Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Бомбардування Дрездена
15 лютого 1945 року завершився найінтенсивніший дводенний наліт англо-американської авіації на Дрезден, який зруйнував до тла майже все місто і привів до загибелі не менше 25 тисяч чоловік.
На обкладинці: Зруйнований Дрезден з даху міської ратуші. Лютий, 1945 року
10867
Друга Світова війна
Володимир Лук'янюк
Німецький контрнаступ в Арденнах було зупинено завдяки наступу Червоної Армії, який почався 12 січня широким фронтом у Польщі та Пруссії. Це змусило німців терміново перекидати війська із Західного фронту на Східний, і 4 лютого, в перший день роботи Кримської конференції, радянська делегація підняла питання про блокування такої можливості.
У відповідь, 8 лютого Верховне командування Союзних експедиційних сил підготувало перелік міст Східної Німеччини, які будуть піддані бомбардуванню, щоб полегшити наступ Червоної армії, до якого увійшов і Дрезден, попри те, що не мав військових підприємств і розвинутої транспортної інфраструктури. Операція розпочалась надвечір 13 лютого 1945 року з нальоту британських важких бомбардувальників, які двома хвилями скинули на місто 1478 тонн фугасних і 1182 тонни запалювальних бомб.
За практикою того часу, першими скидались фугасні бомби, які руйнували дахи і перекриття будівель, після них — запалювальні і потім знову фугасні — для утруднення надання допомоги постраждалим і унеможливлення гасіння пожеж.
У ніч з 14 на 15 лютого атаку на місто здійснила американська авіація, яка скинула ще 771 тонну бомб, в основному на мости, залізниці та автошляхи, відрізавши можливість півмільйону жителів і ще понад 200 тисячам біженців врятуватись втечею з охопленого вогнем Дрездена. Менш інтенсивні але регулярні авіанальоти на місто тривали до 2 березня, а сили протиповітряної оборони Дрездена виявились не готовими до таких атак і за весь час збили лише 20 літаків ворога.
Наліт на Дрезден виявився одним із найрувнівніших за Другу Світову війну — було знищено половину житлових будівель міста, чверть промислових, а у вогні багатоденних пожеж загинуло не менше 25 тисяч чоловік, більшість з яких стали жертвами багатоденних пожеж.
До кінця війни за площею повних руйнувань Дрезден виявився в 4 рази більш постраждалим, ніж Нагасакі, на яке в серпні 1945-го було скинуто атомну бомбу — по війні відновити вдалось лише кілька будинків, церков, Державну оперу та історичний комплекс Цвінгер, а решту міста довелось 40 років відбудовувати з нуля, взявши за основу довоєнне планування.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 26 січня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Карл V — король Німеччини
Сьогодні
Карл V — король Німеччини
Друга Світова війна
Європа
Новітня історія

Головні події 15 лютого

#ЦейДень
Все про 15 лютого
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left14 лютого
16 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward