яких присвячено любові до чоловіків.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Руська унійна церква
Релігія
Руська унійна церква

Головні події 18 лютого

#ЦейДень
Все про 18 лютого
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left17 лютого
19 лютогоkeyboard_arrow_right
Релігія
Руська унійна церква
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward